Ovacık 9.8.2019 18:30:00 1986 defa okundu

Tunceli’de Kurbanlık Satan Kadın

Cemile Kıt: “Hayvanlarımın yemlerinde ilaç yok”

Kurban Bayramına iki gün kala, Tunceli’de kurbanlık alınabilecek yerleri araştırdık. Ovacık yolu Miskisağ mevkiinde konuştuğumuz Cemile Kıt, kendi yetiştirdiği kısır koyun, kepiç ve koçları sattığını söyledi. Kurbanlıkların ilaçsız ve doğal olarak yetiştirildiğini söyleyen Cemile Kıt, hayvanlarının temiz olduğunu, “kurbanlık alacaklar hayvanın temizliğine, etine, zayıf olup olmadığına dikkat ediyor. Benim sattığım kurbanlıkların eti iyi, temiz ve doğaldır.” sözleriyle aktardı. Henüz satış yapamadığını belirten Kıt, bayramda satmak için yetiştirdiği hayvanları kredi çekerek aldığını söyledi.

 

 

“Hayvanlarımın yemlerinde ilaç yok”

Tunceli EMEK Gazetesi’ne konuşan Cemile Kıt, Ovacık’ın Sarıtaş Köyü’nde ikamet ettiğini fakat köylerinin yasak bölge ilan edilmesi üzerine Miskisağ’a geldiklerini söyledi.

Kıt, kurbanlık almak isteyenlerin, hayvanın kilosuna, temizliğine ve doğallığına bakmaları gerektiğini de söyledi ve kurbanlık alacakları satış yaptığı yere davet etti.

 

Cemile Kıt “Miskisağ yaylasında kurbanlık satıyoruz. Kurbanlıklarımızdan büyük tekeleri 1600-2000 TL arası fiyata satıyoruz. Hayvanlarımızı kredi çekip aldık. Doğal otlatıyoruz. Yemlerinde ilaç yok. Normalde Kemerbel’deydik ama şuan Miskisağ yaylasına geldik. Ovacık ilçesinin Sarıtaş Köyü’nde oturuyorum. Oralar yaylacılığa kapalı. Zaten yol yok. Bir de yasak bölge ilan edildi. Mecburen hayvanlarımızı otlatmak için buraya geldik.

 

“Kısır koyun, kepiç ve koç satıyorum”

Şimdiye kadar hiç hayvan satamadım. Gelip bakan oluyor ama henüz satın alan olmadı. Burada; kısır koyun, kepiç ve koç satıyorum. Kurbanlık alacaklar hayvanın temizliğine, etine, zayıf olup olmadığına dikkat ediyor. Benim sattığım kurbanlıkların eti iyi, temiz ve doğaldır. Gelenler kurbanlıklarımızı beğeniyor. Çünkü doğallar.

 

“Kurbanlık almak isteyenler buraya gelebilir”

Kurbanlıklara ben bakıyorum. Ben besledim. Kurbanlık almak isteyen buraya gelebilir. Hayvanlarımızı kredi çekip almıştık. Köyde besleriz diye ama orası kapanınca burada yaylada besledik. Hiç olmazsa kredimizi yatıralım diye burada satmaya başladık.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9127
 Dün : 14463
 Toplam : 34503139
 Ip No : 34.204.191.0