Mazgirt 25.1.2020 11:27:06 8612 defa okundu

Tunceli AFAD Müdürünün deprem öncesi ve sonrası uyarıları

AFAD Müdürü Cem Erdoğan ile deprem öncesi hazırlığı, sonrası yapılacaklar ve Tunceli'deki toplanma alanlarını konuştuk:

Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cem Erdoğan deprem anında sakin olunması gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, “Deprem olduğu zaman panik yapmayacağız. Sakin olacağız. Önceden belirlemiş olduğumuz hayat üçgeni alanına geçip, çök-tutun-kapan tekniğiyle depremin durmasını bekleyeceğiz. Göçük altında kalanlar, çok bağırıp enerjisini harcamamalı.” dedi. Cem Erdoğan, vatandaşların kendilerine en yakın toplanma alanını e-Devlet sisteminden görebileceğini de aktardı.

 

 

“Afet, acil durum çantası hazırlamalıyız”

Ülkemizde yaşayan tüm halkımızın afet öncesi, anı ve sonrasında neler yapması gerektiğini çok iyi bilmesi gerekiyor. Afet öncesinde, ilk olarak yaşadığımız yapılar sağlam mı değil mi bunun kontrolünü yapmamız lazım. Yaşadığımız yerde, okulda, evde deprem tehlike avı yapmamız gerekiyor.  Aile afet planı yapmak ve afet acil durum çantası hazırlamak zorundayız. Evimizde düşebilecek eşyalarımızı sabitlemek gerekir. Afet anında binamız çökmeyebilir. Masalar, sandalyeler, televizyonlar üzerimize düşerek bize zarar verebilir. Evimizde de hayat üçgeni alanlarımızı belirlemek zorundayız. Depreme mutfakta yakalanırsanız, afet üçgeni neresi olmalı, yatak odasında neresi olmalı bunların önceden belirlenmesi gerekiyor.

 

“Çök-tutun-kapan tekniğiyle depremin durmasını beklemeliyiz”

Deprem olduğu zaman panik yapmayacağız. Sakin olacağız. Önceden belirlemiş olduğumuz hayat üçgeni alanına geçip, çök-tutun-kapan tekniğiyle depremin durmasını bekleyeceğiz. Panik yapmadan elektrik şalterlerini, doğalgaz ve su vanasını kapatıp koşmadan merdivenlerden ineceğiz.

 

Deprem sonrası yapılması gerekenler

3. aşama ise, deprem sonrası yapılması gerekenler. Bunun için önceden belirlemiş olduğumuz toplanma alanlarının yerlerini bilmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız e-Devlet’e girdiği zaman mahallesindeki, semtindeki toplanma alanını görebilir. Vatandaşlar, depreme hazırlık açısından Facebook ve Twitter hesaplarımızı takip edebilir. Bilinçlenme çalışmaları çerçevesinde çeşitli afişlemeler yapıyoruz. Depreme karşı hep birlikte hazırlık yapmak zorundayız.

 

“Deprem çantası, afet olduğunda kolayca alıp çıkabileceğimiz bir yerde olmalı”

Tüm eğitimlerde bahsettiğimiz afet çantasının hazırlığını yapmak zorundayız. Çünkü; deprem olduğu zaman ilk 72 saat boyunca kendi kendimizi idame etmek zorunda kalabiliriz. Deprem çantası, sırt çantası tarzında olursa taşıması daha kolay olur. Afet acil durum çantamızın içine birçok şey konulabilir aslında. Ama örnek olarak ilk yardım setimiz, not alabileceğimiz not defteri ve kalem, pilli radyo, mevsimin şartlarına göre kıyafetlerimiz, yağmurluklarımız, hijyen için sabun, tuvalet kağıdı, diş macunu, diş fırçası, çöp poşeti, depremden sonra çalışmalar devam edeceği ve toza karşı kendimizi korumamız gerekeceği için toz maskesi, bir adet radyo pili. Çünkü, deprem sonrası birçok elektronik aletimiz çalışmayacaktır. Haberleri ve kamu kurum açıklamalarını radyo üzerinden takip edeceğiz. Bir adet el feneri, bir miktar kuru gıda ve konserve, bir tane de düdüğümüz olmalı. Deprem çantamızı altı ayda bir mevsimin şartlarına göre güncellememiz gerekiyor. Deprem çantasını kanepelerin, çekyatların, dolapların içine koymayın. Afet çantamız, afet anında kolayca alıp çıkabileceğimiz bir yerde olmalı.

 

“Göçük altında kaldığınızda enerjinizi tüketmeyin”

Bir ayrıntıya daha dikkat çekmek istiyorum. Diyelim ki deprem oldu ve binanız yıkıldı. Panik yapmamanız gerekiyor. Bağırmamanız gerekiyor. Çünkü, bağırdıkça enerjiniz düşeceği için güçsüz kalabilirsiniz. Biz olay yerine geldiğimizde sismik dinleme cihazlarımızla ses kontrolü yapıyoruz. O zaman bağırmaları için sesleniyoruz. En ufak bir tıkırtıyı bile duyabiliyoruz. Sıkışan bir yeriniz varsa, orayı fazla hareket ettirmeden sadece kan dolaşımınızın sağlanması için arada bir parmaklarınızı oynatmalısınız.”

 

İşte Tunceli merkez ve ilçelerdeki toplanma alanları;

 

MERKEZ

1-Seyit Rıza Parkı Önü

2-Yeraltı Çarşısı Üstü

3-Kışla Yanı

4-Meslek Lisesi Bahçesi

5-15 Temmuz Şehitler Parkı

6-Stadyum

7-Hükümet Konağı Meydanı

8-Arıtma Tesisi Önü

9-DASK Parkı

10-GO Petrolün Yanı

11-Üniversite Kampüs İçi

12-Anneler Günü Parkı

13-Otogar

14-Cemevi Bahçesi

15-Sosyal Hizmetler Bahçesi

16-Mameki Parkı

17-Gole Çetu Parkı

 

İLÇELER

 

ÇEMİŞGEZEK

1-Belediye Garajı

 

HOZAT

1-Atatürk Parkı

2-Diyapağa Park Alanı

3-Diyapağa Spor Alanı

4-Köprübaşı Park Alanı

 

MAZGİRT

1-Eltihatun Mahallesi

2-Yeni Mahalle

 

NAZIMİYE

1-Kamer Genç Parkı

2-Kemal Tekin Parkı

3-Kemal Kılıçdaroğlu Parkı

4-Mamo Ağa Parkı

5-Deniz Gezmiş Parkı

6-Top Sahası

7-Spor Salonu Parkı

 

OVACIK

1-Belediye Meydanı

2-Yaşar Kemal Caddesi Çocuk Bahçesi

3-Aşık Veysel Caddesi Parkı

 

PERTEK

1-Sungur Bey Camii Yanı

2-Cumhuriyet Meydanı

3-Okullar Bölgesi Park Alanı

4-Futbol Sahası

 

PÜLÜMÜR

1-Kültür Merkezi Önü

2-Sağlık Ocağı Arkası

3-Meydanlar Mahallesi

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9591
 Dün : 16943
 Toplam : 38463129
 Ip No : 54.160.19.155