Eğitim 29.3.2018 14:00:00 1777 defa okundu

Tuncelili Usta Öğreticiler Hükümete Seslendi “Biz daha çok çalışıyoruz ama kadro vermiyorsunuz”

Tunceli’nin Hozat ilçesindeki bir grup usta öğretici, dernek kurdu.

Hozat Usta Öğreticiler Derneği Başkan Yardımcısı Sinan Soylu, Halk Eğitim Merkezinde 15 yıldır usta öğretici olarak çalıştığını ancak taşeron işçilere yönelik düzenleme kapsamında kendilerine kadro verilmediğini söyledi. Saniye Yıldız ise, usta öğreticilerin federasyon kurduklarını aktardı ve 25 yıldır çalışmasına rağmen kadro verilmemesinden yakındı.  Yıldız, “Nasıl taşeronlara kadro verildiyse bize de kadro verilmesi konusunda talebimiz var. Çünkü bizler de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışıyoruz. Hatta kadrolu öğretmenlerden daha çok çalışıyoruz ama hükümet bize kadro vermiyor”  dedi.

 

“SADECE EKDERS ALIYORUZ”

Tunceli EMEK-Hozat Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü bünyesinde görev yapan bir grup usta öğretici dernek kurdu. Dernek üyeleri, geçtiğimiz günlerde Tunceli Valisi Tuncay Sonel’i de ziyaret ederek taleplerini aktardı. Vali Sonel’den derneğe katkı beklediklerini aktaran Hozat Usta Öğreticiler Derneği Başkan Yardımcısı Sinan Soylu, 15 yıldır Bilgisayar ve Muhasebe dalında kurs açarak eğitim-öğretim verdiği halde taşeron yasasından yararlanamamaktan yakındı. Soylu, Vali Sonel’in kendilerine derneğin merkezini Tunceli’ye taşımaları talebini dillendirdiğini aktardı ve neden dernek çatısı altında bir araya geldiklerini şu cümlelerle aktardı; “15 yıldır usta öğretici olarak görev yapmaktayım. Vali beyden talebimiz, maddi ve manevi destek vermesi yönündeydi. Derneğimizin çok eksiği var. İlimizde de usta öğretici olarak sorunlarımız var. Yani 12 öğrenci bulmamız gerekiyor kurs açmak için ve yer sorunumuz var. Biz maaş alamıyoruz. Ek ders ücreti karşılığı çalışıyoruz. Yeni çıkan yasadan yararlanamadık. Hükümete bu yasa kapsamında kadro verilmesi yönünde taleplerimiz Ankara’da bağlı olduğumuz federasyon tarafından aktarıldı ancak sık sık bakan değiştiği için taleplerimiz havada kalıyor. Bize verilen sözler var ama yine de bu yasa kapsamında kadro alamıyoruz”  dedi.

 

“25 YILDIR KADROSUZ ÇALIŞIYORUM”

25 yıldır Hozat’ta Resim ve El Sanatları branşında usta öğretici olarak görev yaptığını söyleyen  Saniye Yıldız ise, kadrolu öğretmenlerden daha çok çalışmalarına rağmen sadece ekders aldıklarını belirtti ve Tunceli EMEK Gazetesine şu açıklamalarda bulundu;

“Halk Eğitim Merkezinde 25 yıldır  Resim ve El Sanatları usta öğretici olarak görev yapıyorum. 2015’ten bu yana Ankara’da usta öğreticiler için Mesleki Eğitim Usta Öğreticiler Federasyonu kuruldu. Federasyonun toplantılarına her dönem katıldım. Federasyonun amacı; Türkiye genelindeki usta öğreticilerin bir takım hakları ve talepleri var. Nasıl taşeronlara kadro verildiyse, bize de kadro verilmesi konusunda talebimiz var. Federasyon bunu hükümete duyurmaya çalışıyor. Çünkü bizler de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışıyoruz.

Bizim talebimiz, bize bir unvan verilmesi. Yani özlük haklarımızı talep ediyoruz. SSK’de düzenleme yapılması, ek ders ücretlerimizin iyileştirilmesi ile ilgili taleplerimiz var. Türkiye genelinde 90 bin usta öğretici çalışıyor. Hükümetten talebimiz bize kadro verilmesi.

Şu an derneğimiz yeni kuruldu. Amacımız sadece merkez değil, tüm ilçelerde olan usta öğreticileri de derneğe üye olmalarını sağlayarak taleplerimizi hükümete duyurmak.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6976
 Dün : 11949
 Toplam : 25535320
 Ip No : 54.162.239.233