İlçe Haberleri 14.6.2018 08:09:00 3293 defa okundu

“Ülkeyi yasadışı yönetiyorlar”

Halkların Demokratik Partisi Tunceli 2. Sıra Milletvekili Adayı Meral Hanbayat Yeşil ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Genç bir kadın, genç bir anne ve genç bir hukukçu. Siyasete girmeye nasıl karar verdiği, Türkiye ve Tunceli’deki seçim süreci, HDP’nin durumu, taşınması gündemde olan sandıklar, kadın bakış açısıyla kentteki kadının durumu Hanbayat Yeşil ile konuştuğumuz konulardı. OHAL’in yedinci kez uzatıldığını söyleyen Yeşil, hükümetin bu süreçte KHK’lerle yaptığı ihraçları “Cadı Avı” olarak nitelendirdi. “İhraç ve KHK’lerde gerekçenin FETÖ olarak belirtilmesine rağmen, FETÖ’nün örgütlenemediği tek il olan Dersim’den en çok ihraçların olduğu dikkat çekiyor. Bireylerin hukuk mücadelesinin önü de olağanüstü hal nedeniyle kapalı. Bence ülkeyi yasadışı olarak yönetiyorlar” dedi.

 

İşte HDP’nin Tunceli 2. Sıra Milletvekili Adayı Meral Hanbayat Yeşil ile yapılan o söyleşi:

 

Neden siyasete girdiniz?

14 yıldır serbest avukatlık yapıyorum. Aslında siyaset deneyimim yok. Hiçbir siyasi parti çalışması da yürütmedim. HDP’nin üyesi de değilim. Benim için çok yeni bir alan ve yeni bir tecrübe. Bir kadın olarak siyasette var olma mücadelesine vesile olduğu için Halkların Demokratik Partisi’ne teşekkür ederim. Kişi olarak avukatlık pratiğim itibariyle zaten ezilenlerin, yok sayılanların, adalet beklentisi olanların avukatlığını yaptım.  94 yılında köyleri boşaltılan çok sayıda Dersimli’nin avukatlığını yaptım. Dersim ile sürekli temasım vardı.

Bu seçim de, aslında basit bir vekillik seçimi değil. Bu bir kader seçimidir diyorum. HDP’den bana teklif geldiğinde bu nedenle kabul ettim. İnsanlar bir yol ayrımına zorlanıyor. Korkuları kaygıları var. Benim tanıdığım yüzlerce insan var ama diyorlar ki ‘Meral görüntü veremem’ 2 yaşında bir oğlum var ve ben onun nasıl bir geleceği olacağını kestiremiyorum. İnsanlar nasıl bir güne uyanacaklarını bilemiyor.

Ben bir anneyim, kadınım ve hukukçuyum. Ben çocuğumun barış içinde, huzur içinde yaşamasını istiyorum. Bu noktada herkesin de insiyatif alması gerektiğini düşünüyorum. Adaylaşmam da tam da bu noktada önemli.”

 

Bir kadın adaysınız. Peki bu kentteki kadınlar sizden ne beklemeli?

 Kadın adaylaşmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yanlış algım varmış. Dersimliler bunu tümüyle yıktılar. Yaşam biçimi itibariyle muhtemelen Aleviliğin getirdiği bir şey, %90’ının Alevi olduğu bir kentte aynı zamanda çok politize olan bir kentte, kadınların hem siyasette hem yaşam pratiği itibariyle çok görünür olduğunu düşünüyordum. Yaşam pratiği konusunda hala çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Siyasete katılım konusunda bu kadar geriye düşeceğimizi tahmin etmemiştim Dersim açısından. Kadına dayalı var olmak, bir şey söylemek çok önemli. Bu benim aslında meclise girersem yol haritamı da belirleyen bir süreç oldu. Örneğin; Dersim’de kadınların özgür, politik olduğunu, yaşama aktif katıldıklarını düşünüyordum. Özelikle siyasi parti açısından kadın adaylaşmanın bu kadar zayıf olmasına şaşırdım. Seçime katılan çok sayıda siyasi parti var. HDP adayı olarak ben, İyi Parti 2. sırada diğer kadın arkadaşın aday olması…Bu siyasette kadınların temsilinin zayıf olduğunu gösteriyor ve bu bir eksiklik.

Öte yandan; sahada, iş alanında kadınların işletmeci, söz sahibi olduğunu görüyorum. Çok sayıda işletmeci kadın arkadaş ‘seçilirseniz tekrar görüşelim, değerlendirelim’ diyor. Bu bir soruna da işaret eden bir durum.

İkincisi; burada kadınların iş hayatına katıldığı en temel sektör; hizmet sektörü. Hizmet sektöründe de ne yazık ki çok acı bir tablo söz konusu. 12 saate varan çalışma, sigortasız çalıştırılma, asgari ücretin altında çalıştırılma, kadın emeğinin ucuz iş gücü olması kadınlar için ikinci bir yük haline geliyor. Çünkü; kadınlar iş hayatına katılmakla kalmıyor. Ev işi, çocuk bakımı, varsa köyde yakınları gibi sorumlulukları alıyor. Kadınlarda çok ciddi gelecek kaygısı var. Görebildiğim kadarıyla, çocuklarının ve kendilerinin Dersimli olmaktan kaynaklı, burada yaşamaktan kaynaklı, Alevi olmaktan kaynaklı inanç odaklı ayrımcı bir muameleye tabi tutulduklarını düşünüyorlar. Dolayısıyla ötekileştirildiklerini düşünüyorlar. Bu kadınların üzerindeki baskıyı katmerleştiren bir şey.

Ancak bu sadece Dersimliler ile ilgili bir mesele de değil. Bu kadar politize olmuş bir atmosferde, Dersim’de kadınların günlük yaşamında kendini özgür hissettiği bir şehirde, sol sosyalist kesimlerin güçlü olduğu bir şehirde de olsa durum değişmiyor. Bu anlamda, kadın ve erkek açısından ayrımcı uygulamaları en azından iş yükü açısından adaletsiz buluyorum.

Seçim çalışmalarınız sırasında, kadınlardan ‘HDP neden yerelden bir kadın aday göstermedi’ eleştirisi alıyor musunuz?

Hiç karşılaşmadım. Binlerce kişiyle el sıkıştım, temas ettim. Ki Dersimliler politik görüşlerini, eleştirilerini asla saklamazlar. Bu çok belirgin. Nitekim birçok tartışmayı yürütebiliyorlar ancak bu konuda eleştiriyle hiç karşılaşmadım. Bu benim geçmişte Dersim ile kurduğum bağdan kaynaklı da olabilir. Buraya yabancı değilim, buranın çocuğuyum.  Dışarıdan bir aday yaklaşımı şu ana kadar hiç gelmedi.

 

Secim sürecinde ne olur?

Birebir temas ettiğim tüm kesimlerden çok olumlu dönüşler var. Bu sandığa yansırsa, Dersim’de HDP’nin iki milletvekili çıkaracağını düşünüyorum.

 

Ülkede sandıkların taşınması tartışması sürüyor. Tunceli’de de taşınacak. Buna ilişkin sizin görüşünüz nedir?

Bunu sadece Dersim açısından söylemek istemem ama binlerce seçmeni olan yerlerde sandıkların taşınması, ki bunlar HDP’nin seçmeninin olduğu yerler itibariyle dikkat çekiyor. Dersim özeline baktığımızda da, en çok sandıkların taşınacağı ilçe Pülümür olduğu için söylüyorum, bu köylerde yaşayanların çoğunluğu yaşlılar. Bu karar, onların sandığa erişimini zorlaştıran bir karar. Öte yandan, çok kısa süre içerisinde bir seçim kararı alındı, çok hızlı sandık birleştirmeler var. Bu kadar kısa sürede bu kadar şeyin yapılması, aynı zamanda insanları mağdur eden de bir şey.

Sevindirici olan ise tüm kafa karışıklığına, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminin aynı anda olmasına rağmen Dersim’de gördüğüm kadarıyla insanlar oy verme sırasındaki ayrımı çözmüşler. Neyi seçeceklerinin farkındalar.

 

Söyleşinin finalindeki cümlelerinizi alalım lütfen

16 yıllık AKP iktidarı var. Ellerinde ne yok ki seçime gidiyorlar? Aslında ben iktidarın ülkeyi yönetme, sorunları çözme iradesi olmadığını düşünüyorum. Ülke olarak; kadın, adalet, ekoloji, etnik politikalarında ayrımcı ve çözümsüzlüğün zirvesindeyiz. Zaten iki yıldır OHAL ile ülkeyi yönetiyorlar. Çalışma sisteminden eğitim sistemine, iş alanındaki düzenlemelere kadar bir çok şeyi kanunlarla değil KHK’ler ile yapıyorlar. Adalet ve hak arama mücadelesinin önü de kapalı. Dersim’de 210 civarında KESK’li arkadaş ihraç edilmiş durumda. Bu korkunç bir rakam. Aslında AKP’nin KHK ve OHAL’i bir cadı avı gibi kullandığını düşünüyorum.

Bu nedenle vatandaşlarımıza HDP etrafında kenetlenin diyorum.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19431
 Dün : 21762
 Toplam : 26000130
 Ip No : 54.162.133.222