Mazgirt 11.5.2021 08:44:00 6849 defa okundu

Tunceli’de arazi toplulaştırması yapılacak

​​​​​​​Türkiye’deki 7 ilen biri de Tunceli/Mazgirt

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türkiye’deki 7 ilin sınırları içerisinde bulunan bazı araziler “toplulaştırma” adı altında işleme tabi tutulacak. Karar kapsamında “arazi toplulaştırması” yapılacak yerler Akpazar’a bağlı Kepektaşı, Güneşdere, Örs, Güneyharman, Kuşçu, Karabulut, Elmalık, Kayacı, Obuzbaşı mahalleleri. Bu yerleşim yerleri daha önce köy statüsündeydi. Ancak Belediye başkanı Ali Aydın dönemindeki referandum ile mahalleye dönüştürüldü ve belediyeye bağlandı.

AKPAZAR’DAKİ ARAZİLER GÜNDEMDE

Tunceli’de zorunlu arazi toplulaştırma kararı alınırken, bu işlemin yapılacağı köy-belde-mahallelerle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Toplulaştırma sınırları içinde olup, arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerler ile teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ile yoğun sabit tesis bulunan alanlar toplulaştırma harici bırakılacak. 

Tunceli’de arazi toplulaştırılması yapılacak belde ve mahalleler şöyle:

Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar, Kepektaşı, Güneşdere, Örs, Güneyharman, Kuşçu, Karabulut, Elmalık, Kayacı, Obuzbaşı.

7 İLİ İLGİLENDİREN CUMHURBAŞKANI KARARLARI, RESMİ GAZETE'DE

Arazi düzenlemelerine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla birlikte 7 ilde arazi toplulaştırma ve ormanlık alan düzenlemesine gidildi.  Amasya, Tunceli, Kütahya, Osmaniye, Karabük, Hatay ve Artvin'de arazi toplulaştırma ve ormanlık alanlara ilişkin düzenlemeye gidildi.

Amasya ve Tunceli'de arazi toplulaştırması

Buna göre, Amasya'nın Göynücek ve merkez ilçeleri ile Tunceli'nin Mazgirt ilçesindeki bazı yerlerde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verildi.

5 ilde bazı araziler orman sınırları dışına çıkarıldı

Kütahya, Osmaniye, Karabük, Hatay ve Artvin'de bulunan bazı alanlar ise orman olarak muhafazasında yarar görülmemesi ve tarım alanına dönüştürülmesinin mümkün olmaması nedeniyle orman sınırları dışına çıkarıldı.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8681
 Dün : 19164
 Toplam : 49802726
 Ip No : 18.232.53.185