Sürmanşet 14.11.2019 08:42:31 2452 defa okundu

Üniversite öğrencileriyle konuştuk

“Her gün aynı yemekler çıkıyor”

Munzur Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerle konuştuk. Şehir dışından Tunceli’ye gelen öğrenciler, burada ev bulmakta zorluk çektiklerini aktarırken, Atatürk Mahallesi’ne doğalgaz verildikten sonra kiraların yükseldiğini ifade etti. Konuştuğumuz Edebiyat Fakültesi öğrencisi Cansu Yıldırım, üniversitede öğle saatlerinde çıkan yemeklerden şikayetçi. Yıldırım; “Üniversitede yemek yiyemiyoruz. Her gün aynı yemekler çıkıyor.” dedi. Ahmet Altun ise, “Munzur Öğrenci Yurdu’nda kalıyorum. Örneğin bir hafta boyunca sularımız kesikti. Yurda dışarıdan su getiriyorduk. Ardından bir hafta boyunca bu defa da elektrikler yoktu. Sınavlarımız vardı. Çok zorluk yaşadık.” dedi.

 

“Tunceli refah seviyesi yüksek bir şehir”

Tunceli’deki Munzur Üniversitesi öğrencileriyle konuştuk. İlimize şehir dışından gelen öğrenciler, birçok konuda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Konuştuğumuz öğrencilerden Cansu Yıldırım, çeşitli problemlerinin yanı sıra, ilgilendiği ve eğitim gördüğü dans konusunda herhangi bir program olmamasından yakınırken, Ahmet Altun ise kaldığı yurtta çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

 

“Bölümümden memnun değilim”

Cansu Yıldırım: “Munzur Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyorum. Bölümümden memnun değilim. Bana bir şey kattığını ya da bir yararı olacağını düşünmüyorum. Tunceli’yi seviyorum. Refah seviyesi yüksek bir şehir. Böyle bir şehir olduğu için de bir kadın olarak az sorunum oluyor. Ama toplumsal açıdan üniversite bana bir şey katmıyor. Öğlen arası olarak belirlenmiş bir saat dilimi var. O saat diliminde kendimi geliştirmek için kurumsal ya da toplumsal bir etkinliğe başvuramıyorum. Bir spor salonu olmasını isterdim. Ben dans etmeyi çok seviyorum. Dans konusunda eğitimim var. Ama bir dans kursu yok. Yani etkinlik açısından sıfır bir üniversite. Üç fakültemiz var. 3 fakülte bir arada okuyoruz. Üniversitenin daha güzel olmasını, en azından Batıya dönük bir şeyler yapılmasını isterdim. Yemek konusunda da çok sorun yaşıyoruz. Üniversitede yemek yiyemiyoruz. Yemek çeşidi yok. Hep aynı yemekler çıkıyor. Ben öğrenciyim evimde öyle yemekler yapmıyorum. Araçlarla ilgili çok sıkıntı yaşıyorum. Mesela, bugün benim normalde 10.00’da sınavım vardı. Ben 10.14 geçe derse yetiştim. Geldiğimde süremin çeyreği gitmişti. Arabayı yarım saat bekledik. Bu, öğrenciler açısından sıkıntılı bir durum. Üç yıldır Tunceli’de bulunuyorum. Burada yaşamayı düşünmüyorum. Çünkü, burası beni tatmin etmiyor.”

 

“Üniversitede Ocak ayında kaloriferleri yakmıyorlar”

Ahmet Altun: “Munzur Üniversitesi’nde öğrenciyim. Buraya ilk geldiğim yıl yurda geçtim ve yurtta birçok sorunla karşılaştım. Munzur Öğrenci Yurdu’nda kalıyorum. Örneğin, bir hafta boyunca sularımız kesikti. Yurda dışarıdan su getiriyorduk. Onun ardından bir hafta boyunca elektrikler yoktu. Sınavlarımız vardı. Çok zorluk yaşadık. Arkadaşlarla birlikte Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’na Tweet attık. Onlar bize yardımcı oldu. Bir diğer konu ise, üniversitede alternatif yok. Mesela; Ocak ayında burada kaloriferleri yakmıyorlar. Hocalarımızla da konuştuk. Hocalarımız müdür yardımcılarına söyleyin dedi. Hepimiz gittik, söyledik. Ama bir çözüm bulunmadı. Mühendislik Fakültesi’nin kaloriferleri yanarken Meslek Yüksekokulu’nun kaloriferleri yanmıyordu. Minibüsçülerle aramızda sorun var. Geçen sene 1 liraya otobüse biniyorduk. Bu sene 1 buçuk lira yapmışlar. Buradaki öğrencilerin çoğu ailesinden destek almıyor. Minibüslerin bizden aldığı para fazla. Geçen gün öğrenciler ve minibüs şoförleri arasında sorun yaşandı. Daha sonra minibüsler aşağıdan öğrenci almaya başladı. Sorun hallolduktan sonra tekrar yukarı çıkmaya başladı. Tunceli’de bazı arkadaşlarımız evde kalıyor. Geçinmeleri çok zor oluyor. Geçen sene kömür parası verip kalıyorlardı. Bu sene doğalgazın gelmesiyle kiralar arttı. Artık ev de bulunamıyor. Doğalgazın gelmesi kiraları çok etkiledi.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 16079
 Dün : 40026
 Toplam : 37816180
 Ip No : 3.237.43.68