Eğitim 13.4.2018 10:30:00 2005 defa okundu

Tunceli insanı hizmetin en iyisini hak ediyor

Belediye Başkan Yardımcısı Sami Doğan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Doğan, kente dair izlenimlerini, yerel yönetimlerde idareciliğinden damıttığı tecrübelerini ve yürütülen projeleri aktardı. “Tunceli insanı hizmetin en iyisini hak ediyor” diyen Doğan'ın bu söyleşisini mutlaka okumalısınız...

 

Tunceli EMEK-Belediye Başkan Yardımcısı Sami Doğan’ı makamında ziyaret ettik. Şanlıurfa’nın Birecik Belediye Başkan Yardımcısıyken geçmişte Vali Tuncay Sonel ile tanıştığı için buraya gelmesinin istendiğini aktaran Doğan, yürütülen çalışmalar ile planlananları anlattı. Hayvan barınağı, yolların ışıklandırılması, Munzur Nehri kıyısında oluşturulacak park ve içindeki detayların da olduğu çok sayıda projeye ilişkin konuşan Sami Doğan, “Tunceli insanına hizmet etmekten onur duyuyorum. Buranın insanı hizmetin en iyisini hak ediyor. Biz ne yaparsak yapalım eksik kalır. Keşke otuzlu yaşlarda buraya gelseymişim. Mesleğimin jübilesini burada yapacağım sırada böyle insanlara hizmet ettiğim için mutluluk duyuyorum.” dedi.

 

Sayın Valim HAYIR Denilmeyecek Biri

 

Belediye Başkan Yardımcısı Sami Doğan, Şanlıurfa’nın Birecik Belediye Başkan Yardımcısıyken Tunceli’ye geliş nedenini; “Vali Tuncay Sonel ile 2005-2008 yılları arasında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde birlikte çalıştık. Sayın Valim o dönemdede yine böyle aktifti. Kendisiyle 12 yıldır tanışırız. Birlikte çalışmaktan onur duyduğum birisi. Buraya atanmasıyla gelmem istendi. Sayın valim hayır denilmeyecek biri. 2017 yılının 9. ayında buraya geldim. Tunceli tarihine çok uzak biri değilim ama ilk kez geldim. Geldiğim için çok mutluyum. Tunceli’yi görmemenin hayattaki büyük kayıp olduğunu burada anladım. Onun için buraya hizmet etmekten onur duyuyorum. Geldikten sonra Sayın Valimin de lokomotif görevi gördüğü bazı projeleri hayata geçirdik. Yaklaşık 216 Milyon TL’lik proje yürütüyoruz. Ancak bunları ihale etseydik bu maliyet çıkacaktı. Biz ihale etmedik ve projeleri çok daha uygun maliyetlerle yürütüyoruz.” şeklinde aktardı.

 

İşte o söyleşi:

İşte Belediye Başkan Yardımcısı Sami Doğan’ın Tunceli EMEK Gazetesine yaptığı, yürütülen projeler, kente dair izlenimleri ve gelecek planlarına dair aktardıkları:

 

Ben böyle şey hiç görmedim

Biz buraya geldiğimizde bu belediyenin kasasında bir miktar para vardı. Oysa ben hayatımda hiçbir belediyenin kasasında para görmemiştim. Belediyelerin parası halkın parasıdır. Belediyelerin parası genel vergi gelirlerinden ayrılan yüzde üçlük payın Türkiye nüfusuna bölünüp tekrar nüfusla çarpılıp gelmesidir. Yani annesinden her yeni doğmuş ve nüfusa kaydı yapılmış çocuğun belediyeden aylık 45 ile 65 lira arasında alacağı vardır. Belediyelere gelen para odur. Eğer ben parayı alıp kasamda bekletiyorsam, o parayı gasp etmişim demektir.

 

Tunceli’ye gelirken yapılaşma ve dizaynı konusunda dikkatimi ilk çekenler

Tunceli’ye geldiğimde geceydi ve ilk dikkatimi çeken, kentin karanlığa gömüldüğüydü. Tunceli çok farklı bir yer. Munzur var ve ben Munzur’u görememiştim. Tunceli aslında bataklıktaki bir gül gibi, işte bu güzelliğin ortaya çıkarılması gerekiyor.

Tunceli’nin çevresinde ormanlık alanlar var. Ancak doğasal olarak en güzel şehirlerden biri. Tunceli’de  geçmişte günübirlik çözümler üretilmiş. Hiçbir soruna kalıcı çözüm bulunmamış. Burada 15 yıldır çözülmeyen imar sorunu vardı. 2005’te başlamış, 2008 mahkemesi bozmuş.  2010’da Elazığ, 2014’te Malatya’daki mahkeme bozmuş.  Öyle ki, vatandaşların çoğunun imar 18 uygulamasından dolayı tapusu boşa çıkmış.

 

Otogarına otobüs girmeyen otogar olur mu?

Bu belediyeyi anlamakta zorlanıyorum. Bir otogar yapmışlar. Otogarına otobüs girmeyen otogar olur mu? Bırakın otobüsü, minibüs girmiyor. Bunu nasıl planlamışlar, yapmışlar? Hangar gibi bir otogar, 1000 metrekare açık alan, içinde bir otobüs firması bankosu, bir kafeterya… ortak giderleri bu kadar kişi karşılayamaz. Oysa buraya çok daha şirin, çok daha kullanışlı projeler yapılabilirdi.

Biz yeni bir otogar planladık. Atatürk Mahallesinde arıtma tesisinin orada. Planlamasını da ince hesapladık. Otobüsler bodrum katta olacak. Tamircisi, yıkamacısı, servisçisi orada olacak.  Yaklaşık 7.000 metrekare de yeşil alan. Otobüs dışarı çıktığında yolcusunu alıp devam edecek.

Oysa önce yapılan otogarda üst boş. Alt katta da doğru düzgün bir şey yok. Önüne demirden bir yığın koymuşlar, ne yağmuru önlüyor ne karı. Şimdi orayı daha farklı bir alana dönüştürmeyi planlıyoruz. O demirleri kaldıracağız. Minibüsleri ve şehir içindeki taksileri orada toplayacağız. Duraklarda sadece bir taksi duracak. Bittiğinde telsizle depodan çağıracaklar. Şehir içinde minibüs, otobüs bulundurulmayacak.

 

Tunceli’nin bir çok sorunu var

Aslında Tunceli’nin bir çok sorunu var. Ama çoğu da küçük dokunuşlarla düzeltilecek sorunlar. Biz şu anda sorunların sonuna geldik gibi, artık projeler hayata geçiyor. Halkımız bir-iki ay içinde iyice projelerin görsellerini görme imkanına kavuşmuş olacak.

Tüm bunlara rağmen bazı sorunları devam edecek. Çünkü;  buradaki orman kanunun değişmesi gerekiyor. Orman vasfını yitirmiş alanların yerleşime açılması gerekiyor. Bu da muhtemelen bürokrasi yönünden çok fazla zaman alacak. Tunceli yerleşim olarak çok sıkıntılı bir alanda. Jeolojik olarak heyelan bölgesinde kalan kısımlar var ve bunların halledilmesi lazım. Yerel yönetimlerin sorunu çözme gibi bir mecburiyeti var. Şikayet etme gibi bir lüksü yok. Biz de bu nedenle şimdi beş yıllık kalkınma planları hazırlıyoruz. Fizibilite çalışmasındaki önceliğimiz, Tunceli’nin turizm merkezi olacağı ile sanayi alanında atılım yapması gerektiği.

 

Yürütülen projeler

Hayvan barınağı, yeni yolların açılması, kaldırımların yapılması, ışıklandırma, seyir terasları, boğaz köprüsü minyatürü, Recep Tayyip Erdoğan Ormanı, parklar, aşevi, kütüphane, seyir terasları, sanat sokağı, yeraltı çarşısı…gibi yürütülen çok sayıda proje var.

Biz geldiğimizde bazı planlanan projeler vardı. Tek bir projeye belirlenen bedel 37 Milyon liraydı. Belediyenin kasasında ise yaklaşık 21 Milyon vardı. Yani ihale etseydik, bir ihaleye yetmezdi bu para ve bir de borçlanacaktık. Biz ihaleye çıkmadık. Aynı projeye 3 restoran, spor merkezi, 2 adet boğaz köprüsü minyatürü (birebir aynısı) yani  ek yaptığımız halde 11 Milyona malettik.

Bizim kendi gücümüzle yaptığımız yaklaşık 10.000 km yolun açılması, stabilizesinin yapılması, kaldırım vs için belirlenen proje maliyeti çok yüksek olmasına rağmen, biz 1 Milyon TL’ye mal ettik. Bu projeler bittiğinde Tunceli  toplam 200 bin metrekare yeşil alan ve rekreasyon alanı kazanmış olacak. Tunceli Devlet Hastanesinin karşısında Recep Tayyip Erdoğan Ormanı var. Oradaki tel örgüleri kaldırdık. Hastanenin arka tarafındaki yolu duble yol yapıp ana yola bağlamak için çalışmalarımız var.

 

Çok yer gezdim, Tunceli gibi yer görmedim

Şunu itiraf etmeliyim: ben Türkiye’de bir çok noktayı gezdim. Ama Tunceli gibi bir yer görmedim. Burada yaşayanlara sorulsa Tunceli’nin 81 il arasında ne farkı var diye, belki içinde yaşadıkları için kıyas yapamayabilirler ancak bana sorun, Tunceli’nin diğer illerden 100 tane farkını söylerim.

Bana göre birinci fark; burada yaşanan sosyal yaşamı İzmir-Antalya gibi yerlerde görürsünüz. Ancak buradaki bilim seviyesinde değil oradakiler. İşte Tunceli böyle bir yer.

İki; ilk geldiğimde hayvan barınağına gittiğim bir anda buraya giden yolda bir bayanın yürüdüğünü görmüştüm. O bayanın giyimini ancak Bağdat Caddesinde görebilirsiniz. Fakat ben bir belediyeci olarak o bayanın ayağının altına serdiğim yoldan utandım.

Buranın insanı hizmetin en iyisini hak ediyor. 29 yıllık idareciyim. Ben 29 yıldır hizmet verdiğim hiçbir kitleden Tunceli’de gördüğüm ilgiyi görmedim. Onların önünde eğilmekten gurur duyarım. O kadar samimi ve içten şeyler yaşıyorum ki, 60 yaşındaki kadının boynuma sarılıp beni öpmesi ve “hayalimi gerçekleştirdin” demesi dünyaya bedel.  17 yaşındaki liseli genç kızın “Bunları yaptığınız için size teşekkür ediyorum” demesi, benim hayatımın son noktasıydı. Onun için ben Tunceli halkına minnettarım. Bana mesleğimin jübilesinde bunları yaşattığı için. Ben de bu nedenle kendilerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

 

İşsizliğin giderilmesi noktasında…

Sayın Valimizin girişimleriyle 2 tekstil fabrikası açıldı. Üçüncünün açılması için çalışıyoruz. Bu Zara’nın orijinal üreticisi. Burada ürettiklerini direk İspanya’ya gönderecek. Bu arkadaşımız Tuncelili. Bu da açıldığı zaman, istihdam sayısı yaklaşık ikibinbeşyüze çıkacak. Yine çağrı merkezi açıldı.

 

Hayvan barınağı tatil köyü gibi…

Hayvan barınağı yaptık ve tatil köyü gibi. Normalde hayvan barınaklarının Türkiye’deki konsepti; alıp tedavi etmek ve bırakmak. Biz öyle yapmadık. Rengarenk kulübeler yaptık. 100 adet yaptık, 100 adet daha yapacağız. Burada hayvanlar için sosyal alanlar ve oyun parkları oluşturacağız. Yaylaya giden sürü sahipleri, buradan ihtiyaçları oranında hayvan alıp götürebilir, akabinde de kışın döndüklerinde getirip hayvan barınağına teslim edebilirler. Sokağa bırakmasınlar istiyoruz.

 

Başka illerde Kitap Okuma Günlerinde rapor alınır, Tunceli’de saat 9.00’da kütüphanede yer olmaz

Kütüphanemiz var. Görev yaptığım yerde kitap okuma günleri düzenlenirdi ve o gün kurum müdürleri gidip rapor alırdı. Oysa Tunceli’deki kütüphanemizde sabah saat dokuzda yer bulamazsınız. Biz de buraya kitap okumaya gelen öğrencilerimizin yeme-içmelerini bedava yaptık. Ayrıca burada dilek kutuları oluşturduk. Buraya bırakılan kitap isteklerini de hemen yerine getiriyoruz. Bu tarz çalışmalardan vatandaşın dönütleri de çok olumlu. Bize aktarılan her dilek ve talebi inceleriz ve ikinci gün de hemen gerçekleştiririz. İstenen kitapları da alıyoruz.

 

Adı Sanat Sokağıydı ama…

Şehircindeki manav ve diğer işyerlerinin kaldırım işgali konusu vardı. Onlara dedim ki ‘sen yoldan geçene saygı duymazsan ben de sana duymam.’ Herşey vatandaş için ve siz onlara saygı duymak zorundasınız.

Sanat Sokağının adı Sanat Sokağıydı ama sanatçı yoktu ve sanat icra edilmiyordu. Ama sanatın dışında her şey vardı. Tunceli gibi kültür seviyesi yüksek, Türkiye’nin seksen ilinden ileri giden bir yerde bazı şeylerin yaşanması bir handikap. Tunceli’de olduğu kadar üniversite mezunu yok. Ama bunların değerlendirildiği söylenemez. Yapılan tek şey, üniversiteyi bitirip kafelerde demagojik ortamlar yaratmak. Halbuki bunlardan çok güzel faydalanılabilir.

Mesela; biz TÜBİTAK’a yazdık, burada yazın bir proje bürosunu oluşturmak istiyoruz. Buradan Türkiye’nin diğer illerindeki belediyelere proje hazırlamak niyetindeyiz.

 

Çernobil faciasını yaşayan kentlerde dahi nüfus bu kadar düşmemiş

Başka yerde sorun olmayan bir şey, burada sorun olabiliyor. Tunceli’deki adaptasyon için en az bir yıllık rehabilitasyon süreci gerekiyor. Çünkü bugüne kadar insanların yaşamları, sosyal yaşantıları hep kendi içlerine dönük.

Düşünebiliyor musunuz, hiç bir il gördünüz mü her yıl nüfus kaybı yaşayacak?

Mesela; Tunceli’nin 2016-2017 yılı içerisindeki nüfus kaybı 4.70. Çernobil faciasını yaşayan Rusya’nın o kentlerinde dahi doğum oranı 0.007’dir. Buna rağmen bu kadar nüfus düşüşü yaşamadılar. Bunun nedeni, aslında Tunceli’deki yatırım eksikliği.

Dışarıdaki tanıtım eksikliği. Bugün bana deseler ki, nüfus kağıdından Urfa’yı silip Tunceli yazar mısın? Gururla yazarım. Çünkü bugüne kadar Tunceli kadar beni etkileyen hiçbir şehir olmadı. Bu yüzden Tunceli’yi çok seviyorum. Bu görevim bitse dahi Tunceli’den bir artı bir daire alıp yılda en az bir ayımı burada geçirecek şekilde planlıyorum.

Sayın valimizin Tunceli’yi bir değil birkaç seviye üste taşıyacak çalışmaları var. Aydınlatma çalışması devam ediyor. 6800 tane ledle aydınlanacak üniversitenin orada bir kapımız olacak.

Munzur kıyısındaki yapay şelaleyi güneş enerjisiyle ve Munzur Üniversitesinden bir grupla çalışarak yeniden faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu yıl 11. ayda emekli olmaktı niyetim. Tunceli için yapılacak her şey az aslında.

Hukuk alanında eğitimim devam ediyor. Mesleğimin jübilesini burada yaptığım için çok mutluyum. Keşke otuzlu yaşlarda buraya gelseymişim.

Tuncay Valimi tanıdıkça göreceksiniz ki, yıllar sonra bile size gel birlikte çalışalım dese kıramayacağınız biri. Bana gel dedi ve geldim, birlikte çalışıyoruz. Şimdi diyorum ki iyi ki gelmişim, iyi ki bu görevi kabul etmişim.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6642
 Dün : 11949
 Toplam : 25534986
 Ip No : 54.162.239.233