Manşet 16.8.2019 09:28:52 1318 defa okundu

Viyana’da Tuncelili bir sanat elçisi

Mazgirtli Mansur Bildik, şu anda Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşıyor. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

O, babasından öğrendiği sazı, hayatının odak noktasına koymuş biri. Tuncelili sanatçılar Hakkı Bulut, Kamuran Akkor gibi isimlerle geçmişte turnelere çıkan Bildik, sazı hiç eline almamış birinin dahi çalacağı zaman bir parça çıkarıp da sazı sevmesi için Türkçe, İngilizce ve Almanca hazırladığı bir kitap çalışması olduğunu söyledi.

 

“Viyana Saz Orkestrasının kurucularından biriyim”

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde doğan Mansur Bildik, şuanda Viyana Saz Orkestrasının kurucularından biri. Tam bir saz aşığı olduğunu aktaran Bildik, ilk saz dersini babasından aldığını söyledi ve babası hayatını kaybedince daha çok çalışıp ideallerini gerçekleştirmek için gayret ettiğini aktardı. 1975 yılında TRT Radyosu sınavını birincilikle kazandığını söyleyen Bildik, 1976 yılında Şükran Ay ve Rıza Konyalı’nın çıktığı bir turne ile yurtdışına açıldığını belitti. 1980’li yıllarda Viyana’ya yerleştiğini aktaran Bildik, Franz Schubert Konservatuarı’nın Müdürü ile tanıştıktan sonra konservatuarda ders vermeye başladığını belirtti. Bir süre dersler verdikten sonra çeşitli nedenlerle oradan ayrıldığını aktaran Mansur Bildik özverili çalışması sayesinde dünyanın birçok yerinden öğrencisi olduğunu söyledi. Kendi hayatından yola çıkarak yazdığı ilk kitabı “Anılarla Sarılmış Bir Yaşam”ın ardından saz çalmaya dair bilgiler aktardığı ve üç dilde kaleme alınan “Bağlama Metodu” kitabını çıkarmış. Şuanda basılmaya hazır bir kitabı daha olduğunu belirten Bildik, Tunceli’nin dağlarını sevdiğini ve insanların sıcak olduğunu aktardı.

 

“1975 yılında açılan TRT imtihanını birincilikle kazandım”

Mansur Bildik, Tunceli’den Viyana’ya uzanan öyküsünün detaylarını Tunceli EMEK Gazetesi’ne şu sözlerle anlattı;

“Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde doğdum. Babamdan saz çalmayı öğrendim. Babam Hakk’a yürüyünce öğrenmeye devam ettim. Tunceli’nin dışına çıktım. Halk evine gittim. Güzel bir dereceyle bitirince halk evindeki hocam İstanbul’a gitmem gerektiğini söyledi. İstanbul’a gittim fakat çeşitli sebeplerle İzmir’e dönmek zorunda kaldım. 1975 yılında açılan TRT imtihanını birincilikle kazandım. 1976’da beni yurtdışına götürdüler. Şükran Ay ve Rıza Konyalı’nın da bulunduğu bir turne ile Hollanda’ya gittim. 1978’de de yine yöremizin değerli sanatçıları Hakkı Bulut, Kamuran Akkor ve büyük bir ekiple Avusturya’dan İngiltere’ye 5-6 turneyle gezdik.

 

“Müziğin evrenselleşmesi ve sazın tanınması önemli bir ereğimdi”

1980’li yıllarda Viyana’da yerleşik düzenimi kurdum. Müziğe bakış açım ve ideallerim vardı. Müziğin evrenselleşmesi ve sazın tanınması önemli bir ereğimdi. 1984’te bir konserde tanıştığım Franz Schubert Konservatuarı’nın müdürü beni davet etti. ‘Güzel çalıyorsun konservatuarımda ders ver.’ dedi. O zamandan 1993 yılına kadar konservatuarda ders verdim. Konservatuardaki derslerin zamanı beni rahatsız ediyordu. 60 dakika değil de en iyi ihtimalle 40-45 dakika ders veriyorduk. Benim sazın tarihini, bir deyiş anlatıyorsam açılımını yapmam, akortlarını düşürmem gerekiyordu. Bu zaman da bana yetmiyordu.

 

“Viyana Saz Derneği kurduk”

Dünyanın çeşitli yerlerindeki talebelerimle, akademisyenlerle Viyana Saz Derneği kurduk. Orada dersler verdim. Bu özverili çalışmam dünya çapında bir talebe topluluğu oluşturdu. Son talebem Japonya’dan geldi. Saz ve Alevi Müziği üzerine doktorasını hazırlıyor. Viyanalı bir talebem de Türk Musikisi Devlet Konservatuarında Müzikoloji’yi bitirdi. Birçok yerden talebem var. Daha sonra kitaplar yazdım. İlk kitabım öyküler kitabı. ‘Anılarla Sarılmış Bir Yaşam’ kitabımın ismi. İkincisi; Anadolu’dan Avrupa’ya insan hikayeleri olacak. Bir de bağlamanın daha geniş kitleler tarafından tanınması için talebelerimden de yola çıkarak bir kitap yazdım. Sazı hiç eline almamış, tutmamış insanın çalacağı zaman bir parça çıkarıp da sazı sevmesi için İngilizce, Türkçe ve Almanca bir metot hazırladım. İçinde sazın tarihi var, kategorileri var, akortları, düzenleri var.

 

“50. sanat yılım dolayısıyla Viyana Saz Orkestrasını kurduk”

50. sanat yılım dolayısıyla Viyana Saz Orkestrasını kurduk. Kurucuları ben, Umut Akar, Özden Öksüz, Sezgin Aydın, Abdullah Dikeç ve Hasan Hüseyin Öksüz. Gittiğimizde Tunceli’nin kararmış taşlarını, sararmış otlarını özlüyoruz. Minibüste gelip giderken gözlerim hep dağlarda kalıyor. Nasıl bir hikmet bilemiyorum. İnsanlarımız çok hoş, selam veriyorsun akraba oluyorsun.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8696
 Dün : 14463
 Toplam : 34502708
 Ip No : 34.204.191.0