Kadın & Sağlık 25.3.2020 09:39:30 6435 defa okundu

Yönetmen Öz Tunceli’yi yine film platosu olarak kullandı

“Bir kar tanesinin ömrü”

Tuncelili Yönetmen Kazım Öz, bir filminin çekimlerini daha doğduğu topraklarda gerçekleştirdi. Kırık bir aşk hikayesi, bembeyaz bir yolculuk ve iki cinayetin konu edildiği “Bir kar tanesinin ömrü” filminin sahnelerinin çoğu  Ovacık, Pertek, Tunceli merkezde çekildi. 55 kişilik çekim ekibinin günler süren çalışmaları tamamlandı. Filmin konusuna ilişkin ipuçları veren başrol oyuncuları Sema Gültekin ve İsmail Zagros, “Ulaş karakteri kendisini edebiyata adamış bir adam. Bölgedeki gençler yozlaşmaya doğru gidiyor. Ulaş’ta da bu motifleri görebiliyoruz. Aslında bu hikayede herkes kahraman. Herkesin kendine göre hikayesi ve derin sebepleri var. Filmde, Ulaş Miyase’ye yardımcı olmak isterken bazı olaylar gelişiyor.”  şeklinde merak uyandıran cümleler kullandı.

 

“MÜTHİŞ BİR KÜLTÜR, MUHTEŞEM BİR HALK”

Tunceli EMEK-Yönetmen Kazım Öz’ün “Bir kar tanesinin ömrü” filminin çekimlerinin çok sayıda sahnesi Tunceli merkez ve bazı ilçelerinde çekildi. Çekimler sırasında gazetemize açıklamalarda bulunan filmin ortak ve uygulayıcı yapımcısı Şirvan Yılmaz Kırter, “Uzun zamandır sinema sektöründe çalışıyorum. Bu projenin de uygulayıcı ve ortak yapımcısıyım. Projemizin ismi ‘Bir kar tanesinin ömrü’… Uzun metrajlı ve vizyona uluslar arası girecek olan bir festival filmi. Bu filmimiz bir aşk hikayesini anlatıyor. Kazım Öz tarafından gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Filmimizin ön hazırlığında nerede çekeceğiz diye konuştuk. Ve filmi Dersim’de çekmeye karar verdik. Trabzon’da başlayan hikaye Dersim, Elazığ, Erzincan’da devam ediyor. Buraya gelip ön hazırlığımızı yaptık. Ekibimiz yaklaşık 55 kişilik. Belediye başkanlarımızla görüştük. Hepsi bize destek oldu. Dersim’e gelmeden önce önyargılıydım. Buraya gelip insanları gördükten sonra hepsinin yürekten olduğunu gördüm. Dışarıdan duyduklarımın yanlış olduğunu anladım. Bu filmi buradaki halkla birlikte çekiyoruz. Burada cinsiyet ayrımı yok. Müthiş bir kültür, muhteşem bir halk. İlk defa kadın olduğum için insanlar benimle iletişim kurmadı, insan olarak yaklaştı. Kadının bu kadar rahat olduğu başka bir yer düşünemiyorum.” dedi.

 

“TUNCELİ’DE YABANCILIK ÇEKMEDİK”

Yapım Sorumlusu Ekrem Uygur  ise, “15 yıldır sinema sektöründeyim. Kazım Öz’ün ‘Bir kar tanesinin ömrü’ adlı filmi için buradayız.Tunceli’ye gelmeden önce çok tereddüt yaşadık ama şuan iyi ki geldik diyorum. İnsanları çok sıcak. Ortamları çok güzel. Hiç yabancılık çekmedik. Burası bize İstanbul’da anlattıkları gibi değilmiş. Yazın tatilimi burada geçirmeyi düşünüyorum. Munzur Gözelerine gideceğim. Burada edindiğim dostluklar oldu. Projemiz çok güzel. İnanarak, sadık kalarak yapıyoruz. Buradan bize destek veren belediye başkanları ve kaymakamlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“BU BİR SÜRÜKLENİŞ HİKAYESİ”

 Filmin başrol oyuncuları Sema Gültekin ve İsmail Zagros ise oynadıkları Miyase ve Ulaş karakterleri hakkında çeşitli tüyolar verdi. Filmin ortak yapımcısı Şirvan Yılmaz Kırter ve film ekibinden Sema Bedel, Hülya Kiriş, Ekrem Uygur ise Tunceli’ye dair görüşlerini paylaştı. İlimize gelmeden önce önyargılı olduklarını söyleyen oyuncular ve film ekibi, buraya geldikten sonra bu yargılarının değiştiğini ifade etti. Konuşmalarda ise “Keşke daha önce buraya gelseydim” cümlesi sık sık dillendirildi.

 

Miyase karakterini canlandıran başrol oyuncusu Sema Gültekin; “Uzun zamandır oyunculuk yapıyorum ama bu benim ilk başrol filmim. Buraya geldiğim, bu filmde oynadığım için çok mutluyum. Miyase üniversiteli bir genç kız. Bu bir sürükleniş hikayesi. Genç kızın Trabzon’dan Dersim’e gelme hikayesini anlatıyoruz. Bu çok değerli bir hikaye. Bir kadının hikayesi olduğu için de çok değerli bence. Ben buraya ilk kez geldim ve burayı çok sevdim. Ovacık’a gittik. Dağların müthiş bir atmosferi var. İklimi, suyu çok güzel.” dedi.

 

“YÜREĞİM DERSİMLİ”

Filmin erkek kahramanı Ulaş karakterini canlandıran İsmail Zagros; “Ben aslında Antep Halfetiliyim. Ama yüreğim Dersimli ve kendimi yarı Mazgirtli hissediyorum. Bu benim 5. filmim. Geçen sene de ‘Bir nefes daha’ filmini çekmiştik. Bu benim Türkiye’deki 2. projem. Benim için Kazım Öz ile çalışmak büyük onur. Onun ‘fotoğraf’ filmini izlediğimde dilek tuttum ve ‘umarım bir gün bu yönetmenle çalışma imkanım olur’ dedim. Bugün bu dileğim gerçekleşiyor. Üstelik Dersim’de… Filmdeki Ulaş rolü kendini edebiyata adamış bir adam. Bölgedeki gençler yozlaşmaya doğru gidiyor. Ulaş’ta da bu motifleri görebiliyoruz. Seve seve oynadığım bir karakter. Aslında bu hikayede herkes kahraman. Herkesin kendine göre hikayesi ve derin sebepleri var. Tabi ki en başta Miyase karakteri kahraman ve Ulaş da Miyase’ye yardımcı olmak istiyor. Yardım ederken de bazı şeyler gelişiyor. Dersim’deki yaşam felsefesini beğendiğim için kendimi buralı olarak tanımlıyorum. Bir de uzun araştırmalarımdan sonra aslımızın da buradaki yaşam felsefesiyle benzeştiğini gördüm. Örneğin, kadın cinayetleri… Şu ana kadar Dersim’de namustan dolayı kadın cinayeti işlendiğini duymadım. Filmde de bir nebze bu konuya dokunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“TUNCELİ’DE ÇOK GÜZEL ANILAR BİRİKTİRDİK”

Set ekibinden Sema Bedel; “Benim bu kültüre ve yöreye dair çok önyargım vardı. Geldikten sonra kendime kızıyorum. Buraya daha önce gelmeliydim. Kime gitsek bize yardımcı olmak istedi. Burayı çok sevdim. Ekip olarak çok mutluyuz. Burada çok güzel anılar biriktirdik.” dedi.

 

“TUNCELİ’YE AŞIK OLDUM”

Hülya Kiriş: “Yaklaşık 25 yıldır bu sektörde görev yapıyorum. Ben Tunceli’ye gelmeyi hiç istemedim. Buraya geldikten sonra fikrim değişti. Türkiye’nin hemen hemen bütün şehirlerini gezdim ama Tunceli’ye aşık oldum. Hayatta tahmin edemeyeceğim bir şeydi bu. Doğası çok güzel. İnsanları sıcakkanlı. Buraya geldiğim için çok memnunum. Onca acının içinde insanların bu kadar iyi bu kadar temiz kalması çok güzel.” sözleriyle duygularını paylaştı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1171
 Dün : 40026
 Toplam : 37801272
 Ip No : 3.236.74.69