Sürmanşet 8.5.2020 14:36:01 2800 defa okundu

Tunceli gençliği ve sosyal kimlik

Sosyolog Berrin Güner, Tunceli Gençliği üzerine sosyolojik bir inceleme yaptı ve sonuçlarını da kitap haline getirdi.

Kitapta, gençlik ve sorunları, siyasal katılım, gelecek beklentisi, intihara eğilimleri, gençlik ve kimlik gibi birçok alanda sosyolojik tahlillere yer verildi. 2012-2014 yılları arasında Tunceli Valisi olarak görev yapan Hakan Yusuf Güner’in anket sonuçlarına dayandırdığı kitapta, analizler ve görüşler de aktarıldı.

 

GÜNER, TUNCELİ’DE 2 YIL YAŞAMIŞTI

Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi Akademisyenlerinden Berrin Güner, “Gençlik ve Sosyal Kimlik” adıyla bir kitap yayınladı. Sosyolog Güner’in kitabında, genel olarak değerlendirdiği gençlik kavramı, sosyalleşme, kimlik ve kişilik oluşum süreci, dünya gençlik profili, gençliğin sorunları, eğitim, serbest zamanlarını değerlendirme gibi geniş kapsamlı çözümlemeler yer alıyor. Çizgi Yayınlarından çıkan kitapta, ADÜ Öğretim Üyesi Berrin Güner, çalışmasında Tunceli Gençliği üzerine anketlere dayandırdığı geniş bir çalışmaya da yer veriyor. “Sorumluluk almak gereksiz ve yorucudur. İnsan önce toplumu değil kendisini düşünmelidir. Kolay yoldan köşeyi dönmek iyidir ve günümüz şartlarında günü gününe yaşa, yarını düşünme” ifadelerine katılma konusunda istatistiksel olarak yaş grupları, cinsiyet ve medeni duruma göre katılan ve katılmayanların oranı ciddi anlamda değişkenlik gösterirken, araştırmaya katılan gençlerin görüşlerine göre, gençliğin en önemli sorunları ise işsizlik, ekonomik sorunlar ve toplumsal baskılar.

 

GENÇLİK VE SİYASAL KATILIM

Kitapta, Tunceli Gençliği’nin siyasal eğilimleri de değerlendirilmiş. Anketlere dayandırılan verilerde, gençlerin büyük kısmı bir siyasi partiye üye olmamakla birlikte yine de etkinliklerine katılıyor.

 

GENÇLİK VE DEVLET KURUMLARINA GÜVEN

Tunceli Gençliğinin en fazla güven duyduğu kurumlara ilişkin ankette ise, katılımcılar emniyet, hükümet, belediye, TSK, üniversite ve kendisinin söyleyebileceği kurum kısmında çarpıcı sonuç ortaya çıkmış. Hiçbirine güvenmediğini belirtenlerin çoğunluğu oluşturduğu katılımcılardan, yaş gruplarına göre bu oranın değişkenlik gösterdiği 15-17 yaş aralığındaki gençlerin üniversiteye güven duyduklarını bildirdikleri dikkat çekiyor.

Sosyolog Berrin Güner, 2012-2014 yılları arasında vali olarak görev yapan eşi Hakan Yusuf Güner’den ötürü kaldığı Tunceli’de yaptırdığı bu anket çalışmaları sırasında, sorulara maruz kalan insanların güven duygusuna da yer veriyor. Güner, şehrin uzun yıllar yaşadığı travmalardan ötürü anketörlere temkinli yaklaştığını belirtiyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1325
 Dün : 19135
 Toplam : 39221552
 Ip No : 23.21.4.239