Ovacık 11.3.2019 09:05:25 2267 defa okundu

Tunceli’yi Tunceli’de yaşayanlara Sorduk

Tunceli’de halkın arasına karıştık ve madem kısa süre sonra yeni belediye başkanı seçilecek, bu başkandan beklentiler nedir? Tunceli nasıl kalkınır? sorularını yönelttik. Turizmin kenti kalkındıracağı fikri dillendirilirken, eksikliklere dair öneriler de aktarıldı. Celal Altaş, “Tunceli’nin ekonomisinin hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum” dedikten sonra, kentin turizm yatırımlarıyla kalkınacağına dair görüş aktardığı röportajda, Erdoğan Özkan ise fiyatların yüksekliğinden şikayet etti. Esnaf Sanatkarlar Odasının fiyatları denetlemesine yönelik öneri de Özkan’a ait.

Celal Altaş;

Tunceli’nin eksiklikleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Tunceli’nin Türkiye ekonomisinde hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Tunceli Türkiye’yi şaha kaldırabilecek, turizm potansiyeli çok yüksek bir şehir. Tunceli’de yatırım olarak turizm ve organik tarım yapılabileceğini, Türkiye’ye de büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Organik tarımda Tunceli çok daha iyi yerlerde olabilir. Bu Türkiye’nin ekonomisine de ciddi bir yön verecektir. Özellikle turizm noktasında Valiliğin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde şuanda konaklamayla ilgili yatak sorunu çekiyoruz. Yatak sorunu anlamında Tunceli’de çok iyi yatırımlar yapılabilir. Bu hem Tunceli turizmine katkı sağlayacak hem de insanlardaki turizm anlayışı çok fazla değişecek.

Seçilecek Belediye Başkanından beklentileriniz neler?

Tunceli, sanayi anlamında çok fazla yatırım yapılabilecek bir yer değil. Organik tarım ve turizm olarak çok güzel projeler yapılabilir. Tunceli-Erzincan karayolu, Tunceli/Merkez-Ovacık karayolunun yapılmasıyla ilgili faaliyetlerde bulunulması gerekiyor. Bu belediyenin tek başına yapacağı bir çalışma değil ama devlet ile beraber yapılabilir. Ovacık’ta turizmle ilgili çalışmalar yapılmalı. Özellikle Tunceli turizmini dünyaya tanıtma anlamında çalışmalar yürütülmeli. Bu istihdam anlamında da Tunceli ekonomisine büyük katkı sağlar.

 

Özkan “Fiyatlar çok yüksek, bence denetlenmeli”

Erdoğan Özkan; “Bence, şehir yeniden baştan sona elden geçirilmeli. Bütün eksiklikler görülmeli. Görünen yerler yapılıyor, görünmeyen yerlerin de görülmesi gerekiyor. Mahallelerde sokaklarda kaldırımlarda temizlik yapılması gerekiyor. Yeşil alanlar, çocuk parkları, ailelerin oturup zaman geçirebileceği yerler çoğaltılmalı. Vadilerde temizlik çalışmaları yapılmalı, aileler çıkıp rahatlıkla gece gündüz gezebilmeli. Burada görev zabıtalara ve bekçilere düşüyor. Gerçi burada çıkıp rahatça gezilebiliyor. Bu yönden çok iyi. Bir diğer konu ise, fiyatların çok yüksek olması. Esnaf ve Sanatkarlar Odası, gıda maddelerinin fiyatlarını denetlemeli. Fiyatlar çok yüksek. Burada öğrenciler var, yoksul aileler var. Burayı Elazığ, Pertek ve diğer yakın yerlerle karşılaştırdığımda, fiyatların çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bu zorluklar yoksul aileler ve öğrencilere yansıyacak. İnsanın en temel besini gıdadır ama fiyatlar çok yüksek olduğu zaman ister istemez sebze ve meyve de alınamıyor. Belediye ve halk, ortak çalışmalar yürütmeli. Gelecek olan belediyenin eskisinden daha iyi olacağını umuyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3797
 Dün : 40026
 Toplam : 37803898
 Ip No : 3.236.74.69