Manşet 13.2.2018 09:01:14 492 defa okundu

Üreticiler fazla gıdayı ihtiyaç sahibine verecek

TBMM, Merkez Bankası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TÜSİAD’ın gıda israfını bitirmeye yönelik çizdiği yol haritasına göre, gıda üreticileri üretilen ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gıda bankalarına bırakacak. 

Türkiye gıda israfına karşı harekete geçiyor. TBMM, Merkez Bankası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türk Sanayici ve İş adamları Derneği (TÜSİAD) israfın önüne geçmek için işbirliği kararı aldı. Buna göre, 2018’de Türkiye’yi 30 yıl israftan koruyacak önlem paketi oluşturulacak. Karara ilişkin ilk adım da atıldı.

Görüşlerini dile getirdi
Tarafların katılımıyla ‘Gıda Atık ve Kayıp Stratejik Yol Haritası: Üst Düzey İstişare Toplantısı’ gerçekleştirildi. TBMM Dilekçe ve Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Metro Toptancı Market Meyve ve Sebze Kategori Müdürü Birol Uluşan, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve TİDER Kurucu Başkanı Serhan Süzer katıldı. Toplantıda, taraflar gıda atık ve kayıp politikalarına ilişkin görüşlerini dile getirdi. Konuşmacılar, israfın önüne geçme konusunda alınabilecek tedbirleri sıralarken, Türkiye’nin yerli gıda üreticilerinin üretilen ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırması kararı ortak görüş olarak öne çıktı.

Nüfusla kaynaklar ters orantılı
Verilere göre, dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton gıda ziyan ediliyor. Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Nüfus artışıyla, dünyadaki kaynaklar arasındaki ters orantı, bugün artık yeni bir davranış biçimi geliştirmemizi gerektiriyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla suya, gıdaya ve enerjiye ihtiyaç duyacağız” dedi. 

Vekiller farkındalık yaratacak
Ortak çalışma sonucu 'Gıda Atık ve Kayıp Strateji Planı” hazırlandı. Buna göre, yerli gıda üreticileri üretilen ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırma amacıyla gıda bankalarına bırakacak. 2018’in ikinci yarısıyla birlikte Gıda Bankası vakıflarına gıda desteği sağlanmaya başlanmış olacak. TBMM, hem yürüteceği çalışmalar, hem de vekiller aracılığıyla konuyu gündemde tutacak.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6504
 Dün : 10303
 Toplam : 26432995
 Ip No : 54.144.82.216