İlçe Haberleri 25.8.2020 10:46:55 1186 defa okundu

Tunceli’nin her ilçesine

“Salgın Denetim Merkezi”

Tunceli’de koronavirüs ile mücadelede merkez ve tüm ilçelerinde “İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM)” kurulacağı duyuruldu. İl Salgın Denetim Merkezinin koordinasyonu; vali yardımcısı, ilçe salgın denetim merkezinin koordinasyonu ise kaymakam tarafından sağlanacak.

 

Kurul toplantısında karar alındı

Tunceli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Mehmet Ali Özkan başkanlığında toplantı yaptı. Toplantıda, koronavirüsle mücadelede 13 maddelik yeni tedbirler açıklandı. Alınan kararlarda, koronavirüs tedbirlerini denetlemeye yönelik İl Salgın Denetim Merkezi'nin (İSDEM) oluşturulduğu bildirildi. İl salgın denetim merkezinin koordinasyonu vali yardımcısı, ilçe salgın denetim merkezinin koordinasyonu ise kaymakam tarafından sağlanacak.

Tunceli İl Pandemi Kurulu toplantısı sonrasında İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. ve 26. maddeleri gereğince alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Alınan kararlar kapsamında, İl/İlçe salgın denetim merkezlerinin faaliyete geçirilmesi, mahalle denetim ekipleri ve işyeri denetim ekipleri ilçe salgın denetim merkezlerinin koordinasyonunda faaliyet göstereceği ve 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak yeterli sayıda personel görevlendirileceği kararı alındı.

Covid-­19 kapsamında alınan önlemlere veya belirlenen kurallara aykırı durumlarla karşılaşan yurttaşların Sağlık Bakanlığı “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması üzerinden ya da 112, 155, 156 çağrı numaraları üzerinden il/ilçe salgın denetim merkezlerine ihbar ve şikâyette bulunabilecekleri bildirildi.

Tunceli genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında valiliğin aldığı kararlarda, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın eksiksiz şekilde yerine getirilmesinin sağlanması istendi. Aynı zamanda tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler uygulanacağı belirtildi.

“BİRİNCİ İHLALDE UYARI”

Valiliğin aldığı kararlar kapsamında şunlar belirtildi:

Gerek müşterinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının (tanılı, temaslı vb.) kontrolü gerekse ilerde tanı konulabilecek kişilere yönelik filyasyon çalışmalarında kullanılması açısından önemli olduğu değerlendirilen “hizmet almak üzere işyerlerine giren müşterilerin iznine bağlı olarak HES kodlarının işletmeci tarafından okutulması” uygulamasının yaygın şekilde kullanılmasına yönelik tedbirler alınmasına, gerek mahalle gerekse işyeri denetim ekipleri; işyerleri, ticari taksiler, toplu ulaşım araçları ve vatandaşlarımıza (temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları bakımından) yönelik daha önceki denetimlerin sonuçlarını İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı üzerinden görebilecekler ve aykırılığın durumuna göre; hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası tekliflerini mülki idare amirine ileteceklerdir.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 173
 Dün : 19839
 Toplam : 39825331
 Ip No : 35.170.78.142