Sürmanşet 11.1.2020 20:34:29 1666 defa okundu

Üniversitelilerden tepki eylemi

Geçtiğimiz Pazar gününden bu yana haber alınamayan Gülistan Doku için basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

"Dersim uyuma, Gülistan'a sahip çık" sloganıyla yürüyüşe geçtikleri sırada, polis izinsiz olduğu gerekçesiyle gruba müdahale etti. Tazyikli su ve biber gazlı müdahaleye rağmen, gruptakiler yürüyüşünü Seyit Rıza Meydanına kadar sürdürdü.   Tepki eyleminde basın açıklaması yapan Mizgin Tekin, “Doku’nun yakın arkadaşları emniyette ifadeleri alınırken, gerek ailenin, gerek arkadaşlarının beyanları doğrultusunda tüm şüpheleri üzerine çeken Gülistan’ın eski erkek arkadaşı Rus vatandaşı Zainal Abarakov soruşturma bitmeden üstelik kendi evinde vermiş olduğu bir ifadeyle nasıl oluyor da serbest kalabiliyor.” dedi. 

 

BASIN AÇIKLAMASI VE OTURMA EYLEMİ

Tunceli’de bugün Gülistan Doku için yapılmak istenen yürüyüşe polis izinsiz olduğu gerekçesiyle müdahale etti. Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan, Mizgin Tekin, “Yapılan araştırma kapsamında Pazar günü 11.29’da arkadaşımızın Aktuluk minibüs hattına bindiği ve Dinar Köprüsü civarında inmiş olabileceği söylendi. Dinar köprüsünde indiğine dair tek bir görüntü elde edilmedi. Tunceli gibi bir şehirde, üstelik kimlik sorgulama noktasının yakın bir yerinde nasıl oluyor da tek bir kamera bulunmuyor. Şüpheli Zainal'ın ifadesi evinde alındıktan sonra çeşitli bahanelerle ortalıktan kaybolması yurtdışına kaçmış olduğu iddialarını doğrulamaktadır.

 

Avukatların incelemeye aldığı sinyal kaynaklarında Gülistan Doku’nun Pazar günü Atatürk Mahallesi’nde 16.26'da Zainal Abarakov ile 4 saniyelik bir telefon görüşmesi yaptığı tespit edildi. Pazar günü 11.29’dan sonra hiçbir sinyal ve görüntüsü alınamayan Gülistan Doku’nun aynı gün saat 16.26’da Zainal Abarakov ile telefon görüşmesi kaydediliyor.

 

Şüpheli Zainal Abarakov ifadesinde bu telefon görüşmesine yer verildi mi? Verildiyse arkadaşımız neden hala Dinar Köprüsünde aranıyor? Soruyoruz tüm bunlar tesadüf müdür? Sizce de bir şeylerin üstü örtülmüyor mu? İfadesi alınan siviller ve öğrenci arkadaşları olarak herkes burada bulunurken, şüpheli Zainal Abarakov’un ortadan kaybolması şüpheleri daha da üzerine çekmiştir.

 

Gerek emniyet güçlerinin gerek savcılığın arkadaşımız üzerine hassasiyet göstermelerini ve bu bilgi kirliliğine bir açıklık getirmelerini istiyoruz. Umuyor ve diliyoruz ki Gülistan Doku arkadaşımız sağ salim ailesine kavuşur. Munzur Üniversitesi öğrencileri ve arkadaşları olarak bu konunun üzerinin kapatılmasına izin vermeyeceğimizi ve takipçisi olacağını belirtiyoruz.”

 

Açıklamanın ardından grup oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylemde sık sık “Gülistan nerede?” “ Gülistan Doku yalnız değildir” “Hepimiz birer Gülistanız” “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık” sloganları atıldı. Grup meydandan çarşı merkezine yürüyüş yapmak isteyince polis izin vermedi. Tunceli Belediyesi önünde gruba müdahale edildi. TOMA ve çevik kuvvet tarafından biber gazı ve suyla müdahale edilen grubun önüne barikat kuruldu. Tepki eylemine katılanlar engellemelere rağmen yürüyüşünü sürdürdü. Biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edilen grup, yürüyüşünü merkezden Seyit Rıza Meydanı’na kadar sürdürdü. Gülistan için yapılan eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7213
 Dün : 12477
 Toplam : 41082180
 Ip No : 3.238.70.175