Spor 18.3.2020 14:56:34 5350 defa okundu

Tahtalı köprüden tehlikeli geçiş

İşte gazetemizin sahibi Hüsniye Karakoyun imzalı geçen hafta duyurusunu yaptığımız haberlerden ilki...

Tunceli’nin Ovacık ilçesi kentin en çok rağbet gören yerlerinin başında gelir. Munzur Gözeleri ve kayak merkezi, ilçeye yaz-kış turist çekerken, gözelerdeki bakımsızlık kayak tesisine giden bozuk yol ve tahtaları dökük-tehlikeli köprüyle birleşince, ortaya hiç de sevimli olmayan görüntüler çıkıyor. Yaklaşık 30 yıl önce Munzur Nehrinin taşması sonucu yıkılan köprünün yerine yapılan ve o dönem geçici olduğu belirtilen tahtaları çürümüş bu köprü, günümüzde hala kullanılıyor. Daha da tuhaf olan ise, köprüden ağır tonajlı araçlar bile geçiyor.

 

SALLANAN TAHTA KÖPRÜDEN ARAÇLI GEÇİŞ

Tunceli EMEK (Özel)-Ovacık Kayak Merkezine giden yaklaşık 3 kilometrelik yolun sorumlu olduğu üç kurum var. Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Karayolları ve Ovacık Belediyesi. Ancak, her üç kuruma rağmen kentin en çok turist alan bu kayak tesisine giden yol çukur, bozuk, çamur ve araçların bata çıka ilerlediği görüntüsüyle içler acısı halde. Munzur Gözeleri ve kentin tek kayak tesisine sahip ilçesinde, Ovacık ile Tunceli’nin vizyonu sayılan mekanların bakımsızlığı pes dedirtiyor.

Bu kadar kısa bir yolu iyileştirmeyen 3 kurum, haliyle köprüye de çözüm bulmuyor.

 

5 MİLYONLUK TESİSE GİDEN YOL VE KÖPRÜYE BAKIN

Şöyle ki; yılın neredeyse 5 ayı boyunca karla kaplı Ovacık’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ayırdığı ve maliyeti 5 Milyon TL olarak açıklanan bir tesis yapıldı. 2015 yılında yapılan ve 100 kişi taşıma kapasiteli tele-ski, 1200 metre uzunluğundaki kayak pisti ile acemiler ve çocukların rahatça kayak yapabileceği 300 metre uzunluğundaki babylift pisti, 35 odalı-70 yatak kapasiteli konaklama tesisine, üzerinde çürük, sabitlenmemiş tahtaları olan bir köprüden geçerek gidiyorsunuz. Aslında yük taşıma kapasitesi olmadığı belirtilerek yaklaşık 30 yıl önce geçici olarak yapıldığı belirtilen bu köprüden uzun yıllardır ağır tonajlı (20 ton ağırlığında) kamyonlar dahi geçiş yapıyor.

 

YUKARIYA YAPILAN KÖPRÜ FAZLADAN 6 KM’LİK YOL DEMEK

Köprüye halk arasında Hozat Köprüsü deniliyor.

 Ovacık’ı Hozat’a bağlayan Karaoğlan güzergahındaki geçişi sağlayan, ancak daha sonra yol yapılırken üst kısımda başka bir köprü yapılarak buranın iptal edilmesine karar verilen kayak tesisine giden yolda Munzur Nehri üzerinden geçişi sağlayan Hozat Köprüsü, Kozluca, Öveçler, Otlubahçe, Konaklar köylerine yaklaşık 6 kilometrelik fazladan yol eklediği için vatandaşlar diğer köprü yerine bu köprüyü hala aktif kullanıyor. Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, neden yolun iyileştirilmediğine yönelik sorumuz üzerine, tesise giden bu kısa mesafeli yolun Tunceli İl Özel İdaresinin sorumluluk alanında olduğunu söylüyor. “Köprüye kadar olan kısmı Tunceli Karayolları Şube Müdürlüğüne, köprüden sonrası ise Tunceli Köy Hizmetleri yani İl Özel İdaresi’nin kontrolünde” diye açıklama yapıyor. Ancak, yol ilçe merkezinden başladığı için belediyenin de sorumluluğu olduğunu hatırlatıyoruz.

 

BARİ TAHTALARI SABİTLESEYDİNİZ(!)

Daha önce betonarme olan bu köprü, yaklaşık 30 yıl önce sel sularına kapılarak yıkılmış. O köprünün yerine bu demir ama üstü tahta köprü kurulmuş. Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün aktardığına göre, aşınan tahtalarından bir kısmı farklı yıllarda birkaç defa değiştirilmiş. Sarıgül, sorularımız üzerine şu açıklamayı yapıyor; “Yol ve güzergah yok kabul ediliyor. 7-8 yıldır bağlantı köprüsü yapılan diğer köprüden insanlar geçmeyince, Hozat Köprüsü hala aktif kullanılıyor. 2013 yılında Karayolları köprüyü kaldırmaya yeltendi ancak, halk ve ben buna izin vermedik.”

 

İşte halk ve Başkan Sarıgül’ün kaldırılmasına izin vermediği bu köprünün ne acıdır ki tahtaları dahi sabitlenmemiş. Araçlar ve yayalar üzerinden geçtiğinde tahtalar kalkıyor, yerlerinden oynuyor ve çoğu çürük, bir kısmı ise düşmüş. Ovacık gibi gözde bir ilçedeki böyle bir tesise giden yol, açıldığından bu yana kentin valilerinin de kullandığı yol ve bu köprü, Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, kaymakamlık, askeri personel, belediye, Tunceli İl Özel İdaresi, Karayolları ve tüm halkın gözü önünde tehlikeye davetiye çıkarıyor.

 

Facialar yaşanmadan, birilerinin görmesi ve bu bozuk yol ile köprünün iyileştirilmesi temennisiyle...

Haber-Foto: Hüsniye KARAKOYUN

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5011
 Dün : 31629
 Toplam : 37598385
 Ip No : 3.81.28.10