Sürmanşet 4.12.2017 12:46:07 2708 defa okundu

Tunceli nasıl tanıtılmalı?

25 Ocak 2018 tarihinde başlayacak ve 3 gün sürecek EMITT Fuarı için Tunceli’de hazırlıklar başladı. Tunceli'den katılım nasıl olacak? İşte ayrıntıları:

Belediyeler, kaymakamlıklar ve KOBİ’lerin aktif katılımının sağlanması amacıyla Tunceli Vali Yardımcısı Akın Zor başkanlığında toplantı düzenlendi. Toplantıya; Nazımiye, Pülümür, Mazgirt Belediye Başkanlarının yanı sıra TSO, ESOB’dan birer temsilci ile bazı işletmelerin yetkilileri katıldı. Daha aktif ve yaratıcı tanıtım için önerilerin konuşulduğu toplantıda, 15 Aralık 2017 tarihinde “Tunceli daha iyi nasıl tanıtılır?” konusunda tekrar bir araya gelinmesi kararı alındı. Toplantıda, yerel sanatçıların standa davet edilmesinin yanı sıra,  FOX TV’de Çalar Saat Programını sunan İsmail Küçükkaya’nın da davet edilmesi fikri paylaşıldı. Küçükkaya için “Tunceli Dostu” ifadesi kullanıldı.

 

EMITT Fuarı Hazırlıkları

Tunceli’de EMITT Fuarına katılırken ne tür faaliyetler koordine dilebileceğine dair değerlendirme toplantısı düzenlendi. Vali Yardımcısı/Nazımiye Kaymakamı Akın Zor’un başkanlık ettiği toplantıda, katılan yerel yöneticiler ile kurum ve işletmelerin yetkililerinden görüş bildirmeleri istendi.

15 Aralık 2017 tarihinde tekrar bir araya gelinmesi kararlaştırılan toplantıda; 25-28 Ocak 2018 tarihinde İstanbul Büyükçekmece’deki  TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Tunceli’nin daha etkili nasıl tanıtılacağı üzerinde görüş bildirilmesi istendi. Herkese söz hakkı verilen toplantıda, somut önerilerin yanı sıra, kurum ve kişilerin ne tür katılım sağlayacaklarını da netleştirmeleri istendi.

Burada konuşan Akın Zor; “Herkes tanıtım diyor ama sıra tanıtıma gelince, kimse bir şey yapmak istemiyor. Geçtiğimiz yıllarda katılım çok yetersizdi. Bu yıl için herkes somut önerilerle ve ne yapacaksa onu belirleyerek fikir sunsun.” şeklinde konuştu.

80 m2’lik alanda Tunceli’nin tanıtılacağı EMİTT Fuarı kapsamında Alevi inancında büyük öneme sahip yerlerin tanıtımına önem verilmesi en çok üzerinde durulan konu oldu.

 

Müslüm Tosun

Burada konuşan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, ilçenin tanıtılmasında Ağlayan Kayalar, Gelin Odaları, Buyer Gölü, Arap Gelin Silüeti gibi yerlerin ön plana çıkarılabileceği gibi, Pülümür Tuzu ile balının da sergilenebileceğini belirtti.

Tekin Türkel

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel de, ilçedeki tarihi mekanları sıraladı ve Mazgirt Kalesi, Elti Hatun Türbesi, Bağin-Golan Kaplıcaları, Çoban Baba Türbesi ve  Hıran Armudu gibi bir çok özelliğinin tanıtılabileceğine dikkat çekti.

Pertek’te Bakır İşlemeciliği

Pertek’ten katılan Mevlüde Zorlu da, bakır işlemeciliğinin sadece Erzincan’a özgü olmadığını belirtti ve yanında getirdiği ürünleri göstererek, bunları kendilerinin yaptıklarını söyledi.

Pertek için feribot gezisinin de bastırılacak katalogda yer almasını isteyen Pertek’ten katılanların ardından görüş bildiren Seyran Dilekçi de yaptıkları bebekleri tanıttı.

Hozat’ta bez bebek üretimi

Toplantıda görüş bildiren Hozat Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticilerinden Seyran Dilekçi, bez bebek ürettiklerini, Vali Tuncay Sonel ve Kaymakam Hüseyin Çam’ın da destekleriyle bu işi sürdürdüklerini ifade etti.

Fuara bu bebeklerle katılma çalışması yapabileceklerini de söyleyen Dilekçi, bebeklerde kimyasal madde olmaması nedeniyle giderek talep arttığını da sözlerine ekledi.

Ulukale dut ve pekmezi

Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale Köyünün Muhtarı Bayram Aydın da köylerinde yetişen dut ve bundan elde edilen pekmezde katkı maddesi olmadığını belirterek bunların tanıtımda yer alması gerektiğini söyledi. Kısa süre önce gündeme gelen Aydın, Ferruh Şad Bey Türbesi ile kitabeye de dikkat çekilmesi gerektiğini belirtti.

 

Katılan işletmelerin sahipleriyle meslek odası temsilcilerinin de görüş bildirdiği toplantı yaklaşık iki saat sürdü.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7035
 Dün : 16833
 Toplam : 26423223
 Ip No : 54.163.22.209