Kadın & Sağlık 3.8.2018 09:09:20 2515 defa okundu

“Tunceli Sağlıkta Çağ Atlıyor”

Yenilenen yüzüyle Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı kuruluşları, ilimizde bugüne dek uygulanmamış modern ve son teknoloji ürünü tıbbi metotlarla sağlık hizmeti sunumundaki kaliteyi arttırırken, hastaların tedavi ve ameliyat süreçlerindeki konfor bileşenlerini de zirveye taşımaya devam ediyor.

Bu anlamda;

“Hastanemizde 31.07.2018 tarihinde 31 yaşındaki Y.U’ya, maalesef günümüzde 25-45 yaş aralığında kadınlarımızda sıkça rastladığımız myom ve anormal uterus (rahim) kanaması nedeniyle Op. Dr. Erkan Şimşek ve Op. Dr. Çağdaş Özdemir tarafından Tunceli Devlet Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen Laparoskopik Myomektomi (Kapalı Myom Alma Ameliyatı) operasyonu başarı ile uygulanmış ve hastamız sağlığına kavuşturulmuştur. Operasyonda kullanılan son teknoloji cihazlarımız ve nitelikli doktorlarımız sayesinde geniş ameliyat kesikleri, kanama kontrolü, uzun iyileşme süreçleri ve yaşam kalitesinin kaybı gibi handikaplar artık tarihe karışıyor. Operasyondan sonra tedbir amaçlı en fazla 1 gün yatırdığımız hastamız, devreden gün taburcu edilerek günlük yaşantısına geri dönüyor. Laparoskopik Myomektominin (Kapalı Ameliyatın), Abdominal Myomektomiye (Açık Ameliyata) Göre Avantajlarını sıralamak gerekirse; Ciltte kesik olmaması ve dolayısıyla daha iyi bir kozmetik görünüm. Ameliyat sırasında yok denecek kadar az miktarda kanama. Ameliyatların dikiş gerektirmeden yapılmasından dolayı düşük enfeksiyon riski. Ameliyat sonrası ağrının çok az olması. Aynı gün hemen ağızdan gıda alınabilmesi. Mesane sondasına gerek duyulmaması. Hastaların aynı gün veya ertesi gün taburcu  olabilmesi. Hastaların normal günlük aktivitelerine ve işlerine daha  kısa sürede dönmeleridir”

 

Ayrıca, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olması hasebiyle hastanemizde ilk kez gerçekleştirilen operasyona katılan Başhekimimiz Op. Dr. Çağdaş Özdemir’de operasyonun ayrıntılarını anlattı;

“Laparoskopi, halk arasında kapalı ameliyat ya da kansız ameliyat olarak anılan, karına büyük bir kesi yapılmadan ameliyat yapılmasının bir yoludur. İnce, ışıklı laparoskopi (kamera) denen bir alet, karnın içine 10 mm’lik kesi yapılarak yerleştirilir. Laparoskopi (kamera), ameliyatı yapan doktora, pelvik organları görme fırsatını verir. Eğer tedavi edilmesi gereken bir sorun saptanırsa, ek aletler 5 mm’lik kesiler içinden yerleştirilerek bu tedavi yapılabilir.

 

Laparoskopi ve histeroskopi ile artık karın açılarak yapılan ameliyatların çoğu açılmadan, kapalı olarak yapılabilmektedir. İçeride yapılan operasyonun boyutu, açık cerrahi ile aynıdır. Hatta bazı operasyonlarda açık cerrahi ile ulaşılamayan alanlarda kolaylıkla işlem yapmak laparoskopi ile mümkündür. Kameranın 10 – 20 büyütme ile çalışabilmesi en önemli avantajlarındandır. Daha az hasar ve kanama mümkün olmaktadır. Bu nedenle hasta daha az ağrı hisseder, hastanede daha kısa süre kalır ve işine daha erken döner.”

 

*Daha kısa iyileşme süresi

*Daha çabuk işine geri dönme

*Daha az ameliyat kanaması

*Daha az ameliyat sonrası anemi

*Daha küçük cilt kesisi

*Daha az karın duvarı infeksiyonları

*Daha az yapışıklık

 

Hangi Durumlarda Laparoskopi (Kapalı Ameliyat) Uygulanabilir?

*Miyomlar

*Düzelmeyen rahim kanamaları

*Menopoz sonrası tekrarlayan kanamalar

*Adenomyozis (rahimde büyüme, ağrı ve kistik oluşum yapan hastalık)

*Endometriozis (çikolata kisti)

*Pelvik Organ Prolapsusu (rahim ve komşu organların sarkması)

*Pelvik iltahabi hastalık (rahim, tüpler, yumurtalıklar ve karın zarı iltihabı)

*Geçmeyen kistik veya solid adneksial tümörler

*Kronik pelvik ağrı (geçmeyen kasık ağrısı)

*Rahim ağzı problemleri

*Kanserden korunma

*Servikal İntraepitelyal Neoplazi (CIN)

*Erken İnvaziv Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

*Atipili Endometriyal Hiperplazi (Rahimi Döşeyen Tabakanın Kalınlaşması)

*Endometrium Kanseri (Rahim Kanseri)

 

Dr. Sercan ÖZAYDIN

Tunceli İl Sağlık Müdürü

 

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19294
 Dün : 21762
 Toplam : 25999993
 Ip No : 54.162.133.222