Sürmanşet 23.3.2020 08:41:26 566 defa okundu

Tunceli’de vatandaşlara sorduk

Neden “Evde kalmıyorsunuz?”

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle yetkilikler “evde kal” uyarısı yapıyor. Dijital çağda insanlığın yakalandığı bu hastalık nedeniyle alınan önlemler kapsamında, bazı kurumlarda personele evden çalışma imkanı verildi. Fakat birçok ilde vatandaşlar bu önerilere uymuyor ve dışarı çıkıyor. Biz de Tunceli sokaklarında rastladığımız insanlara neden dışarıda olduklarını sorduk. Erkan Çelik, işi gereği dışarıda olduğunu söylerken, Özcan Ayhan hava almaya çıktığını söyledi ve vatandaşları dışarı çıkmamaları konusunda uyardı. Mustafa Bozan ise, Normalde 4 gündür evdeydim. Artık sıkıldım. Hem kargomu almak hem de biraz hava almak için çıktım.” dedi.

 

“BAŞKA ÜLKELERDE ESNAFA YARDIM EDİLİYOR”

Tunceli EMEK-Korona virüsü nedeniyle yetkililerin yaptığı “evde kal” uyarısına uymayıp Tunceli’de dışarı çıkan vatandaşlarla konuştuk. Dışarıda olmalarının sebebini sorduğumuz vatandaşlardan bazılarının verdiği cevap tebessüm ettirdi. Hem dışarıda olup hem de vatandaşları dışarı çıkmamaları konusunda uyaran da oldu, işi gereği dışarıda olduğunu söyleyen de…

İşte konuştuğumuz o vatandaşlar;

 

Erkan Çelik; “İş gereği dışarıdayız. Belediyenin temizlik işleri bölümünde çalışıyorum. Temizlik işlerini birilerinin yapması gerekiyor. Bu da bizim görevimiz olduğu için dışarıdayız. Belediyenin ilimiz için gerekli önlemleri aldığını biliyorum. Çünkü; belediyemiz bu konuda çok hassas. Bazı işyerlerinin kapanması doğru bir karar diye düşünüyorum. Çünkü kahvehaneler, çay bahçeleri, toplu olan yerlerden virüsün bulaşması daha kolay. Hatta bu virüse yakalanıp gurur yaptığı için kimseye söylemeyenler de olabilir. İnsanlarla tokalaşması, o ortamda bulunması çok tehlikeli bir durum ortaya çıkarır. Bu yüzden böyle yerlerin kapanması iyi bir karar. Fakat işin bir de maddi yönü var. Esnaflarımız bu durumdan rahatsız. Çünkü insanların kredi borçları, kiraları, bakmakla yükümlü oldukları aileleri var. Peki, bu durum giderilebilir mi? Giderilebilir. Başka ülkelerde bu konuda esnafa yardım yapılıyor. Bizim ülkemizde de böyle olması gerektiğini düşünüyorum. 

Korona virüsü için alınan önlemleri insanımız umursamıyor. Ama bunu ciddiye almak gerekir.”

 

“İNSANLARIMIZIN ÇOĞU DIŞARIDA”

Özcan Ayhan; “İnsanların evde kalması gerektiğini düşünüyorum. Buna ben de dahilim. Ama bazı ihtiyaçlarımız için çıkmak zorunda kalıyoruz. İnsanlar ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra evine gitmeli, kalabalık ortamda bulunmamalı. İnsanlarımızın çoğu dışarıda. Aslında bu doğru bir davranış değil. Ama ihtiyaçlarını karşılamak için çıkıyorlar, hava alıyor, içerde sıkılıyorlar. Bunun önlemini alıyoruz. Kalabalıktan uzak duruyorum. Çünkü gerçekten çok ciddiye alınması gereken bir durum ve o yüzden mecbur kalmadıkça evden çıkmıyorum.

 

Bu sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı saran çok kötü bir durum. İnsanların öldüğünü görüyoruz. Bunun önlemini almamız lazım. Ne deniliyorsa onu yapıp uygulamamız lazım.”

 

“TUNCELİ’DE VİRÜS KAPMA RİSKİMİZ AZ”

Mustafa Bozan; “Normalde evden çıkmıyorum fakat kargom gelmiş ve biraz da hava almaya çıktım. İnsanların az da olsa çıkıp hava alması gerektiğini düşünüyorum. Evde ne zamana kadar kalabilirsin ki? İnsan bunalır. Normalde 4 gündür evdeydim. Artık sıkıldım. Hem kargomu almak hem de biraz hava almak için çıktım. Önlem olarak takılan maskelerin pek bir faydası olmadığının bilgisini aldım. Ama eldivenlerin etkisi olduğunu biliyorum. Elimden geldiği kadar minibüs ve otobüslerde tutunmuyorum.

 

Üniversite öğrencisiyim ve Mersinliyim. Memleketime gitmememin sebebi, oranın büyük şehir ve kalabalık olması. Burası nüfus olarak daha az ve öğrencilerin çoğu gittiği için ortam biraz daha sakin. Bu da virüs kapma riskimizi azaltıyor.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13677
 Dün : 39200
 Toplam : 35508922
 Ip No : 3.83.188.254