Sürmanşet 8.8.2019 08:54:05 580 defa okundu

Yurt “Kurbanlık hayvana bıçağı göstermeyin”

Tunceli Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı aynı zamanda Cemevi Dedesi olan Ali Ekber Yurt ile Kurban Bayramı’na dair konuştuk. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Kurban kesimiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Yurt, kurban edilecek hayvana şefkat gösterilmesini istedi ve “Kurban edilecek hayvana büyük bir şefkatle muamele edilmesi gerekir. Hayvanın gözlerinin bağlanması ve hayvana bıçağın bile gösterilmemesi gerekir.” dedi. Alevilik inancındaki Hızır kurbanı ve Adak kurbanına ilişkin de bilgilendirmelerde bulunan Yurt, kurban kesme ibadetinin Allah’a yaklaşmak için yapıldığını belirtti ve herkesin Kurban Bayramını kutladı.

 

“İnsanlar kurban ibadetlerini Allah’a yaklaşmak için yerine getirir”

Ali Ekber Yurt’un Tunceli EMEK Gazetesi’ne yaptığı açıklamalar şöyle;

“Kurban Bayramı’na az bir süre kaldı. Kurbanla ilgili insanlarda yanlış bir algı oluştuğunu görüyorum. Kurban bir hayvanı boğazlama ibadeti olarak görülüyor. Oysa baktığımız zaman kurban Allah’a yakınlaşmak olarak ifade edilir. Sünnette böyle süregelmiş ama sadece burada kalmış. Evet, bir hayvanı boğazlama ve onun etini paylaşım noktasında fakire, eşe, dosta dağıtılması var ama kurban sadece bu değil.

 

“Kurban edilecek hayvana şefkat gösterilmesi gerekir”

Kurban bir tek Hz. Peygamber’e farz kılınmıştır. Onun ötesinde kurban yapılması vacip olan, diğer müminlere zorunlu olmayan bir ibadettir. Kurbanın kesilmesi ve etinin dağıtılması noktasında bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir. Hayvanlarda belli bir yaş aranır. Hayvanın herhangi bir hastalığının olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kurban edilecek hayvana büyük bir şefkatle muamele edilmesi gerekir. Hayvanın gerekirse gözlerinin bağlanması ve hayvana bıçağın bile gösterilmemesi gerekir.

 

“Kişi kesim sırasında orada bulunamıyorsa bir başkasına vekalet verebilir”

Kurban Bayramı, Muharrem ayından 20 gün önce başlayan bir süreçtir. Dört gün sürer. Genelde son gün adak kurbanları kesilir. Vekaletle kurban kesme olayı var. Kişinin kesim sırasında orada bulunma imkanı yoksa bir başkasına vekaletini verip kurbanını kestirebilir. Adak kurbanıyla ilgili önemli bir nokta var. Adak kurbanının, adağı adayan kişi ve ailesi tarafından kesinlikle yenilmemesi gerekir.  

 

“Muharrem ayının 13. günü şükür kurbanı kesilir”

Aleviler, genelde Muharrem ayının 13. günü kurban keser. Bu kurban Hz. Hüseyin, evlatları ve Ehlibeyt’in Kerbela’da uğradığı o zulümden sonra İmam Zeynel Abidin’in sağ kalmasından ötürü kesilir. Şükür kurbanıdır. Adak kurbanları genellikle türbelerde, kutsal yerlerde, ziyaretgahlarda kesilir.

 

“Hızır kurbanı Hızır’ın kimseyi darda bırakmaması için adanan kurbanlardır”

Yine Hızır kurbanı vardır. Hızır ayındaki oruçlardan sonraki son Perşembe akşamı ve Cuma sabahı kesilir. Bunlar da Hızır’ın kimseyi darda bırakmaması için adanan kurbanlardır.

Nihayetinde insanlar Hakk’a yaklaşmak, Allah’a ulaşmak babında Kurban ibadetini gerçekleştirir. Niyetleri halistir. İnşallah Cenab-ı Hak hepsinin kurbanlarını kabul eder. Şimdiden herkesin bayramının mübarek olmasını Allah’tan niyaz ederim.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7531
 Dün : 20559
 Toplam : 32809911
 Ip No : 18.205.60.226