İlçe Haberleri 26.1.2021 10:34:15 449 defa okundu

“Ya yazar olacaktım ya katil"

Aleyna Ataş ile röportaj

Adı Aleyna Ataş. Henüz 22 yaşında ancak yayımlanmış 2 kitabı bulunuyor. Tuncelili genç yazar Aleyna ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Aleyna, yazarlık serüvenine nasıl atıldığını ve tutkularını, yazdığı karakterleri gözlemlerken yaşadığı zorlukları aktardı.

Kendisi gibi yolun en başında yazma sevdası olanlara tavsiyeleri de var.

İşte o röportaj

Aleyna’yı biraz tanıyalım mı?

1999 yılında Tunceli'de doğdum, 22 yaşındayım. 4 kişilik bir ailenin en büyük çocuğuyum. Benden 6 yaş küçük olan bir kız kardeşim var. Ortaokul yıllarımdayken Türkçe öğretmenimin yazdırdığı bir şiir sayesinde yazın dünyasına ilk adımımı attım. Kompozisyon ve şiir dallarında sayısız birincilikler kazanmamla edebiyata ve yazmaya olan tutkunluğum daha da arttı. 2019 yılında "Mecaz Kadın", 2020 yılında ise “Omnia Kuyusu" adlı kitaplarımı bastırarak yazarlık serüvenime başlamış oldum. Tunceli Anadolu Lisesi'ni bitirdim ve yine lise yıllarımdayken de çeşitli dallarda birincilikler kazandım. Çukurova Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği okuyordum. Fakat yarıyıl tatilinde Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümüne yatay geçiş yaparak ön lisans mezunu oldum. Üniversite yıllarımdayken hemşirelik ve ilk yardım eğitimleri aldım. Müziğe olan tutkumdan kaynaklı müzik dinlemeyi, erbane ve yan flüt çalmayı çok severim.

 

Çok genç yaşta yazar kimliği kazanmışsınız. Sizce her yazan yazar mıdır?

Elbette ki her yazan yazar değildir. Yazarlık mertebesine ulaşabilmek için 3 evre vardır. İlk olarak “Seçme” evresidir. Ne yazacağınızı ve nasıl yazacağınızı seçeceksiniz. Kitabınızın konusunu belirleyip doğru yöntem ve teknikler doğrultusunda yazmaya başlayacaksınız. İkinci evre ise “Dağılma, tanınma” evresidir. Belli kitlelerce tanınıp, kitabınızın bilinmesi ve yayılması, en önemlisi de yazarın tanınması bu evrede oldukça önemlidir.

Üçüncü ve son evre ise “Standartlaşma” evresidir. Artık kitabınız bilindik bir kitap oldu ve bir standart sahibisiniz. Belli statü ve değerleriniz vardır. Bu 3 evreyi tamamladıysanız eğer, inanın ki kendinize gönül rahatlığıyla “Ben yazarım.” diyebilirsiniz.

 

Yeni kitabınızın ismi Omnia Kuyusu…Omnia nedir?

Omnia; Latince her şey demek. Her şey yani benim hislerim, yazdıklarım ve gördüklerim. Kuyu ise içine atılmak gibi karanlık ama dip noktası yani hislerimin de dip noktası. Kısacası kitap, içime attıklarım anlamına geliyor.

 

Omnia Kuyusu'nda ne anlatılıyor?

Omnia Kuyusu’nda hemen hemen bütün duygulara rastlayabilirsiniz. Aşk, acı, hayat, hüzün, mutluluk, keder...

Günümüz toplumunun kabuk tutmak bilmeyen yarasıdır kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve uyuşturucu bağımlılığı. Ben, genç bir yazar olarak kendimi sorumlu hissettiğim bu konularda yazmak istedim ve bu sorunlara değinmek istedim.

 

Yazarken en çok hangi karakterde zorlanıyorsunuz?

Yazdığım bütün karakterler gerçek hayattan seçtiğim kişiler olduğu için hepsinin kendine göre zorluğu var ancak ben en çok “Asil" karakterini yazarken zorlanıyorum. Kendisi gerçek hayatta da bir doktor, hâliyle de onun bakış açısından bazı sahneleri yazmak, özellikle ameliyat sahnesi gibi detay ve bilgi gerektiren kısımları yazmak zor oluyor. Asil, genellikle çalışırken çok katı ve disiplinli olur. Duygularını bastıran birini de yazmak dolayısıyla benim açımdan pek kolay değil.

 

Yazmak, sizin için ne anlam ifade ediyor?

“Ya yazar olacağım ya da katil.” derdim hep. Katil oldum, birkaç ton yazı öldürdüm içimde; ellerime cümleler bulaştı. Ben ilk seçeneği seçerek “Kendime inancım tam, mürekkebim bol olsun.” dedim ve yazdıkça filizlendim, yazdıkça umutlandım. Yazdım, büyüdüm. Yazdım, güldüm. Yazdım, yaralandım. Yazdım, yaralarımı sardım. Kalemim benim yoldaşım. Mürekkebim benim umudum. Yazmak ise benim nefes alma biçimim.

 

Son olarak yazma hevesi olanlara söylemek istediğiniz bir şey var mı? Karşılarına çıkan her türlü zorluğa rağmen asla pes etmeyip bol bol kitap okuyarak kendilerini geliştirsinler. Her ne olursa olsun yazmaktan vazgeçmesinler.  

Yazmak, ruhu besleyen bir devinimdir.  

Yazmayı bırakmayıp kalemlerini ve yazmaya olan tutkularını iyileştirsinler. En önemlisi, kendilerini inanıp başaracaklarını bilsinler. Şimdiden herkesin kalemine kuvvet diyorum. Teşekkürler.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1356
 Dün : 15815
 Toplam : 41626968
 Ip No : 3.239.33.139