Manşet 9.1.2021 17:54:00 846 defa okundu

Vengé Destar…!

3 yıllık geçmişi, özleme dayalı ortak noktaları var: Göçmenlik

İsviçre’nin Başkenti Bern şehrinde Türkiye’nin çeşitli illerinden göç etmiş, çoğunluğu kadınlardan oluşan Vengé Destar adlı bir koro var. “Destar” Tunceli/Dersim yöresinde buğday öğütmek için iki yuvarlak taşa verilen ad. Bu müzik grubunun bu adı seçmesi ve öyküleri ilginç.

 

KAYBOLAN EZGİLERİ DESTAR İLE GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAKTIR NİYET

 

İsviçre'deki göçmenlerin sesi, ezgiler eşliğinde çalıyor kapımızı.

Monoton bir hayatın içine girip zamanı tüketmek yerine, üretmek  için birleşen seslerin öyküsü. Vengé Destar ismi ile bir değirmen taşından, öğütüp öğütüp çıkarıyorlar, yok olan dillerin ezgilerini. Çoğu kadın yaklaşık 20 kişiden oluşan bir müzik korosudur Vengé Destar. İsmi yine yok olma tehlikesi altında olan Zazaca yani kırmancki olsa da,  onlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan birçok dilin ezgilerinin öykülerini araştırıp,  az da olsa ses vermek istiyorlar azınlıkların sesine.

Grup üyelerinin ortak öyküsü göçmenlik olsa da, ayrı ayrı hikâyelerin içinden gelip,  Vengé Destar korosunda birleştirmişler seslerini.  

3 yılı aşkın bir süredir çalışmalarına devam eden Vengé Destar grubu, bu koronalı zamanlarda herkes gibi kendi evlerinden, sosyal medya üzerinden çalışmalarına devam edip, tehlike altında olan diller ile ilgili araştırmalar yapıyor. Her eserin bir ruhu olduğuna inanıp  “o eserin can bulduğu dilin detaylarını bilmeden, duygular hep eksik kalır. Ne kadar içten ne kadar hissederek söylersek söyleyelim, bir halkın anadili, o halkın geçmişi, kültürü, ataları, ruhu, toprağıdır. Ve bunları bilip öğrenmeden, eserler hep gözyaşı döker" diyorlar…

İsviçre'nin Bern şehrinde, öykülerini birleştiren bir Vengé Destar korosu var. Belki oralara düşerse yolunuz,  onları dinleme şansınız olduğunu bilin...

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 796
 Dün : 10146
 Toplam : 41204106
 Ip No : 18.215.185.97