Sürmanşet 5.12.2018 08:19:38 655 defa okundu

Tunceli’nin istihdam rakamları açıklandı

İŞKUR Müdürü Aktaş; “Kadın istihdamında 3,  engelli istihdamında 1. sıradayız”

İŞKUR Tunceli İl Müdürü Özdemir Aktaş, kentin son iki yılda istihdamda Türkiye’de genelinde önemli bir aşama kaydettiğini söyledi. Aktaş, “İlimizde oluşturulan güven ortamıyla birlikte, 2017 yılı sonu itibariyle ilimizin 6. bölge teşvikleri kapsamına alınmasının ardından birçok işverenimiz yatırımlarını ilimizde yoğunlaştırmıştır. Kurum olarak, 2018 yılı Kasım ayı sonu itibariyle 1.105 kişi özel sektör, 1.759 kişi Toplum Yararına Program kapsamında olmak üzere toplam 2.864 kişinin işe yerleştirilmesini sağladık.” dedi.

 

Kadın istihdamında 3,  engelli istihdamında 1. sıradayız

Tunceli’nin Türkiye genelinde nüfus oranı dikkate alındığında kadın istihdamında 3,  engelli istihdamında 1. sırada olduğunu söyleyen Özdemir Aktaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Fırat Kalkınma Ajansı ile İŞKUR işbirliği kapsamında 25 Aralık 2018 tarihinde Kültür Merkezi Konferans salonunda ‘Kariyer ve Girişimcilik Etkinliği’ düzenlenecek. Ülkemizde işsizlikle mücadele kapsamında istihdamın korunması, geliştirilmesi, artırılması ve teşvik edilmesi noktasında çok önemli adımlar atılmaktadır. Son on yıl verilerine baktığımızda, dünyada istihdamını en çok arttıran ülke durumundayız.

 

Tunceli’de oluşturulan güven ortamıyla birlikte, 2017 yılı sonu itibariyle Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) ilimizin 6. bölge teşvikleri kapsamına alınmasıyla birçok işverenimiz yatırımlarını ilimizde yoğunlaştırmıştır. OSB’mizde yüzlerce çalışanı olan 2 tekstil fabrikası başta olmak üzere, birçok yeni yatırımcımız işletme açarak faaliyetlerine devam etmiştir. İlimizdeki istihdam verilerine baktığımızda geçen seneye oranla bu yılda ciddi bir istihdam artışı söz konusu olmuştur. 2018 yılında ülke geneli ile kıyaslama yapıldığında 81 il içerisinde özelikle kadın istihdamında 3’üncü ve engelli istihdamında 1’inci sıradayız. Huzur şehri Tunceli artık istihdamda da varım diyor.

 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 2018 yılı Kasım ayı sonuna kadar 1.105 kişinin özel sektör, 1.759 kişinin Toplum Yararına Program olmak üzere toplamda 2.864 kişinin işe yerleştirilmesini sağladık. İş ve Meslek Danışmanlarımızca 858 işyeri ziyareti gerçekleştirerek işverenlere kurumumuz faaliyetleri hakkında bilgi verdik. Kurumumuza gelen 6.633 kişiye de İş ve Meslek Danışmanlarımızca bireysel görüşme hizmeti sunduk. Bunun yanında, işgücü uyum faaliyetleri kapsamında Sayın Valimizin başkanlığında toplanan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda alınan kararlar sonucunda ilimizde ihtiyaç duyulan mesleklerde 688 kursiyer ile il merkezi ve ilçelerde 13 adet ağırlıklı olarak yüzde 50 istihdam garantili Mesleki Eğitim Kursu açtık. Yine ilimizde, KOSGEB destekli kendi işini kurmak isteyen işsizlerimize yönelik olarak Munzur Üniversitesi ile işbirliği kapsamında 106 kişilik Girişimcilik Eğitim Programı düzenledik.

 

Aynı zamanda çok önemsediğimiz İşbaşı Eğitim Programı ile, ilimizde 194 adet program düzenleyerek bu programlardan 472 katılımcıyı faydalandırdık. İlimizdeki işgücü piyasasına yönelik yaptığımız bu programla mesleki deneyim kazanan bu kişilerin, eleman ihtiyacı duyulan işyerlerinde çalıştırılması veya işverenin yanında istihdam edilmesi büyük önem arz etmektedir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6514
 Dün : 16086
 Toplam : 29315680
 Ip No : 52.23.234.7