Manşet 24.3.2020 08:51:53 369 defa okundu

VAY BE! KORONA VİRÜS NELERE KADİRMİŞ

Mustafa Güler'in kaleminden...

Korona virüs bütün dünyayı, bütün iktidarları ve bütün bilim insanlarını teslim aldı.

Şu anda istisnasız en büyük: korona virüs…

Ne ABD ne Rusya ne Almanya ne İngiltere ne de Fransa devlet başkanları değil, en büyük KORONA…

Çünkü, artık korona virüs var.

Herkesi selama durdurdu.

 

Koca koca iktidarlar ve bilim insanları artık çaresiz. Boyun eğmekten başka çare yok.

İnsanlık tarihi boyunca ilk defa bir virüs nedeniyle bütün dünya karantinaya alındı. Sürecin arkasında sürükleniyoruz. Hepimiz koronanın hükmüne razı olduk.

Ben bilim insanı değilim, tıbbi kariyerim de yok…

Sonuçtan zarar gören bir yurttaşım.

Olup bitene karşı akıl yürütmeye çalışıyorum.

 

Bilim ve Teknolojinin gelişimi, tarih boyunca insanların kitlesel kırımına neden olan veba, sıtma, kolera gibi bütün hastalıkları yenerek insanoğluna nefes aldırdı. Tıbbın gelişme seviyesine bakarak, bir daha kitlesel kırım olmayacak diye teselli buluyordum.

İnsanların bütün organları laboratuar ortamında üretilip değiştirilirken, yaşamsal organlardan kalp, böbrek, karaciğer değiştirilip bütün insan başının nakli düşünülüp, yapay zeka üretilmeye çalışılırken, ölümsüzlük konuşulurken, gelip kıytırık bir coronaya selam durmak biraz garip geliyor.

 

Korona virüsünün kendisi ve gelişme seyri ayrıntılı anlatılırken, bu çaresizliği anlamakta güçlük çekiyorum. Korona, solunum yoluyla bulaşan ve akciğer yetmezliğine neden olan bir virüs.

Burun yoluyla sinüslere yerleşen virüs, boğaz yoluyla akciğere geçiyor. Orada koloni kurarak, akciğerde biriken sıvıların atılmasını engelleyen, solunum yetmezliği yaratıp öldüren bir hastalık.

Anlatılanlardan anladığım bu... Nefessiz kalmamak için akciğerin boşaltılması gerekir. İster cerrahi yolla, ister aspirasyonla.

 

Korona virüs ister doğada ister laboratuarda büyüsün. Kimin ahırında büyüdüyse, onu büyütüp yaşatan ortamla, öldüren ortam birlikte gelişir. Çok daha ağır vakalar için koca koca cihaz üretenler, yeni çözümlere imza atan göğüs hastalıkları uzmanları, göğüs cerrahları neredesiniz? Sizlere ne oldu?

Bütün tıp dünyası, siyasi otoriteler dijital otoriteye teslim oldu.

Yazılım dünyasının hayatımıza nasıl hızlı yerleştiğini, nasıl bütün reflekslerimizi bloke ettiğini yaşayarak gördük. Yaşadıklarımızdan da çok şikayetçi değiliz.

Çünkü hayatımızı kolaylaştırıyor. Dijital dünya bize rağmen değil, bizim istediğimiz kadar ve kullanmak istediğimiz kadar ağır ağır yerleşiyor.

 

Kimseye kahretmeye ya da günah çıkarmaya gerek yok. Akıl ve bilim yolunda sürprizler de var.  Korona virüsü önümüze atanlar artık kaldırsın. Büyüklüklerine inandık ve iman ettik.

Biliyoruz ki; bütün sosyal ve ekonomik hayatımızı yönettikleri gibi, siyasi hayatımızı daha çok yönetecek.         

 

(İş insanı)

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 12780
 Dün : 39200
 Toplam : 35508025
 Ip No : 3.83.188.254