Manşet 30.7.2020 09:27:38 810 defa okundu

Tunceli Barosundan Savcıya Tepki Açıklaması

“Nöbetçi savcının ferdi tutumunun bir adım ötesi, fiziksel şiddete başvurmaktır”

Tunceli Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, bir kadın avukatın nöbetçi savcı tarafından hakarete maruz kaldığı belirtildi. Avukatlık Kanununa atıfta bulunulan açıklamada, “Nöbetçi savcının ferdi tutumunun bir adım ötesi, fiziksel şiddete başvurmaktır” ifadelerine yer verildi.

 

BARODAN AÇIKLAMA “AVUKAT SİZ, SAVCI SEN DEDİ”

Tunceli Barosu Yönetim Kurulu, nöbetçi savcı tarafından bir kadın avukatın hakarete uğradığını duyurdu. Konuya dair açıklama şöyle; “Baromuz üyesi kadın meslektaşımız 27/07/2020 günü saat 14:00 sıralarında ilimiz Adliyesi’ne giderek, ilgisi bulunmayan bir soruşturma kapsamında gece vakti kapısı kırılıp evine girildiğini belirten müvekkili için başvuruda bulunmak amacıyla, durumun hassaslığından ötürü Nöbetçi Savcı ile görüşme talebini bildirmiş ve yaklaşık bir saat savcının kapısında bekletilmiş, beklemeye rağmen görüşemeyince kapısını çalarak görüşmek istediğini ifade etmiş ve cevaben savcının sesini yükselterek, elini kaldırarak saygı sınırını aşan hakaretamiz ithamlarına maruz kalmıştır.

Kadın meslektaşımızın ısrarla kendisine “savcı bey, siz” şeklinde hitap etmesine rağmen “sen” diyerek yüksek bir ses tonuyla azarlarcasına konuşması ve meslektaşımızı odasından kovarak çıkarması bir kamu görevi olan avukatlık mesleğinin ifa edilmesini ve dolayısıyla vatandaşın hak arama hürriyetini de kısıtlar niteliktedir.

 

“NÖBETÇİ SAVCININ FERDİ TUTUMUNUN BİR ADIM ÖTESİ, FİZİKSEL ŞİDDETE BAŞVURMAKTIR”

Avukatlığın mahiyeti: Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe ve özgürce temsil eder.

Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.

Biz Dersim Barosu YK olarak; mesleğimizin şerefi, onuru ve saygınlığına yönelik bu tür tutumları kabul edilemez bulduğumuzu ifade ediyoruz.

‘Avukatlar tarih boyunca köle kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı’ düsturuyla, vatandaşın hak arama hürriyetinin güvencesi olan mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik bu fevri davranışların ve

sözlerin yargı camiasında yeri olmadığını kamuoyuna bildiririz.  

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19862
 Dün : 20971
 Toplam : 40290583
 Ip No : 34.200.252.156