Kadın & Sağlık 31.5.2018 20:33:38 1398 defa okundu

“Tüketim üzerine kurulu düzeni, üretime dönüştürmek istiyoruz”

Hozat'ta İş-Kur bünyesinde önceki yıllarda açılan kurs ile başlayan bebek üretimi, Kaymakam Hüseyin Çam’ın gayretiyle yıllardır devam ediyor. Proje bittikten sonra dahi üretimi devam eden örme bebekler, giderek pazar payı da bulmaya başladı. Bakın şimdi ne oldu?

 

Tunceli’nin Hozat ilçesinde İş-Kur bünyesinde önceki yıllarda açılan kurs ile başlayan bebek üretimi, Kaymakam Hüseyin Çam’ın gayretiyle yıllardır devam ediyor. Proje bittikten sonra dahi üretimi devam eden örme bebekler, giderek pazar payı da bulmaya başladı. Kaymakam Çam’ın sürdürülebilirliği için uğraştığı Hozat Bebekleri’nin üretiminde kooperatifleşmeye gidildi. Kooperatif Olağan Genel Kurulunu da yaptı. Burada konuşan Çam, “Hozat’ta göreve başladığımda ilk olarak Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılan müracaatların fazlalığı dikkatimi çekti. Hozat’ta tüketim üzerine kurulu olan bu düzeni, üretim ile değiştirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Hozat Bebekleri Kooperatif Çatısı Altında

S.S Hozat Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen genel kurulda, üyeler ve usta öğreticiler hazır bulundu.

Hozat Kaymakamı Hüseyin Çam’ın sürdürülebilirliği konusunda yoğun gayret gösterdiği Hozat Bebekleri, Usta Öğretici Seyran Dilekçi’nin de çabalarıyla artık kendisine pazarda hatırı sayılı bir yer edindi. Kooperatif çatısı altında faaliyetlerini sürdüren bu çalışma için yoğun çaba harcayan Hozat Kaymakamı Hüseyin Çam, Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in de kendilerine büyük desteği olduğuna vurgu yaptı. İşkur’un başlattığı bir kurs sonrası, devamı kaymakamlıkça sağlanan bebeklerin üretimi için sosyal medyada ve internette site de oluşturuldu. Genel kurula hitaben bir konuşma yapan Kaymakam Hüseyin Çam,  “Hozat ilçemizde göreve başladığımda ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılan müracaatların fazlalığı dikkatimi çekti. Hozat’ta tüketim üzerine kurulu olan düzeni, üretim ile değiştirmeye çalışıyoruz. İlimizde ilk kadın girişim kooperatifi olma özelliğini taşıyan Hozat Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, bu girişimlerimizin meyvelerindendir. Emektar kadınlarımızın iş gücü ve azimleri ile bir üretim atölyesi kurduk. Çıkılan yol her ne kadar meşakkatli olsa da, kadınlarımızın birlik ve iş gücüyle bu yol aşılmış, atölyemiz bugün itibariyle 50 kadınımız için bir ek gelir kapısı olmuştur. Bu zorlu yola çıkmayı göze alan azimli, çalışkan ve üretken kadınlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6711
 Dün : 19644
 Toplam : 26027065
 Ip No : 54.198.212.30