Sürmanşet 31.5.2020 21:01:42 2846 defa okundu

Tunceli’de yeni bir bitki türü

Çevre Aktivisti Avukat Barış Yıldırım Yetkililerden Acilen Tespit Yapmalarını İstedi

 

 

Tunceli’nin Pülümür ilçesinin dağlık alanında yeni bir bitki türü tespit edildiği açıklandı. Çevre Aktivisti Avukat Barış Yıldırım, doğa fotoğrafçısı Kemal Özer’in çekimleri eşliğinde yaptığı açıklamada, bu çiçeğin endemik bir bitki türü olarak Türkiye’nin flora envanterine kaydının yapılması için Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesine dilekçe sundu. Dilekçede, Buyer Gölü civarında kaydedilen çiçeğin sürü sahiplerine bölgenin kiralanması ve bitkinin mevsiminde açıp sonra yok olması nedeniyle tespitinin yapılmasının aciliyetini vurguladı. 

 

Çevre Aktivisti Yıldırım DKMP’ye Başvurdu

Çevre Aktivisti Hukukçu Barış Yıldırım, Tunceli yöresinde yeni bir bitki türü keşfettiklerini duyurdu. Pülümür’ün dağlık kesimlerinde rastlanan ve doğa fotoğrafçısı Kemal Özer tarafından fotoğraflanan tür için "Adonis cyllenea varyete paryadrica isimli tür olabileceği kuvvetle muhtemeldir” denilen açıklamada, çiçeğin acilen tür tespitinin yapılması için Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesine dilekçe verildi. Bitkinin zamanlı açan çiçek olduğu ve meraların sürü sahiplerine kiralanmasının bitkinin yok olması ihtimaline dikkat çekilen dilekçede, Avukat Barış Yıldırım şu cümlelere yer verdi; "İlimiz Pülümür İlçesi Buyer Gölü Şelalesi mevkiinde fotoğrafı ibraz edilmiş bir çiçek türü çekilmiştir. (Foto: Kemal Özer)

Anılan fotoğrafların tarafımızca analiz edilmesi sonucu fotoğraftaki bitkinin Türkiye'ye endemik bir tür olan "Adonis cyllenea varyete paryadrica" isimli tür olabileceğinin kuvvetle muhtemel olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

 Yukarıda açıklanan sebeplerle anılan bitki türünün "Adonis cyllenea varyete paryadrica" olduğunun tespiti halinde gerek ilimiz ve gerekse de ülkemiz flora envanterine dahil edilmesi gerekmektedir. Belirtmek gerekir ki, anılan bitki belli bir zaman diliminde varlık bulduğundan derhal bitkinin resmedildiği sahada tespit çalışması yapılması aciliyet arz etmektedir.

 Keza anılan bitki türünün "Adonis cyllenea varyete paryadrica" olarak tespit edilmesi halinde tespitin Dünya Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, Avrupanın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi, CİTES Sözleşmesi ve ilgili mevzuat hükümlerine göre başta IUCN olmak üzere uluslararası mercilere de bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Belirtmekte fayda vardır ki, anılan bitki türünün resminin çekildiği Pülümür Yaylalarında Bern Sözleşmesine ve uluslararası doğa koruma sözleşmelerine göre  kesin koruma altında bulunan flora türleri bulunmasına karşın hukuka aykırı olarak Sarıgül, Kocatepe, Karagöz hattından başlayarak Hel Dağı güzergâhını takiben Avcı Dağları'na kadar olan bölümler Mera Komisyonu tarafından sürü sahiplerine ihale ile kiralanmaktadır. Halihazırda da anılan yöreler sürü sahiplerine kiralanmıştır. Bu durum endemik bitki türlerinin yok olmasına sebebiyet verebilecektir.

 Yukarıda açıklanan sebeplerle fotoğrafları mübrez bitki türünün "Adonis cyllenea varyete paryadrica" olması halinde bitkinin flora envanterine kaydı ile ilgili ulusal ve uluslararası mercilere durumunun bildirilmesini ve ilgili mercilere yazı yazılarak anılan bölgelerin sürü sahiplerine kiralanmaması gerektiğinin bildirilmesi; bölgeye dönük insan baskısının kontrol altına alınması gerekmektedir..."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 23028
 Dün : 24077
 Toplam : 37727258
 Ip No : 18.207.240.230