Manşet 12.4.2019 12:21:05 747 defa okundu

Tunceli Barosu

“KHK’li Adaylara mazbata verilmemesinin kanuni dayanağı yoktur”

Tunceli Barosu, yaptığı bir açıklamayla Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilenlerin seçildikleri halde mazbatasını alamamasına tepki gösterdi. Bunun kanuni olmadığı vurgulanan açıklamada, eşitlik ve masumiyet karinesine aykırılığa da dikkat çekildi.

 

Öncesinde neden araştırılmadı?

Tunceli Barosundan yapılan açıklamada, YSK’nin KHK ile ihraç edilmiş ancak 31 Martta seçilen bazı adaylara mazbata vermemesi kararı eleştirildi. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu uygulaması kanunsuz olarak nitelendirildi ve açıklamada şu ifadelere yer verildi; “YSK Kararları kanunsuz olup, eşitlik maddesi ve birçok madde ile masumiyet karinesine aykırıdır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçilme yeterliliğine sahip olduklarına onay vererek adaylık başvurularını kabul ettiği KHK’li adayların, seçimleri kazanmaları sonrası mazbatalarının verilmemesi yönünde aldığı kararı kanunsuz olarak tanımlıyoruz.

 

Şöyle ki;

“298 s. Seçimlerin Temel Hükümleri Hk. Kanun m. 130/5 kesinleşen adaylıklara hangi hallerde itiraz edilebileceğini açıkça ve sınırlı olarak saymış. YSK hukuk bir yana kanuna dahi uyma gereği duymaması ve KHK ile ihraç edilen seçilenlere ilişkin karar hem kanunsuz hem gayrı meşrudur.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 130/5 maddesi şöyle diyor: ‘Ancak, adaylığın kesinleşmesinden sonra, adayın Türk olmadığına, yaşının kanunda gösterilenden küçük olduğuna, okur - yazar olmadığı veya seçilme yeterliğini kaybettiren bir mahkûmiyeti bulunduğuna ilişkin iddialar dışındaki nedenlerle adaylara itiraz olunamaz. Bu hüküm olağanüstü itirazlar için de geçerlidir.

 

Yine 6319 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un ‘Adayların ilanı’ ilişkin 16 Maddesi ise şöyle: Adaylık kesinleştikten sonra, ilçe seçim kurulları, bütün adayları oy verme gününden önceki, 20. gün ilan eder.

Adayların ilanından sonra, adaylıktan istifa, seçim sonuna kadar nazarı itibara alınmaz.

Ancak, bu gibiler seçilmiş bulunurlarsa, istifaları hüküm ifade eder ve yerlerine kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılırlar. Ölüm halinde de aynı şekilde hareket edilir.

 

Tunceli barosu olarak diyoruz ki

YSK seçilme yeterliliğine sahip olduklarına onay vererek adaylık başvurularını kabul ettiği KHK’li adayların, seçimleri kazanmaları sonrası mazbatalarının verilmemesi yönünde aldığı kararı kanunsuz olarak değerlendiriyoruz. Eşitlik ilkesi insan hakları bakımından temel bir ilke olup, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi (1948) 1. maddede, insanların nerede eşit olduğu da açıklığa kavuşturulmuştur: Haklarda ve onurda eşitlik.

 

Bu durum doğuştan itibaren gelen eşitliktir

Sadece haklara sahip olmak, onları kullanmak-yaşamak bakımından değil, insan onuruna sahip olmak bakımından da eşitlik.

Evrensel Bildiri’nin 2. maddesinde, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin (Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin) bildiride yer alan tüm haklara ve özgürlüklere herkesin sahip olduğu vurgulanır.

7. maddede de ayrımcılık yasağı yer alır (Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasa tarafından eşit korunmaya hakkı vardır. Herkes, bu bildiri ’ye aykırı herhangi bir ayrımcılığa ve ayrımcı kışkırtmalara karşı eşit korunma hakkına sahiptir).”

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9485
 Dün : 16293
 Toplam : 29682838
 Ip No : 54.85.162.213