Manşet 12.4.2019 08:45:18 575 defa okundu

YSK’nin Kararı: “KHK’liler Belediye Başkanı Olamaz”

Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanı olamayacağına karar verdi.

YSK’nin bu kararına tepki gösteren Muharrem İnce, “YSK keyfi hukukun kurumu haline getirilmiştir” dedi. HDP ise YSK kararını ‘tasarlanmış bir siyasi komplo’ olarak değerlendirdi.

 

HDP’den tepki

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden ihraç edilen kişilerin belediye başkanı seçilseler bile görev yapamayacaklarına hükmetti. Bu durumdaki yerlerde, mazbata seçimlerde en çok oy alan ikinci kişiye verilecek. YSK, yerel seçimlerde ikinci olan ancak birinci olan HDP’li rakiplerinin KHK ile kamu görevlerinden ihraç edildikleri, dolayısıyla belediye başkanlığı da yapamayacakları iddiasıyla Ak Parti’li adayların yaptığı başvurularla ilgili kararını verdi. Buna göre; KHK’li başkanlara mazbata verilmeyecek.

YSK kararına göre; bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilecek.

 

Ak Parti’li adaylar, Diyarbakır Bağlar, Siirt Merkez, Van’ın Tuşba Beldesi, Edremit ve Çaldıran ilçeleri ile Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinde seçimi kazanan HDP’li başkanlara mazbata verilmemesi için YSK’ye başvurmuştu.

 

İlk tepki KHK’li Zeyyat Ceylan’dan

YSK’nin bu kararına tepkiler ise gecikmedi. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimlere girmelerinde yasal engel görmeyip, adaylıklarını kabul ettiği KHK’li isimlere mazbata verilmemesi yönündeki skandal kararına ilk tepki, HDP’nin Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı seçilen KHK’li Zeyyat Ceylan’dan geldi.

 

HDP’li Ceylan, YSK’nin aldığı karar için “Kararın hukukla, adaletle, vicdanla alakası yok. Verilen karar siyasidir. Bunun birinci müsebbibi YSK’dir. İkinci müsebbibi ise AKP’dir” dedi.

 

HDP: Tasarlanmış bir siyasi komplo

HDP, seçimleri kazanan KHK’li isimlere mazbata verilmemesi yönündeki YSK kararını ‘tasarlanmış bir siyasi komplo’ olarak değerlendirdi. HDP Genel Merkezi’ne ait Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Van Edremit-Tuşba-Çaldıran; Erzurum Tekman ve Digor Dağpınar’da YSK seçilmiş başkanlarımıza mazbata verilmemesini kararlaştırdı. KHK’li olanların adaylığını kabul edip seçime girmelerine izin veren YSK, aldığı bu kararla ‘tasarlanmış bir siyasi komplonun parçası’ haline gelmiştir. ‘Seçilme yeterliliği var’ diyen YSK, adeta oyun oynamış, tuzak kurmuştur. YSK, sandıktan çıkan halk iradesine karşı geliştirilen AKP darbesinin bir aracı haline gelmiştir. Halk sözünü söylemiş kararını vermiştir. YSK’ye düşen, halkın kararını ve iradesini kabul etmek ve gereğini yerine getirmektir. YSK bu kararıyla yeni dönemin kayyım atayanı rolüne soyunmuştur.”

 

Muharrem İnce: Yereldeki milli irade gasp ediliyor

CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Yüksek Seçim Kurulu’nun, Kanun Hükmünde Kararname ile kamudaki görevlerinden atılan ve 31 Mart’ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceği yönündeki kararına tepki gösterdi.

Karar hakkında, “Öyle bir ülke düşünün ki seçime girmek serbest, kazanmak yasak” yorumunu yapan İnce, “İkinci gelen adayın birinci ilan edilmesi tam anlamıyla yereldeki milli iradenin gasp edilmesidir” dedi.

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9166
 Dün : 16293
 Toplam : 29682519
 Ip No : 54.85.162.213