Mazgirt 9.5.2020 15:38:00 16434 defa okundu

Tunceli’nin içme sularına dair ürküten tablo

Tunceli merkez, ilçeler ve köylerinde toplam kaç depo var, bu depolardan kaçının içme suyuna "KULLANILAMAZ" raporu verildi. Hüsniye KARAKOYUN imzalı bir haber-derleme:

Tunceli’nin içme sularına dair ürküten tablo

Yüzde Ellialtı: KULLANILAMAZ!

 

Tunceli EMEK (Özel)-Dünya üzerinde su kaynakları hızla tükenirken, korona virüs önlemleri arasında sıklıkla dikkat çekilen, ellerin yirmi saniye süreyle ve sık sık yıkanması, ev temizliği gibi vurgular sonrası suyun durumunu araştıralım istedik. Yer altı su kaynakları açısından zengin olduğunu düşündüğümüz ilimizin içme suları konusundaki raporu ürpertici. Kaynağında temiz olan su, depolarda gerekli temizlik ve bakım olmadığından kalitesi düşüyor. Merkez ve ilçeler ile köylerde toplam 340 depo var. Geçtiğimiz yıl aktif olarak su içilen 311 depodan  alınan numunelerden  % 56'sının suyuna “KULLANILAMAZ” raporu düzenlendi.  Bu demektir ki, yaklaşık 174 köyün içme suları sağlığa zararlı bakteriler barındırıyor.

 

Tunceli'nin su raporu

Tunceli'nin içme suları ve depoların vahim durumu üzerine bir çalışma yaptık. Depolardan fotoğraflar, merkez ve ilçeler ile köylerde kaç içme suyu deposu var, bunlardan kaçında analiz yapıldı, analiz sonuçları, uygunsuz çıkan depoların sayısı. Aylar süren bu çalışmada, gördük ki depoların çoğu harap halde. İçlerinin içler acısı durumu ve onarım adı altında yapılan çalışmalarda birilerine para peşkeş çekilirken, onarıldığı iddia edilen bazı depolar eskisinden daha beter duruma getirilmiş.

 

Halk sağlığı rapor etti ama ya sonrası?

Su, hayatımızı idame ettirirken en temel besin kaynağı. Yemeden günlerce yaşayabilirsiniz ancak su olmadan bir hayat mümkün değil. Dünya üzerinde su kaynakları hızla tükeniyorken, korona ile daha sık gündeme gelen su-sabun ikilisine ihtiyaç, suların akıbetini daha ürpertici hale getiriyor.

Dünya, yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi, gezegenimizin dörtte üçünün suyla kaplı olmasına rağmen, yalnızca yüzde 3'ünden azı içilebilir, tuzsuz su. Dahası, varolan bu tatlı suyun tamamına ulaşmamız mümkün değil.

Çocukluğumuzda coğrafya kitaplarında bize öğretilen nehirler, dereler ve akarsuların çoğu günümüzde kurudu. Dünya üzerinde su kaynakları hızla kuruyup, tükenirken, buna insanların suyu hoyratça kullanıp atıksu haline dönüştürmesi, kontrolsüz kullanılan deterjanlar nedeniyle su kaynaklarının hızla kirlenmesi ve korona virüs tehdidi işin en vahim tarafı oldu.

“Sık sık ellerinizi yıkayın, 20 saniye kuralı, dışarıdan gelir gelmez kıyafetlerinizi makinada ve en uzun programda-en yüksek ısıda yıkayın” telkininin sonu bizi hiç de hayırlı bir noktaya çıkarmayacak gibi. Büyükşehirlerde özellikle Temmuz-Ağustos aylarında uygulanan su kesintileri, bu yıl nasıl bir sonuca bizi götürür kestirmek hiç de zor değil.

İşte biz de su kaynakları hızla kuruyan gezegene değil de Tunceli'nin durumuna bakalım diye yola çıktık. Depoları gezerken, içinde kurbağa ve yılan öldüğü aktarılan depo hikayeleri dinledik.

Vatandaş görüşmelerinin ardından bir de resmi olarak Tunceli genelindeki içme suları ile depoların durumunu sormak üzere gittiğimiz Tunceli Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde öğrendiğimiz bilgiler, sıkı durun bizi olduğu kadar sizi de dehşete düşürecek.

2019 yılında Tunceli genelinde aktif olarak kullanılan 311 depodan numune alınmış. Bunlardan 260 tanesi köylerde, 51 tanesi de il ve ilçe belediyelerine bağlı depolar. Köy sayısı 260'tan fazla ama sağlık müdürlüğünün sisteminde takip edilen yerlerin sayısı 260. Köylerdeki uygunsuzluğun toplam verisi 56,37.

Su kontrollerini Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü kendi laboratuarlarında yapıyor. İl genelinde kullanılmadığı öngörülenlerle birlikte depo sayısı 360. Suların içerisinde koliform bakteri var mı, suyun genel olarak fiziki durumunu; yani tadı, kokusu, rengi, bulanıklığı gibi parametrelerin değerlendirildiği bu tahliller sırasında % 56,37'si “UYGUNSUZDUR” raporu alan bu sular ne yazık ki, bu rapora rağmen hala vatandaşlarımız tarafından kullanılmaya devam ediyor.

 

***

Bu fotoğrafın sularla ne ilgisi var diyorsunuz değil mi?

İlgisini yarın ki sayımızdan okuyacaksınız...

Dünyada bir çok kaynakta Nazilerle özdeşleştirilip faşizmin

sembolü görülen bu gamalı hac işaretini Tunceli'de sizce

nerede görüp fotoğrafladık. Kurumlar ve yapılan işleri kim

denetliyor, denetleyenlerin güvenirliği ne ölçüdedir?

 

Devam Edecek...             

Hüsniye Karakoyun imzalı haber

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3621
 Dün : 19845
 Toplam : 43659715
 Ip No : 3.215.79.116