Siyaset 29.4.2021 19:00:00 996 defa okundu

Tunceli'de 1 Mayıs

1 Mayıs kutlaması, Emek ve Demokrasi Platformu tarafından tam kapanma süreci nedeniyle bugün yapıldı-VİDEOLU HABER

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi.

Seyit Rıza Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs etkinliğine Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sendika üyeleri ile çok sayıda siyasi parti, kurum temsilcisi, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Baro Başkanı Kenan Çetin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Alican ile çok sayıda kişi katıldı.

Farklı dillerde "Yaşasın 1 Mayıs" pankartının asıldığı, "İş ve aşımıza sahip çıkıyoruz", "İstanbul Sözleşmesi bizimdir", "Yaşasın 1 Mayıs", "Güvencesiz kapatmaya hayır", "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" dövizleri taşındığı etkinlikte "Birlik, mücadele, zafer", "Emek iktidara", "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atıldı.

"Yaşasın 1 Mayıs", "Faşizme karşı omuz omuza"  sloganları eşliğinde Seyit Rıza Meydanı'na yürüyen kitle, meydan girişinde polis tarafından durduruldu. Burada üst araması yapan polis, bir kadının  "boyun eğme" yazılı flamasını gerekçe göstererek meydana girmesini engelledi. Duruma tepki gösteren kitle, polis ablukası aşılarak kadının meydana girişi sağlandı.

Etkinlik, 1 Mayıs 1977’de katledilen 34 yurttaş adına saygı duruşunda bulunuldu.

 

“EŞİTLİĞİN, ÖZGÜRLÜĞÜN HAKİM OLDUĞU BİR ÜLKE İSTİYORUZ”

Burada ilk olarak konuşan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Şube Başkanı Mazlum Doğan, “Eşitliğin özgürlüğün barışın laikliğin hakim olduğu gündüzlerinde işsiz kalınmayan gecelerinde aç yatılmayan bir ülke istiyoruz” diye konuştu. 

 

“SERMAYEYE DUR DİYECEĞİZ”

Ardından söz alan DİSK Genel-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Umut Balıkçı, iş ve emek mücadelesine dönük tüm baskılara rağmen demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, "Sermayeye dur diyeceğiz, geçit vermeyeceğiz. Neo-liberal kamusal sağlığın ne kadar zayıflatıldığını ve bu halin halk sağlığı sorunu oluşturduğunu gördük, görüyoruz. Yapılan tahminlere göre, salgın ile birlikte 119 ile 124 milyon kişi aşırı yoksulluk çeken kişiler arasına katıldı. Kovid-19 salgını eşitsizliği tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.” ifadelerini kullandı.

 

HDP’Lİ ÖNLÜ’DEN ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

HDP Milletvekili Alican Önlü, konuşmasında iktidarın halka, kadına, doğaya ve yaşama karşı kesintisiz saldırı içinde olduğunu söyledi ve "40 yıldır tekçilik, inkarcılık ve savaşlarla trilyon dolarlar harcadılar. Kadın, emek, doğaya, Alevilere dönük soykırım gerçekleştirilmek isteniyor. O nedenle biz bu soykırımlara karşı ortak mücadele oluşturmalıyız. Yaşasın 1 Mayıs” ifadelerine yer verdi. 

 1 Mayıs'ta yaşamını yitirenler adına Seyit Rıza büstü önüne konulan "1 Mayıs 1977 yitirdiklerimizi anıyoruz" pankartına karanfiller bırakılmasıyla etkinlik son buldu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5432
 Dün : 15798
 Toplam : 42913659
 Ip No : 18.206.238.77