Güncel 11.8.2020 19:53:00 712 defa okundu

Vadide piknik yasaklandı

Munzur ve Pülümür Vadilerinde ateşli piknik yapmak yasaklandı. Tunceli Valiliği, yasak gerekçesini açıklarken, piknik sırasında yakılan mangal ve diğer ateşlerden ötürü çıkacak orman yangınlarına dikkat çekti.

Valilikten yapılan açıklamada, yangın riskinin ortadan kaldırılması için Tunceli İl Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından alınan kararlar duyuruldu. Kararla, Örenönü Tabiat Parkı, Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisindeki Anafatma ve Halbori Gözelerindeki günübirlik kullanım tesisleri dışında ateşli piknik yapmak, anız ve bahçe artıklarının toplanarak yakılması yasaklandı.

 

TUNCELİ VALİLİĞİ’NDEN KARAR

Tunceli Valiliği tarafından sıcaklara dikkat çekildi ve bu havalarda mangal ile anız ve bahçe atıklarının yakılmasının yaratacağı riske karşı yasak kararları alındı. Bu kapsamda, Munzur ve Pülümür Vadilerindeki günübirlik tesisler dışında mangal, semaver vs yakmak yasaklandı.

Konuyla ilgili duyuruda şu ifadeler kaydedildi;

 “Doğal zenginliklerimizin başında gelen ormanlarımızın yangınlara karşı korunması, mevsimsel ve insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirildiğinden, gerekli önlemlerin alınması, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşlarımızın yoğun şekilde mangal, semaver yakarak ateşli piknik yaptıkları, ayrıca anız ve bahçe artıklarını yakmaları hava sıcaklığının yükseldiği, kuru ot/çalılık miktarlarının fazla olduğu bu günlerde orman yangınlarında artışa neden olduğu görülmektedir.

Bu kapsamda, ilimizde vatandaşlar tarafından yoğun şekilde piknik amaçlı kullandıkları Munzur ve Pülümür Vadisi yangın riski altındadır. Yangın riskinin ortadan kaldırılması için İçişleri Bakanlığının 27.07.2020 tarih ve 12254 sayılı genelgesi gereği Tunceli İl Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1-Tesis ve tescilli günübirlik kullanım alanları (Örenönü Tabiat Parkı. Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde ki Anafatma ve Halbori Gözeleri günübirlik kullanım tesisleri) dışında ateşli piknik yapmak yasaklanmıştır.

2 -İlimiz Genelinde anız ve bahçe artıklarını toplanarak yakılması yasaklamıştır.

3-İzin verilen tesis ve günübirlik kullanım alanlarında 31.10.2020 tarihine kadar ateşli piknik yapılmasına saat 20.00’dan sonra müsaade edilmeyecektir.

4 -Genel Kolluk Kuvvetleri (İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü Birimleri) ile Orman Muhafaza Memurları başta olmak üzere, belediye başkanlığına bağlı zabıta, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı koruma ve kontrol ekipleri gibi görevliler, sorumluluk alanlarına giren köy muhtarlıkları, kaymakamlıklar tarafından mevzuatlar çerçevesinde gerekli kontrol ve denetimlerin yapılarak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması.

5-Komisyonumuzca alınan il kararları ilde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, ilçelerde ise kaymakamlık vasıtası ile köy muhtarlıklarına duyurulmasına karar verilmiştir.”

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 10708
 Dün : 14507
 Toplam : 39358407
 Ip No : 34.200.236.68