Sürmanşet 17.10.2019 19:06:19 1159 defa okundu

Tunceli Müzesine Kavuşuyor

Vali Sonel, “Müzemizde Tunceli’ye ait 2000 civarında eser sergilenecek” VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Tunceli’de 1936 yılında askeri kışla olarak inşa edilen bina restore edilerek müze yapıldı. Vali Tuncay Sonel kısa süre sonra açılışı yapılacak olan Kent Müzesi’ni gezerek incelemelerde bulundu. Müzede Tunceli’ye ait 2000’e yakın eserin sergileneceğini ifade eden Vali Sonel burada yaptığı konuşmada, “Tunceli misafirperver insanlarıyla, zengin kültürüyle, muhteşem doğasıyla ülkemizin en güzel yörelerinden. Burada müzemiz eksikti. Müzemiz de bugün itibariyle bitirildi.” dedi.

 

“2019 yılı bitmeden ilimize giren araç sayısı 3 milyon 250 bine çıktı”

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, 1936 yılında merkezde askeri kışla olarak inşa edilen şimdi ise restore edilerek 2000 civarında tarihi eserin sergileneceği Kent Müzesi’ni gezdi. Burada incelemelerde bulunup yetkililerden eserler hakkında bilgi alan Vali Sonel, müzenin resmi açılışının da kısa süre içerisinde yapılacağını belirtti.  Müzeyi gezdikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Tuncay Sonel; “1936 yılında Alman- Avusturya mimarisiyle yapılan ve o zamanlar askeri kışla olarak kullanılan bu bina, birkaç yıl öncesine kadar çok kötü durumdaydı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla, yüklenici firmamızın çalışmalarıyla burası çok güzel bir müze haline getirildi. Yeni açılmasına rağmen, yaklaşık 2000 parça eserle bu bölgenin de ne kadar zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle sonbahar gelmesine rağmen, yurtiçinden ve yurtdışından misafirlerimiz gelmekte. Birkaç yıl öncesine kadar ilimize giren-çıkan araç sayısı 720 bin civarındayken, daha 2019 yılı bitmeden bu sayı 3 milyon 250 bine çıktı. Tunceli artık huzur, turizm, spor, kültür şehri oldu.  Tüm vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Gelin Tunceli’nin bu müthiş doğasını görün. Tunceli’ye kazandırılan bu güzel müzemizi ve içerisindeki müthiş eserleri görün. Müzeye emeği geçenlere Tunceli halkı adına şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.

 

“Müzemizin resmi açılışı da kısa süre içerisinde yapılacak”

Tunceli misafirperver insanlarıyla, zengin kültürüyle, muhteşem doğasıyla ülkemizin en güzel yörelerinden. Burada müzemiz eksikti. Gelen vatandaşlarımız kısa sürede Tunceli’deki bu değişime hayran kalıyordu. Bir yanımız eksikti. Müzemiz de bugün itibariyle bitirildi. Bugün Ankara’dan Bakanlığımızdan gelen arkadaşlarımız var. Bize destek veriyor, gelen eserleri yerleştiriyorlar. Müzemizin resmi açılışı da kısa süre içerisinde yapılacak. Ama artık hem yöre insanımıza hem gelen misafirlerimize müzemizi açmış bulunmaktayız. Gelsinler Tunceli’nin zengin tarihini burada yaşasınlar.

 

“Tunceli’nin her köşesi ayrı bir değer”

Biliyorsunuz daha önce müzemizin önünde SGK binası vardı. Görüntü kirliliği ve tehlike arz ediyordu. İçişleri Bakanımızın ziyaretinde kendinin de talimatıyla Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımızla da görüştük ve binayı yıktık. İnşallah orası da park ve bahçe olur. Tunceli’nin her köşesi ayrı bir değer. Bu müze, hem Tunceli’mize hem bölgemize hem de ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14246
 Dün : 40026
 Toplam : 37814347
 Ip No : 3.237.43.68