Manşet 11.1.2018 10:45:07 3547 defa okundu

Tunceli Halkı Nelerden Şikâyetçi?

Tunceli sokaklarında halka sorduk, “Tunceli’de nelerden şikâyetçisiniz?” diye. Halkın duyarsız ve kimlik kaybı yaşadığı iddiasında olanlar var. “İnsanlarımız artık çok duyarsız. Kimse kimseye kapısını açmıyor. Esnaflar satamadıkları ürünleri çöplere atıyor ama halkına vermiyor? Kötüye doğru gidiyoruz. Gelişme gösterelim fakat insanlığımızı kaybetmeyelim. Bizim diğer illerden ne farkımız var ki? Bizim de halkımıza iş olanağı sağlanmasını istiyoruz. Halkımız gerçekten çok fakir, zengin git gide zengin oldu fakirde fakirleşti.” Bu cümleler konuştuklarımızın aktardıkları. Karamsar cümlelerin arasında hiç mi iyi şeyler söyleyen yok. Hadi okuyalım o zaman…

“Her şeye susamışız”

Tunceli EMEK-Konuşuyor ancak adının yazılmasını istemiyor. Kaygısı nedir bilemiyoruz ancak isteğine saygımız var. Adını vermek istemeyen vatandaş, Tunceli’nin gelişmesi için yetkililerin harekete geçmesini istiyor veBen sofralarında zeytin bulamayan insanları biliyorum. Köylerde evlerinde camları olmayan insanlar var” diyor.

 

İşte konuşmasında aktardıkları;

“Bizim diğer illerden ne farkımız var ki? Tunceli’ye de fabrikalar açılsın. Gençlerimiz işsiz, yazık günah değil mi? Şehrimiz insanıyla, üretimiyle her şeyi ile bir ilerleme göstersin, bunun için de yetkililer bir el uzatmalı. Tunceli halkı susayan bir halk, her şeye susamışız.

Tunceli’deki esnaflar her şeyi çok pahalı veriyor ve satılmayan meyve, sebzelerini çöpe atıyor. Tunceli’nin fakiri ciddi anlamda çok fakir, zengini de çok zengin. Yeni Mahalle, Dağ Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesinin uç noktalarında ekmek bulamayan insanlarımız var. Ama bunu kimse görmüyor. Hele ki Tunceli’nin zenginleri hiç görmüyor. Ben sofralarında zeytin bulamayan insanları biliyorum. Köylerde evlerinde camları olmayan insanlar var, ben bunları gördüm. Niye kimse bir yardım eli uzatmıyor?

Tunceli esnafı halka pahalı satıyor. Şimdi de bazı büyük marketler açıldı. Halk oralara gidip alışveriş yapıyor, esnaf halka kızıyor, bizden alışveriş yapmıyorsunuz diye. Halk artık fakirleşti, kime neresi uygun geliyorsa orada alışveriş yapıyor.

Üç tane üniversite öğrencisi okutuyorum. Asgari ücretle çalışıyorum. Ben onlar gibi zengin değilim. Cebime neresi uygunsa oralarda alışveriş yapmak zorundayım. Artık kalitesine bakmıyorum. Bakmadığımız için de sürekli hasta oluyoruz.

 

Sadece seçim zamanı değil, her zaman yanımızda olmalarını istiyoruz

Siyasiler sadece seçim zamanı gelip konuşuyorlar sonradan da kimse yardım etmiyor. Sadece oy almak için değil, ciddi anlamda halka yardım etsinler. Esentepe’deki insanların yolu yok. Yeni Mahalledeki insanlar korkudan uyuyamıyor. Üzerlerine kayalar düşecek diye hep bir panik halindeler. Siyasilere defalarca söylediler kırdırın bu taşları, tamam deyip gidiyorlar ve yardım da etmiyorlar.  Bizim halkımız gerçekten çok fakir, zengin git gide zengin oldu, fakirde fakirleşti.”

 

Söyleyecekleri var ama “İSİMSİZ”

Yetişkin de öğrenci de konuşuyor ama isimsiz yayımlanması koşuluyla. Bizse istiyoruz ki, memlekette kim içinde ne sıkıntıları, görüş ve önerileri hapsetmişse gün yüzüne çıksın. Belki görülmeyeni gören, duyurulması gerekeni duyuran, önerileriyle kentin gelişmesine katkı sunanlar olur diyoruz. Bu nedenle içinde hakaret, isnat, iftira yoksa, isim vermek istemeyenlerin söylediklerini de kaydediyor, yazıyoruz.

 

İşte bir öğrenci.

Bakın ne diyor; “Okulumuzun dergisi çıkmıştı. Onu satmak için esnaflara gittik. Bize çok yardımcı oldular, bizden dergi almadıkları halde para verdiler. Dergilerimizden birkaç tane alıp kendileri bizim adımıza tanıtım yapmak istediler”.

Esnaflarımızın da kar etmesi gerekiyor. Onlar da sonuçta ekmek parası kazanıyor. Ekonomik sıkıntıdan dolayı onlar da pek fazla indirim yapamıyor.

Öğrencilere çok iyi davranıyorlar. Güler yüzleri bazen insana yetiyor.

Halkımız gidip esnafımızla konuşsa ben eminim onlara yardım eli uzatarak ellerinden geleni yaparlar. Fakir biri gidip dese ki; elinizde kalan ürünleri atmayın, ismini adresini verirse onlarda yardımda bulunur.”

 

Eleştiri yerine öneri

Konuşanlardan hep sorun aktaranlar da oluyor, soruna çözüm önerisi sunup sadece suçlamanın gereksizliğine vurgu yapıp, iyi bakınca iyi görenler de…

Baktığımız pencere, hayattaki duruşumuzun da yansıması.

Yine yollarda olacağız bilesiniz. Belki kent nasıl güzelleşir diye sorarız, belki bugünlerde hiç iyilik yaptınız mı diye, belki bir hekimsiniz de hastalıkları konuşuruz.

Dememiz o ki, Tunceli EMEK Gazetesi kentin vatandaşını mülki, siyasi, idari yöneticileriyle buluşturmak, birbirimizle iletişim kurmamızı sağlamak istiyor. Bunun için de sorular değişebilir ama mutlaka bir gün bir yerde bir soruyla sizinle de konuşabiliriz.

Şimdiden hazırlanın. Ama hep şikayet değil de, öneri, güzellik ve ufuk açan cümleleriniz de olsa, FENA MI OLUR?

Tunceli EMEK Gazetesi

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 482
 Dün : 11949
 Toplam : 25528826
 Ip No : 54.80.58.121