Sürmanşet 8.5.2020 14:45:24 2459 defa okundu

Uçkun “Bizi mezun ettiler, alanımızda başkalarını istihdam ediyorlar”

Canan Uçkun, Evde Hasta Bakım Teknikerliği Bölümünden mezun oldukları halde atanamadıklarını söyledi.

Korona virüs ile mücadele kapsamında en çok kendilerine ihtiyaç duyulması gerekirken, hemşire ve başka alanlarda görevlendirmeler yapıldığına itiraz eden Uçkun, “Birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri alan vatandaşların durumundan ötürü personeline duyulan ihtiyaç, evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış gösterdi. Ancak Sağlık Bakanlığı çıktığı personel alım ilanında bize sadece 11 kişilik kadro verdi. Tunceli’de de 2 ekip var. Bizim bölüm mezunları yerine hemşireler görevlendirildiği için ihtiyaç yokmuş gibi davranılıyor” diyerek duruma tepki gösteriyor.

 

“TUNCELİ’DE BİZİ DEĞİL HEMŞİRELERİ GÖREVLENDİRİYORLAR”

Canan Uçkun İnönü Üniversitesi Evde Bakım Teknikerliği Bölümü mezunu. Öncesinde de Tunceli Sağlık Lisesinde Hemşirelik Bölümü okudu. Bölümünü bitirip, atanmak için beklediklerini söyleyen Uçkun, Sağlık Bakanlığının personel alımına çıktığında bölümlerinden mezunlara çok az kadro ayırdığına sitem ediyor. Bu bölümü okuyup atanamayanların mağduriyetlerini duyurmak üzere bir dernek kurduklarını da aktaran Canan Uçkun, Sağlık Müdürlüklerinin personel görevlendirme şeklini de eleştiriyor.

Uçkun, şu açıklamaları yapıyor; “Bizi mezun ettiler ama alanımızda alımlar çok az. Bizim yapmamız gereken işte başka alanlardaki personel görevlendirerek açığı kapatıyorlar. Devletin belirlediği bir yönetmelik var. Bu yönetmelikte her evde bakım, evde sağlık hizmetinin belirli ekipleri var. Tunceli’de mesala iki tane ekip var ve her ekipte bir evde bakım teknikeri olması zorunlu. Oysa ülke genelinde yönetmelik pek kayda alınmayarak sağlık müdürlüğü başka alandaki personeli görevlendirerek açığı kapatıyor ve böylece bize ihtiyaç yokmuş gibi devletten kadro istiyor. Hastanede çalışan hemşireyi oraya yığarak, o hizmeti öyle sunmaya çalışıyorlar. Mesela; geçtiğimiz günlerde 18 bin kişilik personel alımı oldu ve devamı da gelecektir. Çünkü; pandemi sürecinin ne zamana kadar süreceği belli olmamakla beraber, devlet hastanedeki yükü azaltmak için alımlar yapıyor. Yönetmeliklere uygun olmadan yapılan alımların bize yansıması ise atanamamak oluyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 ile mücadele kapsamında ülkemizde de Sağlık Bakanlığı bir düzine önlemler aldı. Pandemiyle mücadele noktasında alınabilecek en etkili önlem, sosyal izolasyon olmakla beraber, milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmamaları istendi. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek ‘siz evde kalın, biz size gelelim’ kampanyası başlatıldı. Bu süreçte Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat be kat artmıştır. Bakanlık bünyesindeki çalışanların özveriyle çalıştığı bu süreçte, birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri personeline duyulan ihtiyaç da evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış gösterdi. Üstelik ne zaman biteceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde, ihtiyacın her geçen gün artacağı ortadadır. Personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına, alınan tedbirler kapsamında yapılan 18000’lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım Teknikeri alımı yapmak, alım sürecinin iyi işletilemediğini göstermiştir. Bakanlığımızın verilerine göre, Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken, Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak, 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknikerlerinin PDC’si olması gerektiği gibi, ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir. Bizler yaşadığımız mağduriyetler nedeniyle bir dernek kurduk. Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda, 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcuttur. Bakanlığımızın PDC sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan sayıya göre istihdamı gerektirmektedir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6149
 Dün : 12638
 Toplam : 36656676
 Ip No : 34.204.168.209