Manşet 11.6.2018 10:51:07 979 defa okundu

Tunceli’deki Üniversite, Mezunlarını Törenle Uğurladı

Munzur Üniversitesi, 2017-2018 akademik yılında mezun olan Bin 500 öğrencisini törenle uğurladı.

Mezuniyet törenine; yetkililer, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Törende konuşan Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, dört bölümden oluşan konuşmasının ağırlıklı kısmında, üniversitedeki Alevilik ve Bektaşilik Araştırma Enstitüsü’ne yer verdi. Tunceli Valisi Tuncay Sonel ise burada yaptığı konuşmada, mezun olanlara okul sonrası hayatlarında da başarı temennisinde bulundu ve “Türkiye’nin dört bir yanından buraya geldiniz. Yıllarınız Tunceli’de geçti. Öğrencilik yıllarında kurulan arkadaşlıklar bir ömür boyu devam eder. İnşallah sizler de Tunceli’den güzel anılarla ayrılırsınız.” dedi.

 

 

 Alevilik ve Bektaşilik Vurgusu

 

Munzur Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet töreni ile son sınıfta okuyan bin beş yüz öğrenci belgelerini aldı.

Törenin açılış konuşmasını Rektör Profesör Doktor Ubeyde İpek yaptı. Rektör İpek, üniversite bünyesinde kurulan Alevilik ve Bektaşilik Araştırma Enstitüsü’ne vurgu yaptı ve bu birimde bilimsel ve akademik çalışmalar gerçekleştirileceğini söyledi.

 

Prof. İpek, Munzur Üniversitesi'nin her geçen gün daha çok kendisini geliştirdiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü; "Munzur Üniversitesi, kuruluşundan bu yana gerek verdiği eğitim –öğretim açısından olsun, gerek sağladığı sosyal imkanlardan olsun, öğrencinin memnuniyeti için her türlü özveriyi göstermiştir. Her yıl eğitimlerini tamamlamış öğrencilerimizi uğurlama gururunu yaşadığımız için ayrıca mutlu oluyoruz. Bu yıl da yaklaşık 1500 öğrencimizi sevgiyle uğurlamanın bize verdiği kıvancı tarif etmek imkansız.”

 

Üniversitemizin doğal manzarası muazzam”

 

Rektör İpek konuklarına seslenirken, üniversitenin kurulduğu alan itibariyle konumuna da dikkat çekti ve konuşmasının bu bölümünde ise şunları söyledi; “Fark ettiğiniz üzere, üniversitemizin doğal manzarası muazzam. Bizler bu manzarayı daha da güzelleştirmek için alanında uzman kişilerden destek alarak peyzaj çalışmalarını yürütüyoruz. Her tarafın yeşilliğe bürünmesi, görsel zenginliğimizi artıracaktır.

Munzur Üniversitesi bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması hususunda başvurusunu Yüksek Öğretim Kuruluna yapmış bulunmaktadır. Üniversitemizin misyon farklılaşması ve ihtisaslaşmasındaki alanı, Alevilik ve Bektaşiliktir.

Misyon farklılaşması kapsamında: Munzur Üniversitesi bünyesinde Alevilik ve Bektaşilik Araştırma Enstitüsünün kurulması ile Alevilik ve Bektaşilik alanında bilimsel-akademik çalışmalar gerçekleştirilecek ve başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya konu üzerinde nesnel bilgi üreten bir araştırma birimi olacaktır. Öncelikle, Tunceli merkezli olarak başlayacak olan çalışmalar kısa zamanda bölgesel ve zaman içerisinde Türkiye geneline hatta Balkan, Kafkas ve Ortadoğu coğrafyasını da içine alacak şekilde Avrasya coğrafyasına yayılacaktır. Enstitü bünyesinde Alevi inanç-dede ocakları ve Bektaşi tekkeleri ile ilgili detaylı araştırmalar başlatılacak, alan çalışmaları ve başta Osmanlı arşiv kayıtları olmak üzere, eş zamanlı araştırmalarla Alevi-Bektaşi inancının ontolojik-tarihsel ve inançsal kaynakları tespit edilebilecektir. Ayrıca açılacak olan lisansüstü programları ile Türkiye ve Balkan coğrafyasındaki farklı birçok Alevi-Bektaşi topluluk üzerine akademik çalışmalar yürütülebilecektir.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki, mutluğunuz bizim mutluluğumuz, gururunuz bizim gururumuzdur. Umarım devlete ve millete hayırlı birer birey olursunuz. Yolunuz daima açık ve aydınlık olsun.”

 

 

“Munzur Üniversitesi, Tunceli Ailesinin Önemli Bir Değeridir”

 

Mezuniyet töreninde konuşan Vali Tuncay Sonel ise, kentte göreve başladığı zamandan sonrasında yaşananlara vurgu yaptığı konuşmasında; “Yaklaşık 11 ay oldu hem Tunceli Valiliği hem de belediye başkanlığı görevini yerine getireli. Tunceli ailesinin en önemli değerlerinden olan Munzur Üniversitesi, siz gençlerimiz başta olmak üzere, sizlere emek veren-bu imkanı yaratan devletimizin yetkilileri olsun, Rektör Hocam nezdinde herkese teşekkür ediyoruz. Birkaç gün önce Munzur Üniversitemizin 10. yılını kutladık. Nice 10 yıllar diliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından buraya geldiniz. Yıllarınız Tunceli’de geçti. Öğrencilik yıllarında kurulan arkadaşlıklar bir ömür boyu devam eder. İnşallah sizler de Tunceli’den güzel anılarla ayrılırsınız.” ifadelerine yer verdi.

 

Valilik ve belediye olarak Munzur Üniversitesi ile işbirliği halinde olduklarını söyleyen Sonel; “Bizler hem valilik hem belediye hem de diğer birimler olarak üniversite ile işbirliği halindeyiz. 1062 öğrencimizin yemek katkı bedeli, yurttaki yolların yapılması gibi imkanlar sunduk. Burada henüz mezun olmayan öğrencilerimize de şunu ifade etmek istiyorum. Artık Tunceli’nin çehresi değişiyor. 200 bin m2 peyzaj alanı, açık yüzme alanları, Munzur üzerinde yapımı devam eden rekreasyon alanları, Boğaz Köprüsünün benzerleri, gezi tekneleri, iskele, hatta artık Venedik’e gitmeye gerek yok, gondollarımız geldi. İnşallah öğrencilerimiz ve aileleri de ücretsiz olarak gondollarla Munzur’un tadını çıkarabilir. Atatürk Mahallesinde yapılan parkta çaylarını yudumlarken, Tunceli’nin doğal güzelliğini yaşarlar. Tunceli artık huzur kenti. Biz böyle anılsın istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Törende, Alevi Dedesi Hüseyin Erdoğan gençlere nasihat vererek mezun olan öğrenciler için dua okudu.

 

Konuşmaların ardından, öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6713
 Dün : 19644
 Toplam : 26027067
 Ip No : 54.198.212.30