Manşet 8.8.2019 18:45:57 457 defa okundu

Yapay Sevgi Üzerine…

Baki SENDAY yazdı...

Tolstoy “İnsan sevgiyle yaşar” demişti. Şimdilerde, gerçek anlamda sevgi dolu nitelikli insanlar, nadiren görülen insanlardır. Hatta böyle insanlara ‘saf’ ve acınası gözlerle bakıldığını söylemek abartı olmaz sanırım. Karşılıksız ve koşulsuz sevgi denilen ve arınmış ruhların yüceliğini simgeleyen sevgi çeşitleri yok gibi. Aşk derseniz, aynı akıbetin mağduru ne yazık ki! Balzac’ın “Vadideki Zambak” romanında anlattığı aşklar hiç görülmüyor artık.

 

Oysa yüreğimizin götürdüğü yere gitmek, hayatımıza uygulayacağımız en mucizevi tedavi yoludur. İçimizden gelen seslere kulak vererek, onu dinlemek ve ona göre davranmak, bizi doğru bir yaşama götüren en güvenli yoldur. Yaşam enerjimizi doğru kullanmak için, zihnimizin ve yüreğimizin işbirliği içinde olması çok önemlidir. Bedenimizin üst yanı, sosyal hayatımızı organize eden düşünsel yanıyken, alt yanı daha çok dürtüsel işlerle ilgilidir.

 

Sevginin barınağı olan kalbin en büyük dostu aşktır. Yaşamak sadece soluk almak değildir. Soluk almak hayata atılan ilk adımdır. Soluksuz kalırsak fiziksel olarak, duygusuz ve sevgisiz kalırsak ruhsal olarak ölürüz. Aşksız ve sevgisiz kalp, yaşamın merkezinin ölmesi demektir. Çünkü kalp, taşıdığı ve pompaladığı kanla bedenimize, taşıdığı sevgiyle yaşamımıza anlam katar. Onun için sevgiyi taşıyan kalp durduğunda yaşam da biter. Sevgiden yoksun kalplerin sahip olduğu bedenler, korku ve nefretin barınağı olurlar.

 

Aşk, kalpte kelebekler uçuran hayat iksiridir. Aşk dolu bir kalp tüm varlıkların doğasında bulunan bütün güzellikleri görebilir. Kalbi sevgiyle beslenmeyen bir insan, kendini de başkalarını da sevemez. Sevgi kalbin doğal bir ifadesidir. Aşk, doğası gereği sevginin en yoğun ve özgürleştirici biçimi olarak tezahür eden kontrolsüz bir duygu halidir. Sınır tanımaz. Kuralsızlık aşkta kural haline gelir. Aşk, kendini ifade etmek ister. Onun için aşık çok cesurdur. Karşılıksız aşkın verdiği derin acıların, insanı sır yumağına çevirdiği düşüncesinde gerçeklik payı çok yüksektir. Aşık çiçek buketine sırlarını katarken, maşuk gergefine işlediği nakışın her ilmeğine gömer sırlarını…

 

Sevgi dolu kalplere sahip insanlar, kaba tutkuların tutsağı olup sevdiklerinin ruhunu lekelemekten utanır. Sevgi adına rengarenk çiçeklerden oluşan şiirler dile getirirken, benliğimizin en temiz ifadelerini kirletmek aşk olabilir mi? Gerçek anlamda sevgiyi taşımayan yüreklere sahip insanlar, mutluluğu bir hastalık gibi görürler. Gerçek anlamıyla sevgiye sahip yürekler, kalabalıklardan koparak, toplumun bayağı yasalarıyla sınırları çizilmiş bariyerleri aşarken, bilinmeyen bir alemde ruhlarını birleştirmeyi başarır.

 

Sevgi sağduyu barındırır ve çılgın tutkularımızın karşısında daima zafer kazanır. Sevdiğimiz insanların ruhsal dünyalarını irdelerken, ruhların da cinsiyetlere sahip olduğunu bilmek gerekir. Aşkta ve sevgide, kadınların sahip olduğu sezgisel duyarlılık erkelerde görülmez mesela!

 

Kadın en derin sorgulamalarını bile duygularından süzerek geçirmesini bilir. Kadında, sevgi de aşk da daha sınırsız ve savaşçıdır. Sevdiğimiz insanın acılarını paylaşmada mutluluk bulamıyorsak, bu sevgiyi ve aşkı sorgulamak gerekmez mi? Kanımca sorgulamak gerekir çünkü, aşk kendisinin olmayan her şeyden dehşet duyar.

 

Sevgimiz maddi duyguların dışına çıkamamışsa, sevgi olabilir mi? Sahte sevgi; beden için bir tehlike, ruh için bir tuzaktır. Bir sevgi veya aşk, benliğimize ve duruşumuza bir derinlik kazandırmıyorsa onu yaşamaya değer mi?

Kendisi küçük dünyasında ne anlam ifade ediyorsa, bizden de kendisi için aynı şeyi ifade etmeyi bekleyen birisini sevmeye değer mi? Sizi kendi eksenine, kendi çizgisine ve sıradan ilişkilerin içine çekerek, teselli kaynağı bulmaya çalışan bir ilişkide gerçek aşk ve sevgi aranabilir mi?

 

Aşk, bölünemeyen gerçek bir duygu halidir. Ya tam olmalıdır ya da hiç olmamalıdır. Güven, sevgiyi besleyen en büyük ve en değerli besindir. Daima sevgiden önce gelir. Aşk asildir, yalana başvurmaz büyük fedakarlıkları göze alabilir. Çıkar kollamaz. Kişi aynı yıldıza bakarak yolunu bulamayacağı birisiyle, ruhunu birleştiremez. Onunla acılara tutunamaz. Canı aynı yerden acımayanların, ortak bir yazgıyı paylaşmaları mümkün olabilir mi? Büyük sevinçlerin bir yarını olacağından kimse emin olmadığı gibi, bir ömür süren aşk söylemi de olsa olsa yeryüzü yasasının bir istisnasıdır.

 

Aslında gerçek yaşam, endişeyle dolu bir ömürden ibarettir. Çektiğimiz ıstırap, sevdiğimiz için bir mutluluk kaynağı olursa, ona ıstırap denmez elbette. Hepimiz kendine göre kusurları ve erdemleri olan insanlarız. Kusurlarımız temel karakter özelliği kazanmadıkça, tolere edilebilir türdendir. Erdemli insanın zayıflara karşı mücadele edecek gücü yoktur. Kuvvete karşı kuvvetle karşı koymak mümkündür. Acıma duyulan kişiye karşı elimiz kolumuz bağlanır.

 

Hiçbir şey, insanda düşünceleri kadar sağlam yer etmez. Sevdiğimiz için canımızı verebiliriz ama bilincimiz istenmemelidir. Sevdiğimiz zaman ruhumuz bedenimizi tutsak alır. Akıl devreden çıkar. Duygu seli kontrolümüzü ele geçirir. Sonra, içine yuvarlandığımız sis bulutu dağılır. Masmavi bir gökyüzü bütün güzelliği ve sadeliğiyle ortaya serilir. Yaşadığımız derin duygulardan geriye, yüzümüzde oluşan yeni gözyaşı çizgileri ve izlerden başka, ruhumuzda taşıyacağımız tortular kalır. Ama bir ıstıraptan özgürleşmenin getirdiği mutluluk, asıl kalıcı olandır sonuçta. Yeni limanlara yelken açan bir kaptan gibi enerjik ve dinamik oluruz.

 

Acıyı da zevki de güçlü duymak büyük ruhların özelliğidir. Hiçbir sevgi veya aşk, Epicte (sabrıyla tanınan Yunanlı filozof) sabrı gerektirmemelidir. Hiçbir insan, yürekten gelmeyen bir sevgi için, pençesiz ve yelesiz bir aslana gıda olmamalıdır. En yapay kişiliklerin en çok kullandığı ifade “seni çok seviyorum” ifadesidir. “Seni hep seveceğim” ifadesi gibi aslında sınır koyan ifadeler gerçek sevgiyle bağdaşmayan yapay ifadelerdir. Sevginin egemen olduğu bir dünya dileyerek noktalayayım yazımı…

bakisenday62@gmail.com         

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 20677
 Dün : 24672
 Toplam : 32963817
 Ip No : 3.234.214.179