Mazgirt 15.5.2020 10:19:13 15032 defa okundu

Tunceli’de yeni tedbirler açıklandı

Tunceli’de İl Pandemi Kurulu toplantısı yapıldı. Peki açıklanan bu yeni kararlarda tek-çift plaka uygulaması, maske kullanımı, işyerlerinin faaliyete açılması vs ne oldu? Ayrıntılar haberimizde

 

“Maske takmadan sokağa çıkılmayacak, bayramlaşma programları yasak”

Tunceli’de İl Pandemi Kurulu toplantısı yapıldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda alınan kararlar ve yeni tedbirler değerlendirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, bazı tedbirlerin devam edeceği belirtilirken, bazı ilave kararlar da alındığı duyuruldu.

Tunceli’de sokağa çıkarken maske kullanımı zorunlu tutulurken, bayramlaşma programları ise yasaklandı. 2 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacak kararlara ilişkin yapılan açıklama şöyle:

 

TUNCELİ’DE TEDBİRLER DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda koronavirüs tedbirleri gereği kurulan İl Pandemi Kurulunun tavsiyeleri üzerine; Tunceli Valisi Tuncay Sonel başkanlığında toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince oy birliğiyle aşağıdaki kararlar alındı.

 

Tunceli Genelinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında;

1. İlçelerden İl Merkezine gelen araçların tedarik, üretim zinciri ve sağlık dışında çok zorunlu haller olmadıkça il merkezine gelmelerine 2 Haziran 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir. Zorunlu hallerde Kaymakamlıklarımızdan Seyahat İzin Belgesi alınması şartıyla ilçelerden çıkış yapılabilecektir.

 

2. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığının talebi doğrultusunda, Tunceli Ceza İnfaz Kurumunda görevli personelin görev zamanı dışında dış dünyadan izole bir şekilde ikametlerinin sağlanması için Tunceli DSİ Şube Müdürlüğü Misafirhanesinin cezaevi personeline tahsis edilmesine ve izolasyonun etkin bir şekilde uygulanabilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

 

3. Tunceli Merkez ve 7 İlçesinde çalışan tüm kamu görevlilerimizin İl dışına gidip gelmelerine 2 Haziran 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

 

4. Pertek ve Çemişgezek’ten feribotla Elazığ’a geçişlere 2 Haziran 2020 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir. Günde iki sefer yapılacak (Çemişgezek için Sabah 08.00 Elazığ-08.30 Çemişgezek, Akşam 17.00 Çemişgezek-17.30 Elazığ ve Pertek için Sabah 09.00 Pertek-10.00 Elazığ, Akşam 17.30 Pertek- 18.30 Elazığ) seferlerden gıda ve ihtiyaç tedarikçileri, kargo şirketleri, ambulans gibi acil durumda olanlar faydalanacaktır. Hasta nakli gibi çok acil durumlar için de bir feribot hazır bekletilecektir.

 

5. Tekstil fabrikalarında, sosyal mesafeyi korumak şartıyla maske üretiminde çalışan işçilerimiz dışında diğer çalışanlar 2 Haziran 2020 tarihine kadar izinli sayılacaklardır.

 

6. Tunceli’ye gelecek olan tüm turizm turları 2 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

 

7. İlçelerimiz ile İl Merkezi arasında toplu taşıma yapan araç seferleri 2 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

 

8. İlimizde Pülümür, Nazımiye, Pertek, Çemişgezek, Mazgirt ve Ovacık (6) noktaları ile Merkezdeki (3) noktamızda Jandarma, Emniyet ve Sağlık ekiplerimizce düzenli bir şekilde kontrol yapılacak; ikametgah adresi il dışı olanların T.C No, adı soyadı, iletişim numarası ve il içindeki ikametgah adresleri günlük olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ ne bildirilerek bu kişilerden evde izleme onam formunun imzalatılması 2 Haziran 2020 tarihine kadar yapılacaktır.

 

9. Market ve ticari işletmelerin indirim günü, promosyon, açılış, çekiliş organizasyonlarına 2 Haziran 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

 

10. Kamu kurum ve kuruluşlarında çay, kahve, meşrubat gibi ikramlar2 Haziran 2020 tarihine kadar kaldırılmıştır.

 

11. İlimizde kamu kurumları servis araçlarının araç ruhsatında belirtilen yolcu kapasitesinin %50’si oranında yolcu taşınmasına ve araç içindeki yolcuların oturma şeklinin, yolcuların birbiriyle temasını engelleyecek şekilde ayarlanmasına 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

 

12. Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi çalışanlarının izolasyonun etkin şekilde sağlanabilmesi için; 14 günlük vardiyalar halinde çalışmalarına, çalışma süreleri boyunca yurt/misafirhane gibi bir alanda izolasyon kurallarına uygun şekilde kalmalarına 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir. Bu husustaki gerekli planlama ve işlemler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.    

 

13. İl genelindeki bankaların bekleme alanlarına, en fazla işlem yapılan banko sayısı kadar müşteri alınmasına ve bankadaki numaratörlerin tek bir kişi tarafından kullanılmasına 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

 

14. Ramazan ayı boyunca sosyal izolasyon kurallarına uymak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından düzenlenecek toplu iftar organizasyonlarına müsaade edilmeyecektir. Toplu organizasyonlar yerine, önceden hijyen kurallarına uygun olarak paketlenmiş gıdalar ve porsiyon yemekler evlere dağıtılabilecektir.

 

15. Zorunlu hallerde evlerinden dışarıya çıkacak vatandaşlarımızın, kendilerinin ve diğer vatandaşlarımızın sağlığı için; Kent Meydanı, Cumhuriyet Caddesi, Hürriyet Caddesi, İnönü Caddesi, Nupelda Ayaz Güloğlu Caddesi, Boysan Caddesi, Mehmet Karaman Caddesi, Ali Demir Caddesi,  Sanat Sokağı, Palavra Meydanı, Dar Sokak, Çaykeyfi Sokağı, Kıbrıs Sokak, Ata Sokak, Kent Müzesi Önü, Otogar, Muhlis Akarsu Caddesi,  Tunceli-Elazığ Karayolu Atatürk Mahallesi (Eğitimciler Kavşağı- SGK Kavşağı arasında kalan bölge) gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde maske kullanmalarının zorunlu olmasına 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

 

16. Ramazan Bayramı da dahil olmak üzere, toplu bayramlaşma ziyaretlerinin ve programlarının yasaklanmasına, mezarlık ziyaretlerinde sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesine 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

 

17. Park, bahçeler, Ovacık ve Pülümür vadisinde; yapılacak piknik faaliyetlerinin salgın riskini arttıracağı değerlendirildiğinden geçici olarak bu faaliyetlerin durdurulmasına 2 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

18. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;

 

a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 3.150,00 TL ve Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezasının Kolluk Kuvvetlerince uygulanmasına,

 

b. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195.maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında adli ve idari işlemler uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine,

Oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Bu kararlar 15 Mayıs 2020 gecesi 00.00 itibari ile uygulanmaya başlayacaktır.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3193
 Dün : 19845
 Toplam : 43659287
 Ip No : 3.231.166.153