Sürmanşet 11.12.2019 19:01:12 1169 defa okundu

“Tunceli’de ipek böceği yetiştiriciliğinde çalışmalarımız devam edecek”

“İpek Böceği Yetiştiriciliğinin Altyapısının Geliştirilmesi” paneli düzenlendi.

Tunceli Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen panelde, ipek böceğinin yetiştirilme koşulları ve Tunceli’nin üretim yapmadaki elverişliliği anlatıldı.

 

Kaya, “Amacımız; yeni projelere hibe desteği vererek üretimi arttırmak”

“Tunceli’de İpek Böceği Yetiştiriciliğinin Alt Yapısının Geliştirilmesi Paneli” düzenlendi.

Valilik ve Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğinde düzenlenen panel, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Panelde konuşan, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Kaya, “Tunceli’de her alanda bize ilkleri yaşatan Sayın Valimiz, tarımda da insanlarımıza yeni bir istihdam kapısı ve üretim modeli yarattı. Şu anda aramızda bulunan kadın girişimcimiz ve üreticimiz olan Nursel Kankotan kardeşimize de teşekkür ediyorum. Nursel Kankotan azmiyle, gayretiyle, cesaretiyle Sayın Valimizin ve Tarım Bakanlığımızın desteğini de alarak, büyük bir proje ile Hozat’ta bir ilk başardı. Bu projenin bedeli 2 Buçuk Milyon TL. Bu proje tamamlanıp, ipek böceği ağını ördüğü takdirde, ülkemizin koza ihtiyacının %8’i bu kardeşimizin işletmesinden karşılanacaktır. İl Müdürlüğü olarak üretimin her aşamasında yanlarında olduk ve olmaya devam edeceğiz. İpek böceği yetiştiriciliğinde çalışmalarımız devam edecek. Daha sonraki süreçte pilot köyler belirlenip, belirlenen bu köylerde üreticilerimize yönelik eğitimler düzenlenecek. Amacımız; yeni projelere, hibe destekleri ile üretimi arttırmak. Tunceli’nin ipek böceği yetiştiriciliğinde önemli olmasının nedeni; dut yetiştiriciliği için uygun ekolojik koşullara sahip olması. İpek böcekçiliğini olumsuz olarak etkileyen, en önemli faktör olan kimyasalların ilimizde yok denecek kadar az olması ve organik tarımın ilimizde yaygın olmasıdır.”  dedi.

 

Kaya’nın ardından, Hozat’ta ipek böceği üretimine başlayan kadın girişimci Nursel Kankotan konuşmasını yaptı.

 

“Toprak boş durmayacak üretmek lazım”

Vali Tuncay Sonel ise düzenlenen panelin ipek böceği yetiştiriciliği için önemine vurgu yaptı ve "Devletimizin desteklerinden faydalanmalarını sağlamak için ne gerekiyorsa yaparız. Toprak boş durmayacak üretmek lazım. 120 dönüm ve ülkemizin yüzde 8'ini karşılayacak olan ipek böcekçiliği ihtiyacını daha da artırmamız lazım. Belirli alanlarda markalaşmamız lazım. Bu yüzden düzenlenen bu panel çok önemlidir." dedi.

 

Alanında uzman kişiler sunum yaptı

Vali Sonel’in ardından, alanında uzman kişiler sunum gerçekleştirdi. Veteriner Hekim Mehmet Çatalkaya, Diyarbakır GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Veteriner Hekimi Rıdvan Yakişan, Elazığ TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşegül Metin ve İpek Böceği Yetiştiriciliği Uzmanı Ziraat Mühendisi Mutlu Şanlı’nın sunum yatığı panelde, Tunceli’nin üretim yapmadaki elverişliliği ve ipek böceği yetiştirmedeki koşulları anlatıldı.

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7534
 Dün : 12477
 Toplam : 41082501
 Ip No : 3.238.70.175