Güncel 12.6.2018 12:54:00 1515 defa okundu

Yerlikaya “Kooperatif sadece Ovacık ile sınırlı değil”

Ovacık’taki kooperatif, iyi tarım uygulamalarına öncülük etmeyi hedefliyor.

Tunceli EMEK-Ovacık Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan S.S Ovacık 94 Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, başlattığı iyi tarım uygulamalarını ülke çapında yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Üreticileri bir araya getirmeyi hedefleyen kooperatifin, yaptırımlar için alınan kararları da var. Toprağa ilaç veren, arılara ilaç ve şeker veren, ağaçları kesenlerin ürünlerinin alınmaması kararlarıyla caydırıcılık amaçlanıyor. Tunceli EMEK Gazetesi’nin ziyaret ettiği Kooperatif Başkanı Deniz Yerlikaya, “Bizim burada yaptığımız belli başlı çalışmalar var.  Kooperatifin kuruluş amacı sadece Ovacık değil, Dersim geneli. Buraya ait tarımsal veya doğal ürünleri sağlıklı üretip tüketiciyle buluşturmak istiyoruz. Bu şekilde, kırsaldaki üreticiler için satış alanında destek olmak, topraklarımızı bilinçsiz gübrelemeye karışı korumak, üreticilere belli bir ekonomik kazanım sağlayarak refah seviyesini yükseltmek de temel amaçlarımızdan. Burada toprağın korunmasından tutun, sağlıklı ürün üretilmesine kadar her şey bizim alanımız. İki unsurumuz var çok önem verdiğimiz: üretici ve tüketici. Aslında biz bunları buluşturma noktasıyız. Böylece; aradaki tüccar dediğimiz zihniyeti ortadan kaldırmış oluyoruz.” diyor.

 

“Belediye çalışmaları kooperatife devretti”

“Üç yıl önce belediyenin burada başlatmış olduğu tarımsal çalışmalar, kooperatife devroldu. Kooperatifin alım ve satış fiyatlarını, üreticiler ve onların bağlı bulundukları sivil toplum kuruluşları ile sezon sonunda bir araya gelerek ortaklaşa belirliyoruz. Bakliyatta, tüccarlar üreticiyi çok kandırdığı için bakliyat ekimi son yıllarda bitme noktasına gelmişti. Üç yıl önce bizim belediye ekim yapmaya başladı. Üretici ektiği ürününü satamıyordu. Belediye ile bu kırıldı. Belediye ekti ve sattı. Böylece bir pazar oluşturdu. Yaratılan Pazar ile biz ekim alanından çekildik, asıl yapması gerekenlere yani üreticiye ektiriyoruz. Sözleşmeli üretim modeli dediğimiz, denetimini de kendimizin yaptığı bir model seçtik. Bakliyatta ve arı ürünlerinde şuan Dersim geneli çalışıyoruz. Bakliyatta nohut ekiminde Hozat %80’ni artık gerçekleştirmekte. Balda Dersim geneli faal olan 500-550 arıcı var. Bunların yarısı bizimle çalışıyor. Pazar sorunu tüm üreticiler için geçerli bir şey. Bizim gıda egemenliğini baştan sona kontrol altına almanız gerekiyor. Bu, üreticiden çok tüketiciyi ilgilendiren bir konu. Dersim geneli ürün sattığımız için, tüketici ürünün burada üretildiğini biliyor. Baştan sona gıda güvenliği bizim kontrolümüz altında. Kooperatifin sözleşmeli üreticilerinin belli periyotlarda yerinde denetimini yapıyoruz. Analiz yapılıyor. Özelikle Türkiye’de en çok taklit edilen baldır. Biz sık sık analiz yaptırıyoruz. Mesela; Tahlil için peteklerin bulunduğu yere gidip bir kovan seçerek içinden numune alıyor, Mersin’de anlaşma yapılan firmada analizini yaptırıyoruz.

Yönetim kadrosunda çalışan kişiler üretimde çalışmıyor. Yönetim kademesinde olan kişilerin kooperatifin başarısına odaklanıp, bu çalışmalar içinde yer alması gerekiyor. Hedefimiz alternatif kooperatifçilik. Türkiye’de 85.000 kooperatif var.  Biz bu işe başlarken, neden bu kooperatiflerin atıl durumda olduklarının analizini yaptık.  Buna baktığımızda, kendi iç sorunu olduğunu gördük. İç sorunlar ve çıkarcı yaklaşımın, onları bitirme noktasına getirdiğini gördük. Bu nedenle bizde yönetim kademesinde maaş veya huzur hakkı yok. Tamamen gönüllülük esas.” ifadeleriyle ilçede kurulan kooperatifin farkını ortaya koyan Yerlikaya, alternatif kooperatifçilik düşüncesiyle çıktıkları bu yolda, yapmayı planladıkları diğer çalışmaları da şöyle aktardı; 

  1. Kapitalizm ile aramıza kırmızı çizgi koyacağız. Türkiye’de şirketleşmiş kooperatifler bulunmakta. Misyonumuz; babalarımız, dedelerimiz gibi sağlıklı ve geleneksel ürün üretip toprağı korumak.
  2. Üreticiyi korumak.
  3. Pazarlama alanlarında İstanbul’da tüketim kooperatifleri kuracağız. Böylece üretim ve tüketim kooperatifini ayıracağız.
  4. Eylül ayında belirlenen fiyatları kur farkı, zam vs gerekçelerle biz de değişmez.
  5. Fiyatlarda tüketiciye karşı adil olmak için toptan satış yapmıyoruz.
  6. Tüketim kooperatiflerini hayata geçirebilirsek, bizim gibi sağlıklı üretim yapan tüm kooperatiflerin ürünlerinin satışını yapacağız. Böylece, Türkiye’deki diğer kooperatiflerinin de Pazar sorununu ortadan kaldıracağız.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4238
 Dün : 21762
 Toplam : 25984937
 Ip No : 54.196.26.1