İlçe Haberleri 7.9.2021 18:19:34 1964 defa okundu

Tunceli’deki eğitim bu görüntülerle başladı: “GÜÇLENDİRME” Çalışmasıymış!

Tunceli'deki 2021-2022 eğitim-öğretim dönemi bu görüntülerle başladı. Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğü 26 okul ve kurumdan 7 okul, 2 pansiyon, 4 lojmanda güçlendirme çalışması başlatıldığını duyurdu. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ise bu tür yapılardan yayılan asbestin tehlikelerine dikkat çekti. Asbesti “Katil toz” diye tanımlayan Ensari, şu sözlerle durumun ciddiyetine dikkat çekti;

Türkiye genelinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı dün itibariyle başladı. Geçtiğimiz yılın mart ayından bu yana kapalı olan okullarda yüz yüze eğitime başlanırken, Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğü bünyelerindeki 26 okul ve kurumdan 7 okul, 2 pansiyon, 4 lojmanda güçlendirme çalışması başlatıldığını duyurdu. Çalışmanın ne kadar süreceğine dair kısmında ise “İl merkez ve ilçelerimizde yapılan bu güçlendirme faaliyetlerinin herhangi bir mücbir sebep olmaması koşuluyla tüm okul, kurum ve eklentilerde 45-60 günlük periyodlarla bitirilip okullarımız eğitim- öğretime hazır hale getirilecektir” açıklaması dikkat çekerken, bu süre zarfında bazı okullar taşımalı eğitimle diğer okullarla birleştirildi. Okullarda başlatılan bu tadilat tepkilere neden olurken, Eğitim-Sen Dersim Şube Başkanı Hüseyin Kasun, bir buçuk yıldır eğitimin olmadığı okul ve Milli Eğitime bağlı kurumlardaki tadilatın neden bu sürede yapılmadığı yönündeki soruya öneticilerin Kamu İhale Kanunu ve prosedürü gerekçe gösterdiğini söyledi. Konu ile ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ise bu tür yapılardan yayılan asbestin tehlikelerine dikkat çekti. Asbesti “Katil toz” diye tanımlayan Ensari, şu sözlerle durumun ciddiyetine dikkat çekti; “Özellikle kontrolsüz ve asbest denetimi yapılmayan kamu binalarının yıkımlarında açığa çıkan asbest lifleri, kitlesel asbest maruziyetine neden olmaktadır. Literatürde bir asbest lifi solumanın bile kanser riski olduğu bilinmektedir. Asbest katil tozdur, süründürerek ya da acı çektirerek ölüme götürür.”

 

GEREKÇE “DEPREM”

Tunceli genelinde deprem gerekçe gösterilerek Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki bazı okul ve pansiyonlar ile lojmanlarda tadilat başlatıldı. Güçlendirme adı altında başlayan çalışmalarda, okullar ile pansiyonlarda savaş bölgesinden fotoğraf kareleri tarzında görüntüler yansırken, Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğünden şu açıklama yapıldı; “İl Merkez ve İlçelerimizde Toplam 60 Okulun Deprem ve Performans Analiz Sonuçlarına Göre Güçlendirme ve Onarım Yapılacak Okullara Ait Bilgiler:

İlimiz okul, kurum ve eklentileri için ilgili Deprem Tahkiki Analiz sonuçları İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne onaylatılarak ilk olarak Yatırım Programı ve Bütçe Ödenekleri doğrultusunda 20 okulun değerlendirmesi için Bakanlığımıza resmi olarak müracaat edilmiştir. Diğer okullarımızla ilgili de yine Bakanlığımıza bilgi verilmiştir. Bakanlığımızın yapmış olduğu değerlendirme sonucunda 26 okul, kurum ve eklenti ile ilgili sonuçlar 10.07.2021 tarihinde resmi olarak Müdürlüğümüze bildirilmiştir.

26 okul, kurum ve eklenti içerisinde ilçelerimizde bulunan 7 okul, 2 pansiyon, 4 lojmanın güçlendirme faaliyetleri ivedilikle başlatılmış ve çalışmalar devam etmektedir. Müdürlüğümüzün girişimi ile 2021 yılının Afet Yılı ve ilimizin deprem kuşağında olması ve öğrenci/öğretmenlerimizin can güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan eylem planı doğrultusunda il merkezimizdeki öğrenci potansiyeli de düşünülerek 6 okul, 1 kurum ve 2 pansiyonun da güçlendirme çalışmaları başlatılmıştır. Bu okul ve kurumlarımızın da güçlendirme süreci devam etmektedir.

İl merkez ve ilçelerimizde yapılan bu güçlendirme faaliyetlerinin herhangi bir mücbir sebep olmaması koşuluyla tüm okul, kurum ve eklentilerde 45-60 günlük periyodlarla bitirilip okullarımız eğitim- öğretime hazır hale getirilecektir. Bununla birlikte il merkezinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi, Elif Güntaş, Diyapağa, Sarı Saltuk, Şehit Nurgül Bayram Aladağ İlkokulları, Hürriyet Ortaokulu ve Atatürk Anadolu ve İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ikili eğitime geçmiştir.”

 

OKULLAR TAŞININCA İKİLİ ÖĞRETİME GEÇİLDİ

Merkez ve ilçelerdeki okulların tadilata alınanları boşaltılınca, bazı okullarda eğitim sabah ve öğle olmak üzere ikili eğitim şeklinde uygulanmaya başlandı. Bir çok yerde tam bir kaos havasında yürütülmeye çalışılan eğitimin bu haline velilerden de tepki geldi.

Okulların bir yıldan fazla süredir kapalı olduğunu söyleyen Mehmet Yıldırım, buna rağmen bekleyip şimdi tadilata başlanmasını beceriksizlik olarak nitelendirdi. “Yıllardır Dersim’in eğitime olan bağlılığına rağmen hep eğitimi önemsemeyen, birilerinin adamı diye atananlar oldu. Çocuklarımızın başarısında kesinlikle bu yöneticilerin payı yok. Tamamen öğretmenlerin özverisi ve çocuklarımızın gayreti etkili” diyen Yıldırım, Tunceli Valisi’nin bu duruma yönelik Milli Eğitim’den savunma istemesi gerektiğini aktardı.

 

KASUN “MEM YÖNETİCİLERİYLE GÖRÜŞTÜK”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Dersim Şube Başkanı Hüseyin Kasun, bu durumu görüşmek üzere ziyaret ettikleri MEM Yetkililerinin, Kamu İhale Kanunu ve prosedürleri gerekçe gösterdiğini söyledi.

 

 

 

ASUD BAŞKANI ENSARİ “BU YAPILARDAN YAYILAN ASBEST ÇOK TEHLİKELİ”

Konu ile ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, yıkılan binalardan yayılan asbestin yarattığı tehlikenin boyutlarına dikkat çekti.

Asbesti “Katil toz” diye tanımlayan Ensari, “Özellikle kontrolsüz ve asbest denetimi yapılmayan kamu binalarının yıkımlarında açığa çıkan asbest lifleri kitlesel asbest maruziyetine neden olmaktadır. Literatürde bir asbest lifi solumanın bile kanser riski olduğu bilinmektedir. Asbest katil tozdur, süründürerek ya da acı çektirerek ölüme götürür” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3353
 Dün : 19683
 Toplam : 45952230
 Ip No : 35.175.107.77