Sürmanşet 7.12.2021 19:49:00 366 defa okundu

Tacar ‘Avcılık bir spor değil katliamdır’

Başkan Maçoğlu “Tunceli’yi terk edin”

Tunceli’ye yurt dışından gelen bir grubun avcılık yapacağı iddiası üzerine STK’lerden ve bazı siyasi partilerden tepki geldi. Çoğu yabancı 22 kişinin Tunceli Öğretmenevine yerleştiği ve gündüz avlanmak üzere kırsal alana çıktığı bilgisi üzerine akşam saat 18.00’da öğretmenevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermedi.

 

"DERSİM'DE AVCILIK İSTEMİYORUZ"

Tunceli'ye yurt dışından ve yurt içinden bir grubun gelerek avlandıkları haberi üzerine, bu grubun konakladığı belirtilen Atatürk Mahallesindeki Öğretmenevine yürümek ve orada basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis barikat kurarak izin vermedi. Burada bir süre emniyet mensuplarıyla tartışan grup, "Dersim'de avcılık istemiyoruz. Katil avcılar Dersim'den defol!" sloganları attı. 

 

SOSYAL MEDYADAN DA TEPKİ

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) sosyal medya hesabından da bu duruma tepki gösterildi. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Canlıları katlediyor, ihale açıp buna spor faaliyeti diyerek kılıf uyduruyorsunuz. Bunun cinayet olduğunu ne zaman kabul edeceksiniz. Doğamızdan, kutsallarımızdan elinizi çekin!” ifadelerini kullandı.

 

DEDEF “ÖYLE CANINIZ İSTEDİĞİNDE İHALEYE ÇIKARIP ÖLDÜREMEZSİNİZ”

DEDEF’in sosyal medya hesabından duruma tepki gösterildi ve şu ifadelere yer verildi; “Dersim’de cinayet sezonu başladı. Bir grup gözü dönmüş avcı Dersim’e gelmiş. Derhal topraklarımızı terk edin. Zaten insan işgalinden dolayı yaşam alanları iyice daralan bu canlı varlıkların yaşamına dokunmayınız. Bu masum hayvanların öldürülme kararını reddediyoruz. Ey yetkililer, nesli tükenen bu canlılar sizin babanızın malı değil. Öyle canınız istediğinde ihaleye çıkarıp öldüremezsiniz. Avcılık spor değil cinayettir.”

 

‘İHALEYİ GİZLİ YAPMIŞLAR’

DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacar, Tunceli’ye çok sayıda avcı geldiğini belirterek, aralarında İspanyolca konuşanların da olduğunu söyledi. Avcıların genellikle ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden kente yaban hayvanlarını avlamak için geldiklerini ifade eden Tacar, gelen grubun da ava çıktığını belirtti.

Yabani hayvanların öldürülmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Tacar,Dersim’e ve yabani hayata bir saldırıdır bu. Bu bizim yabani hayvanların ve her türlü canlının yaşama hakkı vardır. Bu nedenle buna karşı duracağız. Tüm yasal yolları kullanacağız ve kamuoyu yaratacağız. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri dönemsel bunu ihaleye açıyorlar. Bunu da gizli yapmışlar” ifadelerini kullandı.

 

‘AVCILIK SPOR DEĞİL KATLİAMDIR’

Tacar, “Ağırlıklı olarak ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden talep oluyor. Yabani hayata olan bir saldırıyı kendimize ve canlarımıza yapılmış sayıyoruz. Bu nedenle karşı çıkıyoruz. Her canlının yaşama hakkı vardır ve bu yaşama hakkını hiç kimseye ihaleyle bir fiyat karşılığında başka bir canı alma hakkı kimse tanımıyor. Avcılık bir spor değil katliamdır. Dersim’de birçok kurum ve kuruluş bunun karşısında duruyor. Dersim halkı buna izin ve geçit vermeyecektir. Halkımız gerekli tepki ve protestolarını gösterecektir” açıklamasında bulundu.

Tunceli’de birçok yabani hayvan yerel halk tarafından kutsal görülüyor ve öldürülmüyor. Daha önce açılan birçok ihale yerel halkın tepki göstermesi sonucu iptal edilmişti.

 

MAÇOĞLU “DOĞAMIZDAN, KUTSALLARIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!”

Tunceli Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da duruma sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Maçoğlu, “İlimiz merkezde bulunan Tunceli Öğretmenevine doğamızda yaşamını sürdüren canlıları katletmek amacıyla yurt dışından gelen bir grup avcının yerleştirildiğini öğrendik. Yeter artık! Canlıları katlediyor, ihale açıp buna spor faaliyeti diyerek kılıf uyduruyorsunuz. Bunun cinayet olduğunu ne zaman kabul edeceksiniz. Doğamızdan, kutsallarımızdan elinizi çekin!” şeklinde paylaşım yaptı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13426
 Dün : 26527
 Toplam : 47772578
 Ip No : 54.173.214.227