Mazgirt 21.12.2020 19:00:11 3081 defa okundu

Tunceli'deki yıkımın gerekçesini konuyla ilgili müdürlere sorduk

AFAD Müdürü Cem Erdoğan ile Tunceli Çevre ve Şehircilik Müdürü Önder Yurdakul, Bin 486 binanın yıkımı, vatandaşı sitemi, çadır ve konteynerler bu kış mevsiminde ihtiyaca ne kadar cevap verir yönündeki sorularımıza yanıt verdi.

CEM ERDOĞAN “ELAZIĞ DEPREMİ SONRASI GENEL HAYATA ETKİLİLİK ALANI İLAN ETTİK”

24 Ocak Elazığ Sivrice depreminden 6 ay sonrasında Tunceli’de depremden etkilenen yerleri “Genel Hayata Etkililik” bölgesi ilan ettiklerini söyleyen AFAD Müdürü Cem Erdoğan, deprem sonrası başlatılan bu yıkım kararını “halkımız için Tunceli tarihinin en büyük hizmeti” olarak nitelendirdi.

Erdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ortak çalışmaları sonrasında hasar tespiti yapıldığını, iki askı ilanının ardından sürecin sonunda yıkım kararına geçildiğini söyledi.

Bu binaların yıkılmasının önemli olduğunu belirten Erdoğan, “deprem ne zaman olacak bunu bilmek imkansız. Biz hiçbir canımızı enkaz altından çıkarmak istemeyiz. Tunceli de deprem fay hatları üzerinde olan bir yerleşim yeri.” ifadelerini kullandı.

 

ÖNDER YURDAKUL “BİZ VATANDAŞIN DİLEKÇELERİ ÜZERİNE HAREKETE GEÇTİK”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Önder Yurdakul, hasar tespit sürecinin vatandaşların talebi üzerine başladığını söyledi ve “Sivrice depremi sonrasında vatandaşlarımız bize evlerinin hasar gördüğünü söyleyerek dilekçeler vermeye başladı. Evim yıkıldı, çok büyük çatlaklar var diyenler oldu. Bu aşamadan sonra da biz gittiğimiz yerde ister vatandaşın talebi olsun ister olmasın hasar tespiti yapmak zorundayız. Temmuz ayında başladık hasar tespitine ve bir ay gibi kısa sürede de bitirdik. Aslında kolay bir çalışma değil. Bu hasar tespitinden sonra askıya çıktık. Bizim 700 diye tespit ettiğimiz ağır hasarlı yapıya rağmen, bize üç binin üzerinde dilekçe verildi. Benim evim ağır hasarlı, siz hafif hasarlı diye rapor vermişsiniz diye itiraz edenler oldu. Biz gittiğimiz yerde de anlattık. Ağır hasarlı olduğu kararı çıktıktan sonra eviniz yıkılacak demiştik. Ama sanırım vatandaşlar bunu ciddiye almadı.”

Ağır hasarlı raporu verilen tüm binaların yıkılacağını da söyleyen Yurdakul, ihaleye farklı illerden gelenlerin katıldığını söyledi ve konut başına 1500 liraya çıkılan ihalede büyük kırıma gidildiğini ve 750 liraya kadar düştüğünü, bunun da ciddi bir fiyat düşüşü olduğunu savundu. Köylerin dağınık olması nedeniyle birim fiyat olarak en düşük fiyatla ihaleye verildiğini belirten Yurdakul, bunun için bakanlığın Vali Mehmet Ali Özkan’a teşekkür dahi ettiğini söyledi. Konteynerların ve çadırların kurulması ile fosseptik çukurlarıyla elektrik bağlantılarının da hızla yapılacağını ifade eden Önder Yurdakul, konteynerların içerisinde soba yakılmaması uyarısında da bulundu. Elektrik sobası ve katalitik soba ile ısınmanın tavsiye edildiği bu süreçte, Vali Özkan’ın vatandaştan yana çok hassas olduğu vurgusu yapıldı.

 

TUNCELİ VALİLİĞİ “BOŞALTMAZSANIZ İÇİNDEKİLERLE YIKILACAK”

Tunceli Valiliğinin sosyal medya hesabından geçtiğimiz hafta yapılan bir paylaşımda, ağır hasarlı raporu verilen binaların 15 gün içerisinde boşaltılmasını, boşaltılmadığı takdirde içindeki eşyalarla birlikte yıkılacağını duyuruldu.

Tunceli merkez ve bağlı köyler ile, Pertek-Mazgirt merkezi ile köylerinde yıkılacak binaların ihalesini Van’dan katılan bir şirket aldı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8678
 Dün : 16244
 Toplam : 42327841
 Ip No : 44.192.27.11