Sürmanşet 11.6.2019 20:00:30 1038 defa okundu

Tunceli’nin Üstünden Rafting Geçti

Munzur Çayında R4 Dünya Rafting Şampiyonası yapılıyor.

Bu yarışma Türkiye’de bir ilk olmakla birlikte, Tunceli tarihinde de bir ilk. Bu şampiyonanın Tunceli’de yapılmasında büyük gayretleri ve başarısı olan Tunceli Valisi Sayın Tuncay Sonel’e çok teşekkür ederiz. Bu çok büyük bir başarı.

 

Hazırlıkları adım adım izledik. Uluslar arası yarışmalara ev sahipliği yapmak genelde zordur. Ancak Tunceli’de daha da zordur. Alt yapı hazır olmadığı gibi, şehir ve şehri yönetenler de buna hazır değil. Nitekim yarışmanın başlayacağı 10 Haziran günü, Vali Sayın Tuncay Sonel tek başına o arabadan o arabaya koşuşturarak, araçlarla gelenleri şehrin girişinde tek başına karşılamaya çalışıyordu. Yanında şehrin Belediye Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve diğer hiçbir STK başkanı yok. Tunceli’de Tuncelililer yok, Vali tek başına.

 

Bu görüntüde bir gariplik olsa gerek. Bir şehirde uluslararası bir yarışma yapılıyor ve o şehirde hiçbir seçilmiş, karşılamada ve organizasyonda yok. Bu görüntü bir yanıyla Vali Sayın Tuncay Sonel’in çok çalışkanlığı olarak görülse de, diğer yandan başarısızlığı olarak da görülmelidir.

 

Hazırlıklara başlarken, bütün atanmış ve seçilmiş kent yöneticilerini toplayarak, bu organizasyonun başarılı geçmesi için çalışmaları ortaklaştırmalı ve koordinatör olarak kenti çalışmalara ve hazırlıklara katması gerekirdi. İşin parayla kotarılan yanında sorun yok. Fakat bu organizasyonda Tunceli ve Tunceli halkı yok.

 

Bir şeylerin ters gideceği, süreçte belliydi. 31 Mart seçimleri sonrasında seçilmiş olan Belediye Başkanı Sayın Maçoğlu, Vali Sayın Tuncay Sonel’i ziyaret etmek ister. Ancak söylendiği kadarıyla randevu verilmez. Randevu istenen gün uygun gün olmayabilir. Ancak Özel Kalem 3-5 yada 10 gün sonraya randevu verebilir. Randevu talep edildiyse, tekrara gerek yok, uygun günde randevu verilir. Ancak hiç randevu verilmediği söylenmektedir.  O gün bu gündür görüşmüyorlarmış.

 

Vilayeti yönetenler kapris yapmamalı ve küsmemelidir. Mesaileri halka ait olup, halka karşı sorumludurlar. Sayın Valimiz Yarışmayı ben kotardım (top benimdir kimseyi oynatmam) ben oynarım diyemez, Belediye Başkanı da, “Vali beni kabul etmedi diye ben küserim, rafting beni ilgilendirmez” diyemez. İkisinin de yaptığı iş, şahsi işleri değil toplum hizmetidir.

Bu rafting öyle yada böyle biter. Geriye bakıldığında, uluslar arası bir yarışmayı ilk defa Türkiye’ye ve Tunceli’ye getirerek elde edilmiş çok büyük bir başarı, egolarla başarısızlığa mahkum edilmiştir.

 

Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu fırsat Türkiye için Tunceli içindir.

Tunceli halkı hiç biat etmedi ve yanlışa itaat etmedi. Ancak bu halk, çok kadir bilirdir. Hak edenin hakkını mutlaka verir. Bir adım atana üç adım gider. Çok can verdi,  ancak hiç hak yemedi.

 

Sayın Valim görecektir ki “top tek başına oynanmıyor.” Sayın Başkanım bütün Türkiye’nin merak ettiği ve fırsatını bulanın Tunceli’ye aktığı günlerde, seçilmiş başkan olarak ev sahibi sensin. Misafirlerini karşılamak sana düşerdi.

                                                                                                           Mustafa Güler

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7969
 Dün : 18512
 Toplam : 31331321
 Ip No : 3.226.243.130