Eğitim 18.6.2022 01:04:00 583 defa okundu

YKS -ÖNERİLERSODİMER ÖĞRETMEN İCRA KURULU

Bugün ve yarın gerçekleştirilecek olan YKS sınavı öncesi SODİMER İcra Kurulu tarafından öğrenciler için yapılan uyarılar şöyle:

 

18-19 2022 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan YKS sınavı için geri sayım başladı. Milyonlarca öğrenci sınav yaklaşırken son bir hafta içerisinde oldukça heyecanlı durumdalar. Tüm öğrencilerin verimli bir şekilde tamamlamaları için SODİMER İcra Kurulu tarafından öğrenciler için son bir haftalarını değerlendirmeleri, sınav sabahı yapacakları ve sınav anında dikkat etmeleri gerekenleri içeren öneriler hazırlandı.

SODİMER İcra Kurulu tarafından hazırlanan öneriler şu şekildedir;

 

SINAVA YAKLAŞIRKEN ÖNERİLER

1) Sınavdan birkaç gün önce sınav saatinde kalkıp geçmiş yılların bir sınav denemesini çözün.

2) Her ders için sınavda çıkacak konuların listesine bir göz atın. Eksikleriniz olan konuları belirleyin ve konu tekrarı yapın.

3) Son yıllarda çıkan sınav sorularının çözümünü tamamlayın. Bilmediğiniz bir soru türü kalmadığından emin olun.

 4) Dijital ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun ve denemelerinizi sınavda olacağı gibi kâğıt kalem yöntemiyle çözün.

 5) Sınavdan bir gün öncesine kadar dikkatinizi dağıtabilecek ve uzun zamanınızı alacak aktivitelerden uzak durun.

6) Sınavda en iyi olduğunuz alandan başlayabilirsiniz. Sınav günü daha önce uygulayıp denemediğiniz yöntemlerden uzak durun.

7) Fiziksel sağlığınıza dikkat edin. Sınavdan önceki günlerde uyku ve beslenme düzeninde değişiklik yapmamaya dikkat edin.

8) Sınavdan önceki günlerde kaygılanmanız ve bildiklerinizi unuttuğunuzu düşünmeniz normaldir. Endişelenmeyin ve kaygınızı iyi şekilde yönetmeye dikkat edin. Bildiklerinizi sınav anında sakin olduğunuzda hatırlayacaksınız.

 9) Sınavdan bir gün önce kendinizi rahatlatın, daha fazla sınav hakkında düşünmeyin ve sevdiklerinizle keyifli zaman geçirin. 10) Belirlemiş olduğunuz kariyer hedefini düşünün ve başaracağınıza inanın.

 

SINAV GÜNÜ SINAV BAŞLAMADAN ÖNCEKİ ÖNERİLER

1) Sınav günü erken kalkın.

2) Kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler giyin.

3) Mutlaka kahvaltınızı yapın.

 4) Hazırladığınız nüfus cüzdanı ve lazım olan diğer eşyalarınızı yanınıza alarak sınav merkezine sınav başlama saatinden en az 1 saat önce gelin.

5) Sosyal mesafe kurallarına dikkat edin ve görevlilerin talimatlarına uyun.

 

SINAVDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1) Kitapçıklar önünüze konduğunda küçük bir heyecan yaşayabilirsiniz. Bu durum gayet normaldir. Bunu herkes yaşayabilir. Sınav başladıktan sonra birkaç dakika içinde daha rahat olacaksınız.

2) Denemelerinizdeki testleri hangi sırayla çözdüyseniz sınavda da o sırayla testleri çözün. Sınavda stil değiştirmeyin.

3) Kodlama yaparken soru soru kodlarsanız zamanınız boşa harcanabilir, tüm hepsini çözdükten sonra kodlarsanız kaydırma yapabilirsiniz. En doğru kodlama şekli; bir sayfadaki 3-4 soruyu çözüp ardından kodlamaktır.

4) Kodladığınız bir sorunun cevabını değiştirmek istediğinizde, cevap kağıdını karalama yapmadan silmeye gayret edin.

 5) Soruyla inatlaşmayın. İlk uğraşınızda çözemediğiniz zaman hemen soruyu temizleyip diğer soruya geçin. Tüm soruları cevaplandırdıktan sonra yapamadığınız sorulara zamanınız kalacaktır. Soruyla inatlaşıp çok zaman harcarsanız diğer soruları riske atarsınız.

6) Sorularda her cümlenin altını kesinlikle çizmeyin. Sorudaki ayrıntıyı fark edemeyebilirsiniz. Sadece önemli yerlerin altını çizebilirsiniz.

7) Önce soru kökünü daha sonra paragrafı veya öncülü okuyun.

8) Bir soru hakkında hiçbir fikriniz yoksa o soruyu boş bırakın. İki şık arasında kaldıysanız birini işaretleyebilirsiniz. Uzun ve şekilli sorulardan gözünüz korkmasın. Uzun soru, zor soru değildir. Soru uzun olup da cevabı içinde saklayabilir ve cevabı çok kolay da olabilir.

9) Sayısal derslerde işlem yapın. Zihinden çözmeye çalışmayın. Zihinden yapılan işlemler çoğu zaman dikkatsizlikten dolayı yanlış çıkabilir. 10) Soru ifadelerinde yer alan: “…

söylenemez, ….

çıkarılamaz, …

değildir” gibi olumsuz ifadelere dikkat edin.

11) Süreyi iyi ayarlayın. Erken bitirirseniz cevaplarınızı kontrol edin. Sınavdan erken çıkmayın.

BAŞARILAR DİLERİZ

SODİMER ÖĞRETMEN İCRA KURULU

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4279
 Dün : 15945
 Toplam : 50674954
 Ip No : 44.201.94.72