Kadın & Sağlık 24.8.2019 20:02:44 1853 defa okundu

Tunceli Barosundan Kınama

Tunceli Barosu Yönetim Kurulu tarafından Emine Bulut ve Tuba Erkol nezdinde kadın katliamlarının kınandığı bir açıklama yapıldı.

“Yine kanımızı donduran, ruhumuzu parçalayan kadın cinayetleri”  başlığıyla yayınlanan açıklamada, kadın katliamlarının durdurulması için caydırıcı cezaların verilmesi gerektiği belirtilirken Baro olarak olayın takipçisi olunacağı aktarıldı ve “Baro Başkanlığı olarak bundan önce olduğu gibi yaşanan son olaylarda da hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kadınlarımızın ve geleceğimiz olan çocuklarımızın her daim yanlarında olacağımızı tekrar ediyoruz.” denildi.

 

“Anne lütfen ölme”

Tunceli Barosu Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kırıkkale'de yaşanan kan donduran cinayette E.Bulut, 4 yıl önce boşandığı kişi tarafından defalarca bıçaklandı. Ne yazık ki kameralara ve sosyal medyaya yansıyan videoda olay anında E.Bulut'un yanındaki 10 yaşındaki kızı F.B.B'nin annesini o halde görüşü ve ‘anne lütfen ölme’ diye haykırışı herkesin yüreğini parçalamıştır. Bu olaydan sonra Konya'da da T.Erkol, eşi tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Kızının ise ‘ben annemsiz uyuyamam ki’ sözleri vicdanlarımızı derinden etkiledi.

 

“Hiçbir kelime yaşanan acıyı tarif edemez”

Dünya üzerindeki hiç bir lisan hiç bir kelime bu vahşetleri tarif edemez masumlaştıramaz ve yaşanan acıyı tarif edemez. Kadın insanlığımızdan utanılacak düşüncelerin, eylemlerin, şiddetin odak noktasına yerleştirilemez ve şiddetin, cinayetin aması lakini olamaz…

 

“Şiddeti-cinayeti anlayabilmek mümkün değildir”

Kadınlarımızın geride bıraktıkları evlatlarının psikolojisini ruhsal travmalarını anlayabilmemiz mümkün değildir. Son yaşanılan vahşetlerde de ne yazık ki görüleceği üzere sadece kadınlarımız değildir kurban olan, çocuklarımızda bu vahşetin kurbanları oldu.

 

“Suçun işlenmesi önlenmelidir”

Yasalarımızda, caydırıcı olup olmadığı tartışılsa da işlenen suçlara dair yaptırımlar ve cezalar vardır. Bir suç gerçekleştikten sonra tartışılması değil suçun işlenmesi önlenmelidir. Önemli olan toplumun her biriminde; aileden okula, medyadan basına, sivil toplum örgütlerinden resmî kurumlara, kanun koyucudan uygulayıcılara adalet mercilerine uzanan geniş bir bilinç ve hassasiyet oluşturmaktır. Önemli olan bir suçun işlenmesinin önüne geçmektir. Önleyici tedbirleri arttırmak uygulamadaki aksaklıkları gidermektir.

 

“Adalet mercilerinin tüm toplumda gerekli bilinci ve hassasiyeti oluşturması gerekir”

Kanun koyucunun adalet mercilerinin; en ağır cezaları vermesi, kamu vicdanını bir nebze olsun rahatlatması, caydırıcılığı sağlaması, tüm toplumda gerekli bilinci ve hassasiyeti oluşturması gerekir. Tunceli Baro Başkanlığı olarak bundan önce olduğu gibi yaşanan son olaylarda da hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kadınlarımızın ve geleceğimiz çocuklarımızın her daim yanlarında olduğumuzu hukuki çalışmalarımıza devam ettiğimizi tekrar ederek;  Başka bir evladımızın; ‘Anne lütfen ölme’ demeyeceği…

Başka bir evladımızın: ‘Ben annemsiz uyuyamam ki’ demeyeceği…

Başka bir kadınımızın; ‘Ben ölmek istemiyorum’ demeyeceği yarınlara ulaşmak gayesi ve mücadelesi ile…”                                                                

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3729
 Dün : 20651
 Toplam : 36705754
 Ip No : 3.230.154.129