Sürmanşet 20.10.2020 13:53:04 2094 defa okundu

Tunceli’de Korona Hallerimiz

Bir hastalık çıktı ve tüm hayatımızı değiştirdi. Şu sıralar hangi meslek grubundan olursa olsun herkesin ilk dikkat ettiği Covid19 virüsünden etkilenmemek. Her meslek zordur ama Korona Virüs o bazı işleri daha da zorlu hale getirdi. İşte korona ile yaşama hallerimiz:

Bir hastalık çıktı ve tüm hayatımızı değiştirdi. Şu sıralar hangi meslek grubundan olursa olsun herkesin ilk dikkat ettiği Covid19 virüsünden etkilenmemek. Her meslek zordur ama Korona Virüs o bazı işleri daha da zorlu hale getirdi. Maske, mesafe ve temizlik kuralına halkımız uymaya çalışıyor tabii ama çok zorlandıkları zamanlar da olmuyor değil. İşte vatandaş ne düşünüyor deyip aralarına karıştık ve görüşlerini aldık. Aşçı Murat Adıgüzel “Ateşin yanında çalışmak çok zor” derken, Emekli olan ancak nakliyecilik yapan Sadık Sitoci, hastalığın yazın gelen turistlerden kaynaklı arttığı görüşünde. Mazgirt-Tunceli arası dolmuş şoförlüğü yapan Hıdır Güngören ise insanların hastalığı yeterince ciddiye almadığı görüşünde.

 

 

MURAT ADIGÜZEL (AŞÇI)

Sıkıntı çekiyoruz tabii ki! Ateşin yanında maskeyle çalışmak çok zor oluyor ama yapacak bir şey yok! Eğer maskeyle çalışmak gerekiyorsa çalışacağız tabii, bir süre daha buna alışacağız yani.

Bizim tanıdıklardan kimse hasta olmadı ama duyuyoruz! Yakın komşulardan duyuyoruz, uzak akrabalardan duyuyoruz! Hastalıktan hayatını kaybedenler de oluyor, iyileşenler de oluyor. Böyle bir durum yaşıyoruz. İnşallah bir an önce eski düzene geçeriz, tek umudumuz bu. Yoksa zor oluyor! Hem ekonomik açıdan zor oluyor hem yaşam açısından zor oluyor, çocuklar açısından da zor oluyor.

Üç tane öğrencim var, çok zorluk çekiyoruz. Öğrenciler okula gidiyorlar. Biz kendimizce önlemler alıyoruz! Maske olsun, hijyenik eldivenler olsun, temizlik malzemeleri olsun onları bulundurmaya çalışıyoruz ama yetişemiyoruz.

Okuldaki temizlik açısından tedbirleri  yetersiz buluyorum. Onun için çocukları göndermemeyi de düşünüyorum.

 

SADIK SİTOCİ (EMEKLİ, NAKLİYE İŞÇİSİ)

Yakınımızda hastalar var yani yok değil! Kırk-elli metre uzağımızdaki evlerde çıkıyor! Normalde karantinaya alınıyor, karantinada 14 gün kaldıktan sonra serbest geziyorlar. Herhangi bir ölüm haberi de almadık çevremizde.

Kendi evimiz de müstakil olduğu için, kendi ailemiz olduğu için de korunuyoruz. Ben de çalışan bir insanım. Çalışıyorum, nakliyecilik yapıyorum! Sürekli sokakta tek başıma da olsam maskem takılı.

Hastalık bana göre artıyor!

Tunceli'de 2-3 ay önce hastalık yokken birden bire 300-400'e çıktı. Buraya göre bu sayı oldukça yüksek.

Kurban Bayramı döneminde başlayan şeyler bunlar. Biraz yabancıların payı var ama meseleyi yurt dışından gelenlere yüklediler. Oysa doğrusu o değil yani. Diyarbakır'dan, Bingöl'den, Muş'tan, Zonguldak'tan, Trabzon'dan gelip burada tatil yapanlardan çıktı.

Bir de pozitif çıktığı halde 14 gün karantinada kalması gereken adam, 3 gün sonra çıkıp sokakta geziyor. Bu insan tabii ki yayacak!

Şimdi bir kişi 30 kişiye yayarsa vay halimize!

Biz de korunmaya çalışıyoruz.

 

HIDIR GÜNGÖREN (MAZGİRT DOLMUŞ ŞÖFÖRÜ)

Ben Mazgirt-Tunceli arasında çalışıyorum. Bizim insanlar, arkadaşlar duyarlı olursa bu hastalığı erken yeneriz.

Çünkü herkes sosyal mesafeyi korursa, maskesini takarsa, hijyene dikkat ederse bir sıkıntı olmaz ama buna dikkat etmediğimiz taktirde bu hastalık daha da çoğalır. Hiç farketmiyorsun, bir bakıyorsun hasta! Pozitif çıkmış. Ama evde durmuyor!

Niye durmuyorsun kardeşim? Evde dur ki bu insanlara bulaştırmayasın, bu hastalığı erken yenesin ama sen bunları yapmadıktan sonra hastalığı yenemezsin, virüsü yenemezsin. Bazı insanlara basit geliyor bu hastalık!

Diyor ki! “Ben almışsam diğeri niye almasın? Ben ölürsem diğeri neden ölmesin?” Ama sen bilinçli olursan ne sen ölürsün ne diğeri ölür! Bunu bilinçsiz yaparsan sen de ölürsün, komşun da ölür, arkadaşın da ölür!

Bilhassa şuna dikkat etmemiz lazım; cenaze olur, hayır olur! Dikkat etmemiz gereken, kalabalıktan uzak duracaksın.

Allah kimsenin başına vermesin evlat acısı falan ama eskiden herkes, eş-dost gidiyordu ama şimdi öyle değil! Adam rahatsız ama hayır yemeği veriyor! İçindeki adam pozitif çıkmış ama yine de gidiyor, arabaya biniyor. Evde kendisini muhafaza etse bir sıkıntı olmaz.

Arabadaki insanların maskesi yoksa maske veriyoruz, hijyene dikkat ediyoruz. O yüzden bir sıkıntı çekmiyorum. Çünkü söylediğim zaman insanlar da fark ediyor, maskesini takıyor, ellerine hijyen malzemesi döküyor, temizliyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4334
 Dün : 15878
 Toplam : 40412498
 Ip No : 3.236.156.32