Sürmanşet 11.12.2019 08:53:34 753 defa okundu

Tunceli’de asgari ücretin miktarını sorduk

Sizce asgari ücret ne kadar olmalı?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret miktarı için, hükümet ile işveren ve işçi sendikaları arasında görüşmeler devam ediyor. Biz de Tunceli’de işveren ve işçilerle konuştuk.  “Sizce asgari ücret ne kadar olmalı?” sorusunu yönelttiğimiz dükkan sahibi Mehmet Orhan, asgari ücretin Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun öngördüğü rakam olan 3 Bin 200 TL olması gerektiğini söylerken, garsonluk yaparak geçimini sağlayan Nevroz Yanlı ise “asgari ücret en az 2 Bin 500 TL olmalı” ifadelerini kullandı. 

 

“Asgari ücretin 4 Bin lira olması gerekir”

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci kez toplandı. Biz de Tunceli’deki vatandaşlara asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini sorduk. Gazetemize görüş bildiren vatandaşlar, net 2 Bin 20 TL olan asgari ücreti yeterli bulmadıklarını söylerken, geçimin sağlanabilmesi için asgari ücretin arttırılması gerektiğini ifade etti.

Tunceli EMEK Gazetesi’ne konuşan Hıdır Dönmez: “Ben Yel Çay Bahçesi’nin işletmecisiyim. Asgari ücrette herkesin istediği bir rakam var.  Herkes daha fazla kazanmak ister. Asgari ücreti değerlendirirken ev kiralarını, yakıt parasını, ekmek fiyatını, bütün ihtiyaçları değerlendirip, yaşam standartlarının arttırılması için iyi bir meblağ belirlenmesi gerekiyor. Günümüz şartlarını değerlendirirsek, asgari ücretin 4 Bin lira olması gerekir. Bu parayla ancak geçim sağlanabilir. Tabi, insan günde bir ekmek yiyerek 500 TL’ye de yaşayabilir. Ama buna yaşamak denilmez. Yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçların yanı sıra, insanların özel ihtiyaçları da var. Bunun üzerinden bir fiyat belirlenmesi lazım. Şu anki asgari ücreti yeterli bulmuyorum. Zaten 700-800 TL ev kirası veriliyor. Sadece yakıt parasına bile 4 Bin lira veriliyor. Mutfak giderleri, faturalarla beraber zaten aylık 2-3 bin lirayı buluyor. Bir an önce asgari ücretin arttırılması gerekiyor.” dedi.

 

“Asgari ücret 3 Bin 200 lira olmalı”

Mehmet Orhan: “Kültür Kırtasiye’nin sahibiyim. Asgari ücretin 3 Bin 200 lira olması lazım. Çünkü, DİSK’in öngördüğü meblağ bu. Ben de en reel miktarın bu olduğuna inanıyorum. DİSK, işçi temsilcisi olduğundan hem ülke için hem de işçi için en doğru rakamı verecektir. Bir insanın ihtiyaçlarını giderebilmesi için ben de 3 Bin 200 lira alması gerektiğini düşünüyorum.” 

 

“Asgari ücret en az 2 Bin 500 TL olmalı”

Nevroz Yanlı: “Garsonluk yapıyorum. Asgari ücretin en az 2 Bin 500 TL ile 2 Bin 800 TL arasında olması gerekiyor. Temel ihtiyaçları göz önünde bulundurursak, şu anki asgari ücreti yeterli bulmuyorum. Tek başıma yaşamama rağmen asgari ücretle geçinemiyorsam, çocuklu ailelerin hiçbir şekilde geçinebileceğini düşünmüyorum.”

 

“Asgari ücretin 4 Bin 500 liranın altında olmaması gerekiyor”

Esma Sırav: “Şu anki asgari ücret, insanların geçimini sağlamasında yeterli değil. Seçimlerden sonra birçok zam yapıldı. Elektriğe, suya, gıdaya yapılan zamlarla 2.020 lira ancak fatura giderlerine yetiyor. Öğrenci okutan, aile geçindiren, kirada oturan insanlar için 8 Bin lira ancak yeterli olabilir. Asgari ücretin de 4 Bin 500 liranın altında olmaması gerekiyor. Bu da, bence zor bela geçimi sağlar. Ben emekliyim. Bin 400 lira maaş alıyorum. Bu parayla, ne dışarı çıkılabilir ne bir yerde çay içilebilir ne de fatura ödenebilir. Bu koşullarda, tek başıma bu parayla geçinemiyorsam, öğrencisi olan, kirada yaşayan insanları düşünemiyorum. Bin 400 TL temel ihtiyaçlarımı bile gidermiyor. O yüzden geçinebilmek için şu an çalışıyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7378
 Dün : 17349
 Toplam : 38355421
 Ip No : 3.226.245.48