Manşet 10.8.2018 09:37:52 772 defa okundu

Tunceli’de El Sanatları

Tunceli’de geçmişte yaygın bir el sanatları geleneği vardı. Bunların başında yün halı, kilim, cicim ve palaz dokumacılığı, dericilik ve çanak-çömlek gelirdi. Son yıllarda insanların üretimden uzaklaşması, ürettiklerinin pazarda yer bulamaması nedeniyle çoğu unutulmaya başlandı.

Ancak, teknoloji ve insanların yapısı giderek tekrar kişileri doğala yöneltiyor. Bu nedenle, geçmişte insanlar köylerde ürettiği cicim veya palazları satarak bir halı alamazken, şimdi bir cicim bazen birkaç halıyı satın alacak kadar değerli hale geldi. Biz de sizin için Tunceli’deki el sanatlarını bir kez daha yazalım istedik.

 

Unutulmaya yüz tutan el sanatları

1. Dokumacılık Temel ekonomik girdinin hayvancılık olduğu Tunceli’de, geleneksel el sanatları arasında dokumacılık ön plana çıkmaktadır. Hayvan yünüyle halı, kilim, çanta, heybe, çorap ve keçi kılından çuval, palaz, harar, örken gibi el dokumaları yapılmaktadır. Cicim: Yöreye özgü el sanatları arasında cicim dokumacılığı da önemli bir yer tutmaktadır. Dokumacılıkta doğal kökboyası kullanılmaktadır. Dokumalarda bitki ve hayvan motiflerine sıkça rastlanmaktadır. İlmek iplerinin uzun kesilmesi, kök boya ve doğal renk kullanımı, dokuma halılarının ortak özellikleridir. Dokumalarda lacivert, kırmızı, tuğla kırmızısı, yeşil, pembe, sarı ve turuncu renkler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Halı dokumacılığı Mazgirt, Çemişgezek, Pülümür ve Ovacık ilçelerinde gelişmiştir. Özellikle Ovacık’ın Yeşilyazı Beldesinde Kemaliye türü ince halılar dokunmaktadır. Ayrıca ‘mazman’ denilen göçebe tezgahlarıyla daha küçük boyutlu kilimler dokunabilmektedir. Bu kilimlerin motifleri küçüktür. İki iplik tekniğiyle dokunan, siyah-beyaz kumaşlara ‘barason’ kumaşı denilmektedir.

 

2. Çanak-Çömlekçilik Çemişgezek-Karahisar köyü çanak-çömlek yapımıyla ünlüdür. Giderek kaybolan bu sanatla; kırmızı kil ile başta güveç, kazan kapağı, ibrik, ayran leğeni, yayık ve pekmez küpü gibi kaplar yapılmaktadır.

 

3. Dericilik Giderek azalmış olmakla birlikte; deri, gündelik hayatta ihtiyaç duyulan şeylerin üretiminde kullanılmaktadır. Örneğin; koyun derisinden namazlık, keçi derisinden sütün yağını çıkarmak için kullanılan tuluk, dağarcık, öküz ve inek derisinden çarık, at palanı kayışı, eyer, üzengi ve dizginler yapılmaktadır.

 

4. Ağaç Oyma-Ahşap İşçiliği Ağaç oyma ve ahşap işçiliği de Tunceli el sanatlarının önemli parçalarından biridir. Özellikle saz ve bağlama yapımı bunların başında gelir.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7201
 Dün : 19644
 Toplam : 26027555
 Ip No : 54.198.212.30