İlçe Haberleri 8.1.2018 09:57:59 2550 defa okundu

Tunceli’de esnaflığı konuştuk.Esnaflık nasıl gidiyor?

Tunceli’deki esnaflarımıza ‘İşler nasıl?’ diye sorduk. Aldığımız yanıtlar bir parça içsel yolculuğa çıkmamızın zamanı geldiğini gösterirken, biraz da yozlaşma, eski değerlerin kaybolması, kalifiye eleman bulamamak gibi serzenişlerle devam etti.

Bülent Duymaz; “Esnaflık zor. Bunun en büyük nedeni ekonomik sıkıntılar.” Sevgi Ersoy, “Tunceli’de nüfus az, dolayısıyla alım gücü de yok. Burada çalışan bulmakta oldukça zor. İnsanlarımız rahat ve ücretinin yüksek olduğu işlerde çalışmak istiyor” derken, adını vermek istemeyen bir müşteri ise; “Kimliğimizi kaybettik, dilimizi unuttuk ve köylerimizi boşalttık. Tam da sorun burada başlıyor işte, birbirimizden kopuş. Esnaflarımız İngilizce tabela kullanıyor, bu da bir kültürel yozlaşmadır. Modernleşme ve gelenekselleşme arasında gelip gidiyoruz. Bir türlü tam anlamıyla birini benimseyemedik.” şeklinde konuşuyor.

 

Tunceli’de esnaflık nasıl, kolay mı?

 

Tunceli EMEK-Kentin sokaklarındayız. İstiyoruz ki esnafın durumunu konuşalım. Yozlaşmadan, kültürel değerlerden kopmaktan şikayet eden de var, personel bulamamaktan yakınan da. İşte gazetemiz ile paylaşılan o cümleler:

 

Bülent Duymaz; Esnaflık zor. Bunun en büyük nedeni ekonomik sıkıntılar. Bazı esnaflar için müşteri gelmiş gelmemiş fark etmiyor. Fakat kimi esnaf olarak çok iyi, hem çalışma olarak hem müşteriye davranış olarak, nüfusun az olmasından dolayı satışlarımız da pek yolunda gitmiyor. Kiralarımızı zor ödeyebiliyoruz. Bununla birlikte, diğer faturalarımızı da ödemekte zorlanıyoruz.

 

Çalışanlarınızdan memnun musunuz? Kalifiye eleman bulabiliyor musunuz?

Esnaflık zor olduğundan, kalifiye ve işinin eri profesyonel kişileri bulmak zor. İnsanlar garsonluğu bir meslek olarak görmediği için, işini fazla ciddiye almıyor. İşverenlerin de çalışanlarını memnun etmesini tabi ki isterim.

 

Ülkenin durumu ortada. Ekonomik sıkıntı var. Hepimiz darboğazdayız. Bundan dolayı bizde maaşları konusunda pek yardımcı olamıyoruz. Fakat ülke genelinde ekonomik sıkıntı var. Ülke iyi olacak ki biz de olalım ve bunu da hem vatandaşlarımıza yansıtalım hem de çalışanlarımıza. Toplumumuz ekonomik yönde düzelir ise insanlarda rahat eder. Huzur ve barış olursa, bunlar tabi ki hem çalışmamıza hem de insanlarımıza yansır.

 

Düzgün Duman; Tunceli’de esnaflık zor. İnsanlarımız ürünleri pahalı buluyor. Kimse yok, nüfusumuz az olduğundan git gide küçülmeye gidiyoruz. Bu da esnaf olarak bizi olumsuz etkilemekte.

 

Adının yazılmaması kaydıyla konuşan bir müşteri; Tunceli’de özellikle kafelerde çalışan arkadaşları samimi bulmuyorum. İnsanlara ilgili davranmıyorlar ve önemsemiyorlar.

Tunceli Halkı kendine örnek olarak Batıyı almakta her anlamda oraya özeniyoruz. Asimile olduk. Artık kimse kimsenin sorununu dinlemiyor, yardımına koşmuyor. Manavlarda pahalı satış yapılıyor ve satılmayanları da çöpe atıyorlar. Çöpe atılanları götürüp durumu kötü olan birine vermiyorlar. Duyarsız bir hale geldik.

Kimliklerimizi kaybettik, dilimizi unuttuk ve köylerimizi boşalttık. Tam da sorun burada başlıyor işte, birbirimizden kopuş. Esnaflarımız İngilizce tabela kullanıyor,  bu da bir kültürel yozlaşmadır. Modernleşme ve gelenekselleşme arasında gelip gidiyoruz. Bir türlü tam anlamıyla birini benimseyemedik.

 

Sevgi Ersoy

Mağaza Yöneticisi

Tunceli’de nüfus sayısı az olduğundan dolayı alım gücü de yok. Haliyle bu da biz esnaflara yansıyor. Müşterilerin çoğu indirim istediğinden dolayı pek memnun kalamıyorum gelen kişilerden. Tunceli’de mağaza sektörü pek oturmamış, elemanların çoğu ilk çalıştıklarından dolayı birçok eksiği bulunmakta. Burada çalışan bulmakta oldukça zor. Bunun nedeni öncelikli olarak ekonomik sıkıntılar. Hem işveren açısından hem de çalışan açısından oldukça zor. İnsanlarımız rahat ve ücretinin yüksek olduğu işlerde çalışmak istiyor. Şartlar biraz daha iyi olursa insanlarımız da daha fazla çalışmak isteyecektir.

Buradaki diğer esnaflarda ilgi yok, müşteri memnuniyeti yok, bireysel sorunlarını müşteriye yansıtıyorlar. İş yerine bireysel ilişkileri çok fazla dâhil ediyorlar. Bu da haliyle olumsuzluklar doğuruyor.

Bizim insanımızda iş ahlakı pek oturmamış. İş disiplini yok. Tembel bir toplumla karşı karşıyayız.

Bizim insanımız böyle değildi, artık herkes birbirini kötülemek ile meşgul. Bize dayatılanları artık yapıyoruz. Üretmeyi bıraktık, tüketime yöneldik.

Şehrimizin her anlamda gelişmesini istiyorum fakat bu beni biraz korkutuyor. Çünkü insanlarımızın değişmesini istemiyorum. İnsanlarımız eski duyarlılığına erişsin en basitinden yerlere çöp atmasınlar. İnsanlarla elindekileri paylaşsınlar. Bundan on beş yıl önceki Tunceli’yi özledim. Ve halkıma son olarak şunu söylemek istiyorum; Artık üretime geçsinler, eskisi gibi olsunlar birlikte bir parça ekmeğini paylaşsınlar.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 923
 Dün : 11949
 Toplam : 25529267
 Ip No : 54.80.58.121