İlçe Haberleri 11.1.2021 23:01:00 727 defa okundu

Uzaktan eğitim onlara çok uzak

Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı 4 köydeki öğrencilerin tableti var ama köyde internet yok. Ebeveynlerinin telefonlarıyla bağlanmak istediklerinde de yaklaşık 1 km yürüyerek tepeye çıkmak zorunda kalıyorlar...

Tabletleri var ama internet yok

Yakınlarından aldıkları telefondan bağlanmaya çalıştıklarında ise 1 km’lik yolu yürüyerek yüksek bir yere çıkmaları gerekiyor. Tepede bağlandıkları internette ise karın üzerinde oturarak canlı derslere katılıyorlar. Yetkililerin seslerini duymalarını istiyorlar çünkü Ovacık’a bağlı 4 köyde toplam 21 öğrenci eğitim hakkından mahrum.

Tunceli’nin Ovacık ilçesine bağlı Topuzlu, Burnak, Hanuşağı ve Söğütlü köylerindeki öğrenciler, uzaktan eğitime çok uzak. Köylerinde internet olmadığı için yaklaşık 1 km mesafedeki tepeye çıkarlarsa internete bağlanarak canlı derslere katılabiliyorlar. Tabletleri var ancak internet olmadığı için eğitimlerine katkısı olmuyor. Yakınlarının cep telefonlarında olan kısıtlı internetle karın üzerinde ara ara canlı derslere katılabiliyorlar. Türk Telekom’a “internet bağlansın” talebiyle yaptıkları başvurularına köylerdeki nüfusun azlığı gerekçe gösterilmiş ve hizmetin maliyetini karşılayacağı ileri sürülmüş. Tunceli Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Irmak Gezici, “Canlı derslere katılamıyorum. Sınavlar var ve ben hazırlanamıyorum” derken, Fırat Üniversitesi Bio Medikal Teknikerliği son sınıf öğrencisi Dilek Gezici de aynı sorun nedeniyle geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde mezun olamadığını söylüyor. 4 köydeki toplam 21 öğrencinin çaresizliği, eğitim gibi temel bir haktan mahrumiyeti de beraberinde getiriyor. Tunceli Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Irmak, 11. Sınıf öğrencisi Berfin, üniversite öğrencisi Dilek gazetemiz aracılığıyla yetkililere sesleniyor ve bu sorunun bir an önce giderilmesini istiyor.

 

“SINAVLARA HAZIRLANAMIYRUZ”

Tunceli Anadolu Lisesi 9.Sınıf öğrencisi Irmak Gezici; “Tabletlerimiz var ama bir işimize yaramıyor. Okulumuzla görüştük. Öğretmenlerimiz tablet gönderdi ama işimize yaramıyor.

Burada internet çekmiyor, bu nedenle canlı derslere katılamıyoruz.

Sınavlar var ancak çalışamıyorum. Canlı derslerde anlatılanlara katılamadığım için ne işlediklerini göremiyorum. Öğretmenlerimiz whatsappan bir şeyler gönderiyor ama internet yok diye indiremiyoruz.” dedi.

“CANLI DERSLERE GİREMİYORUZ”

Tunceli Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Melek Gezici de kuzeni Irmak gibi çalışamadığını ve derslerden geri kaldığını aktardı ve şunları söyledi; “Bizim internetimiz yok. Kitaplardan çalışmak zorundayız. Canlı derslere giremiyoruz. Cep telefonlarından, yakınlarımızdan aldığımız telefonlarını tepeye götürüyoruz. Çeken yerde karın üstünde ders çalışıyoruz.”

 

4 KÖYDE 21 ÖĞRENCİ MAĞDUR

Ovacık Bağlı Topuzlu, Burnak, Hanuşağı ve Söğütlü Köylerinde farklı sınıflarda okuyan 21 öğrenci internet olmadığı için canlı derslere katılamıyor. Bunların arasında üniversite öğrencisi de var.

Dilek Gezici, Fırat Üniversitesi Bio Medikal Teknikerliği bölümü öğrencisi. Dilek de canlı derslere katılamadığı için geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde mezun olamadığını söyledi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 770
 Dün : 10146
 Toplam : 41204080
 Ip No : 18.215.185.97